25 Haziran 2019, Salı 20:36

Kan Vermek Kilo Verdirir mi Kilo Yaparmı?

Kan Vermek Kilo Verdirir mi Kilo Yaparmı?

Çağımızda çoğu insan, kan vermenin kilo verdirme hususunda bir etkisi olup olmadığını merak etmektedir. Keza kan vermenin faydaları da merak edilenler arasındadır. Kişilerin bir kısmı kan vermenin ehemmiyetinin farkındadır. Ancak buna karşın kilo aldırdığını düşünebilmektedirler. Dolayısıyla bu noktada büyük bir kaygı ve korku bireyi sarmaktadır.

Kan Vermek Kilo Aldırır mı?

Vücuttan alınan kan, tekrar üretilmelidir. Bunun için kan verme sonrası kan hücreleri kendilerini yeniler. Kan verimini takiben birkaç gün içerisinde iştah artıp yemek yeme ihtiyacı artabilmektedir. Bilhassa kan üretimini destekleyen pekmez ve kırmızı et benzeri gıdalar daha sık tüketilebilmektedir. Bu bağlamda kan verme sonrası kilo alınmayacağını söylemek mümkündür. Bazı gıdaları daha çok tüketmeye eğilimli olunabilmektedir. Belirgin olmasa da bireyin günlük aldığı kalori oranı da artabilmektedir. Bu dönemde vücut yeni kan hücreleri üretmektedir. Kan vermek, hücrelerin yenilenmesine katkı sağlamaktadır. İlk bakışta bu işlem kilo aldırıyor gibi görülebilmektedir. Fakat kan vermek, ilerleyen süreçte bireyin kilo vermesini sağlayacaktır.

Kan Vermenin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Kan vermenin sağlık bakımından pek çok yararı bulunmaktadır. İşlemin ardından kilo verilmesi kolaylaşacaktır. Vücut, eksilen kan hücreleri yerine yeni kan hücreleri üretecektir. Bu işlem süresince metabolizmanın çalışması da hızlanacaktır. Hızlanan metabolizma, ilerleyen süreçte kalori yakımını hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

Kan verilmesi sayesinde alınan kalorilerin vücutta yağa çevrilmesi önlenmektedir. Dolayısıyla vücutta yağ depolanması da engellenmiş olmaktadır. Vücudun kolayca yağ yakmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kötü kolesterole yol açan yağ oranı da büyük oranda azaltılmaktadır. Kan vermek, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlamaktadır. Kanda bulunan toksin maddelerin atılmasına destek olmaktadır. Kan vermenin bunlara benzer pek çok yararı bulunmaktadır. Kan verenler üzerinde gerçekleştirilen gözlemler, yağ yakımını kolaylaştırdığını da gözler önüne sermektedir.

Kan Vermek Kilo Aldırır mı Yoksa Verdirir mi? Dr. Nazif Karagözoğlu Cevaplıyor

Kan vermenin kilo aldırdığı, tıbben ispatlanmış bir durum değildir. Keza zayıflatma gibi bir niteliği de ispatlanmamıştır. Alınan kalori, harcanan enerjiden fazla ise yağ şeklinde depolanmaktadır. Ek olarak birtakım rahatsızlıklar kilo alınmasına yol açabilmektedir. Kan verilmesinin ardından yeni kan hücreleri üretilmektedir. Çoğunlukla bu evrede iştahta artış gözlemlenmektedir. Fakat bu psikolojik bir konudur. Kişi, vücudun kan üretimini desteklemek adına daha çok besin tüketmektedir. Nitekim bu durum kilo alımına yol açmaktadır. Kan verirken kişiyi kaygılandıracak hiçbir unsur bulunmamaktadır. Sevdiklerinize de kan vermesini önerebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT