Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Son araştırmalar şaşırtıcı bağlantıyı oratya çıkardı: Grip ve soğuk algınlığında şeker seviyesine dikkat

Mavikadin>Sağlık>Son araştırmalar şaşırtıcı bağlantıyı oratya çıkardı: Grip ve soğuk algınlığında şeker seviyesine dikkat

Yapılan son araştırmalara göre sadece karbonhidrat içeren besinler değil, soğuk algınlığı ya da grip geçirenlerin de kan şekeri yükseliyor.

Son araştırmalar şaşırtıcı bağlantıyı oratya çıkardı: Grip ve soğuk algınlığında şeker seviyesine dikkat

Kan şekerinin aniden yükselmesi sadece yüksek karbonhidrat oranına sahip besinlerin tüketilmesiyle bağlantılı değil. Uzmanlar, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda vücudun enfeksiyonla savaşmak için salgıladığı 'kortizol' ve 'epinefrin' gibi stres hormonlarının de kan şekerini yükselttiğini açıkladı.

Kan şekerinin yükselmesinin nedeni, hastalık sırasında insan bedeninin, enfeksiyonla mücadele etmek için enerjiye ihtiyaç duyması olarak açıklanıyor. Bununla birlikte Endocrine Society'ye göre salgılanan stres hormonları insülinin miktarını azaltarak kan dolaşımındaki glikozun hücrelere taşınmasını zorlaştırıyor.

SOĞUK ALGINLIĞI VE KAN ŞEKERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Grip geçiren diyabet hastalarının kan şekerinin yükselmesi büyük risk oluşturur. 2023'te Annals of Medicine & Surgery'de yapılan bir araştırmaya göre diyabetin ölümcül olabilecek kombinasyonu (diyabetik ketoasidoz) enfeksiyon kapan diyabet hastalarında görülüyor.Diyabetik ketoasidozda vücutta gerekli insülin olmaması halinde glikoz enerji için yağa dönüşür ve tehlikeli 'ketonlar*' oluşur. Bu nedenle soğuk algınlığı gibi durumlarda diyabet hastalarının kan şekerlerini kontrol altında tutması kritik önem taşır.

Son araştırmalar şaşırtıcı bağlantıyı oratya çıkardı: Grip ve soğuk algınlığında şeker seviyesine dikkat

SOĞUK ALGINLIĞI SIRASINDA KAN ŞEKERİ NASIL KONTROL ALTINA ALINIR?

Soğuk algınlığına bağlı olarak kan şekerinde oluşan ani yükseliş ve düşüşlerin engellenmesi için EatingWell sitesinde yayınlanan bilimsel bir makalede şu yöntemlerin izlenmesi öneriliyor:

  • Enfeksiyon sırasında kan şekerini düzenli olarak kontrol edin. Kan şekeriniz çok düşük ya da yüksekse hastaneye gidin
  • Yemek düzeninize dikkat edin. Hasta olduğunuzda iştahınız azalabilir. Ancak öğün atlamak kan şekerinin düşmesine neden olur. Beslenmek aynı zamanda vücudun enfeksiyonla savaşması için güç verir.
  • Hasta olduğunuzda yemek pişirmek zor olabilir, bu nedenle besleyici ve kolay hazırlanan yiyecekler tercih edin.  Çorba, yulaf, kraker, peynir ve fındık ezmesi gibi besinler tercih edilebilir. ABD Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü düşük kan şekerinin engellenmesi için meyve suyu, et suyu, dondurma, süt, yoğurt ve maden suyunun denenmesini öneriyor.
  • Dehidrasyon kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Bu nedenle soğuk algınlığı geçirirken bol su tüketimi em genel sağlığı korumak hem de kan şekerinin ani yükselmesini önlemek için büyük önem taşır.
  • Yürüyüş yapın. Spor Medicine dergisinde 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göreyemekten sonra düşük tempolu bir yürüyüş yapmak kan şekerinin düşmesine yardım ediyor.

Son araştırmalar şaşırtıcı bağlantıyı oratya çıkardı: Grip ve soğuk algınlığında şeker seviyesine dikkat

DİYABETİK KETOSİDOZ NEDİR?

Diyabetik ketoasidoz (DKA), diyabetin hayati tehlike oluşturan ciddi bir halidir. Özellikle tip 1 diyabetli bireylerde sıkça görülen bu durum, tip 2 diyabetli kişilerde de ortaya çıkabilir. DKA sırasında vücutta yeterli insülin bulunmadığında kan şekerinin hücrelere geçememesi durumu yaşanır. Bu şekilde karaciğer yağları parçalayarak keton* adı verilen asitleri üretir. Ketonların aşırı üretimi, vücutta tehlikeli seviyelere ulaştığında DKA oluşur. DKA genellikle yavaş gelişir ve erken belirtileri arasında aşırı susama, sık idrara çıkma yer alır. Tedavi edilmezse, daha ciddi semptomlar ortaya çıkabilir, bu da hızlı, derin nefes alma, kuru cilt ve ağızda meyve kokulu nefes, baş ağrısı, kas ağrıları, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. DKA ayrıca, diyabetin henüz teşhis edilmemiş kişilerde bile ilk belirti olabilir.

DKA'nın başlıca nedeni, yüksek kan şekeri ve düşük insülin seviyeleridir. Hastalık, eksik insülin iğneleri, fiziksel yaralanmalar, kalp krizi, felç, alkol kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

*Ketonlar: Normalde, vücudunuz enerji için glikoz yeni şeker yakar. Hücreleriniz yeterince glikoz almazsa, vücut bunun yerine yağ yakmaya başlar. Bu da kanınızda ve idrarınızda ortaya çıkabilen ketonlar denen bir madde üretir. Ketonlar, kimyasal olarak keton cisimcikleri olarak bilinir ve yağ asitlerinin parçalanması sonucunda oluşan yan ürünlerdir. 

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, eatingwell.com, cdc.gov
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...