2019-06-28 22:43:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:11

Kan Tahlilinde Hamilelik Nasıl Anlaşılır Gebelik Kanda Ne Zaman Çıkar

Bazen kişi hamile kalmayı çok istediği halde hamile kalamaz bazen de hamile kalmayı istemeyen kişiler hamile kalabilir. Hamile olup olunmadığını kesin olarak anlamanın en güvenilir yolu kan testi yaptırmaktan geçmektedir. Yaklaşık olarak 1 ila 2 saat

Kan Tahlilinde Hamilelik Nasıl Anlaşılır Gebelik Kanda Ne Zaman Çıkar

Kanda, Kan Testinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Bazen kişi hamile kalmayı çok istediği halde hamile kalamaz bazen de hamile kalmayı istemeyen kişiler hamile kalabilir. Hamile olup olunmadığını kesin olarak anlamanın en güvenilir yolu kan testi yaptırmaktan geçmektedir. Yaklaşık olarak 1 ila 2 saat arasında öğrenilen tahlil sonucunda değerin 20’nin üzerinde çıkması gebelik  durumunun olduğunu işaret etmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar hamilelik testi sonucunu kesin olarak ve kısa bir süre içinde öğrenmeyi arzu ederler ve bu yüzden en pratik ve kolay yöntem olan eczanelerden satılan hamilelik testini alıp uygularlar. Bu çubuklar sayesinde hamilelik durumu hızlıca kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir fakat tam olarak kesin ve doğru sonucu alabilmek için bu testin ne zaman uygulandığı büyük rol oynamaktadır.

Yumurta döllendikten sonra gelişmeye başlayan embriyonun rahim içine yerleşmesi yaklaşık olarak 5 ila 6 günü bulmaktadır. Embriyo rahme tutunduktan sonra embriyonun çevresindeki hücreler beta-HCG (human chorionic gonadotropin) isimli bir hormon salgılamaya başlar ve salgılan bu hormonun kandaki oranı hamilelik devam ettiği sürece giderek artış gösterir. Kanda artmaya devam eden bu hormon bir süre sonra idrarda da görülmeye başlar ve bu sayede hamilelik testinin sonucu belirlenir.

Kanda Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Kanda gebelik ilişkiye girdikten sonra en erken kaç günde belli olur? İlişkiye gireli 6 gün oldu, şimdi BHCG testi yaptırsam hamile olup olmadığım belli olur mu?

CEVAP

Dr. Sertaç Şen’in cevabı:(Kanda gebelik beklenen adet günü geciktikten itibaren belli olur ancak. Şu anda çıkmaz)

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kan tahlili yoluyla yapılan hamilelik testi embriyonun rahme yerleşmesiyle salgılanmaya başlanan ve giderek artış gösteren Beta-HCG hormon değerinin ölçülmesiyle gerçekleştirilmektedir.

Hamilelik için yapılan kan tahlili günün herhangi bir saatinde yapılabilmekle birlikte, koldaki damarlardan birinden çok az miktarda bir tüp kan alınarak uygulanır. Alınan bu kan labaratuvara gönderildikten sonra yaklaşık 1 ila 3 saat içinde sonucun çıkması beklenir. Yoğunluk olan durumlarda kan tahlili sonucunun ertesi güne kalması da muhtemeldir. Ölçülen HCG hormon değerinin 20’den yüksek olması gebelik durumunun olduğunu gösterirken, 1 ile 20 arasındaki değerlerin kesin olarak gebelik olmadığını göstermediğini de belirtmekte fayda vardır. Bu gibi durumlarda bir kaç gün beklendikten sonra tekrar kan testi yaptırılarak sonuçtan kesin olarak emin olunabilir.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kandaki HCG hormonunun tespit edilebilmesi için belirli bir sürenin geçmiş olması şarttır. Testin yapılabilmesi için öncelikle adetin en az iki gün gecikmiş olması gerekmektedir. Bu testler genellikle meraktan ve kısa sürede sonucu öğrenme arzusundan dolayı ya yumurtlama döneminde ya da cinsel birleşmenin olduğu günde yapılmaktadır ve bu zamanlarda yapılan testlerde HCG hormonun değerinin doğru bir şekilde saptanması neredeyse imkansızdır çünkü gebelik durumu olsa bile döllenen yumurtanın bu kadar kısa süre içerisinde rahime tutunması mümkün değildir. Döllenen yumurta da rahime tutunmadan bu hormonda artış görülmediği için doğru bir sonuç olunması pek muhtemel olmayacaktır. Ayrıca, kan testi yapılırken kişinin aç ya da tok olması testin sonucunu etkilememektedir bu yüzden testin aç karna yapılmasına gerek duyulmaz.

Mavi Kadın