29 Kasım 2021, Pazartesi 10:53

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Dişe Bastırınca Ağrı Olur mu?

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Dişe Bastırınca Ağrı Olur mu?

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Neden Ağrır, Kanal Tedavisi Yapılan Diş Ağrır mı?

Kanal tedavisi çürük ve iltihaplı dişi kurtarmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Dişte çatlak, kırık, çürük, dişe yanlış tedavi uygulanması gibi durumlardan dolayı dişte bulunan sinirler hasar görür. Kanal tedavisi ile diş kanallarındaki iltihaplanmış sinirler çıkarılır, temizlenir, dezenfekte edilir, kanal dolgu maddeleri ile doldurulur, bu işleme kanal tedavisi denir. Kanal tedavisinden sonra ağrı meydana gelmesi normal bir durumdur. Makalemizde kanal tedavisi ağrısını geçiren yöntemleri bildireceğiz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi hasarlı veya hastalıklı dokunun diş kökünden çıkartıldığı bir işlemdir. Dokunun bulunduğu kanal temizlenir ve nikel titanyum eğelerle doldurulur.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Karanfil yağı

Karanfil yağı kanal tedavisi sonrası ağrıyı geçirmede en etkili yöntemlerdendir. Birkaç damla karanfil yağını pamuk üzerine damlayın ve doğrudan etkilenen diş üzerine koyun. Karanfil yağı ağrıyan dişi uyuşturacak bir güce sahiptir.  

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kesici İlaç

Diş hekimi kanal tedavisi işleminden önce başarı şansını arttırmak için antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotiklere genellikle işlemden sonra da devam edilir. Bu ilaçlar iltihaplanmayı azaltabilir ve iyileşmeye yardımcı olur. Bazı durumlarda diş hekimi kısa süreli kullanım için kodein türü ağrı kesiciler de reçete edebilir. 

Tuzlu Su

Tuz kanal tedavisi ağrısına doğal çözümlerdendir. Tüm ihtiyacınız olan 1 yemek kaşığı tuzu bir bardak suya ekleyip karıştırmak ve sonra ağzınızı bunla gargara yapmaktır. En iyi etkiler için çalkalayarak ağzınızda birkaç dakika tutun. 

Sarımsak

Sarımsak kanal tedavisi sorası ağrıdan sorumlu bakterilerin çoğalmasını engeller. Bir diş sarımsağı ezin ve içine biraz tuz ekleyin. Macuna benzer bu karışımı diş üzerine uygulayın. Ayrıca dilerseniz bir diş sarımsağı çiğneyebilirsiniz.

Buz torbası

Bu kanal tedavisi sonrası ağrı tedavisi için en eski ve iyi yöntemlerden biridir. Bütün ihtiyacınız olan birkaç tane buz küpünü temiz bir beze sarmak ve etkilenen alan üzerinden yüzünüze tutmaktır. 5 dakika bekletin ve ağrının hiç rahatlamaması durumunda 15 dakikaya uzatın.

Patates

İyi bir ağrı kesici olmasının yanında patates bakteri oluşumunu engellemede de etkilidir. Kanal tedavisi ağrısını geçirmek için taze kesilmiş patates dilimini etkilenen diş üzerine koyun ve suyunun dişe sızmasını bekleyin.

Çağ Ağacı Yağı

Bu yöntem kanal tedavisi ağrısını rahatlamada oldukça iyidir. 3-4 damla çay ağacı yağını bir bardak ılık suya ekleyin ve günde 3-4 kez bununla gargara yapın. Ağrıyı yok edecektir.

Naneli Çay Poşeti

Nane kanal tedavisinden sonraki ağrıyı rahatlatmanın en güvenli yoludur. Nane aynı zamanda uygulandığı alanı uyuşturur. Nane çayı poşetlerini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Soğutulmuş çay poşetini etkilenen diş üzerine uygulayın. Çay poşetlerini dondurucuda tutmak da tercih edilebilir. Donmuş çay poşetinizi dişinize uygulayın.

Hidrojen Peroksit (Oksijen Suyu)

Hidrojen peroksit kanal tedavisi sonrası ağrıyı rahatlatmaya sağlayarak ve iltihaplanmayı azaltarak bakteriyi öldürmeye ve arındırmaya yardım edebilir. 1 tatlı kaşığı ılık su ve 2 tatlı kaşığı hidrojen peroksidi karıştırın ve 1-2 dakika ağzınızda çalkalayıp tükürün. Günde birkaç kez veya ağrı hissettiğinizde tekrarlayın.

Soğan ve Sarımsak Suyu

Hem soğan hem de sarımsak diş ağrısına karşı etkilidir ve birlikte de kullanılabilirler. Her ikisini de ezerek sularını karıştırın. Bir parçasını etkilenen diş üzerine uygulayın.

Biber ve Tuz

Tuz ve biber kuvvetli antibakteriyal, iltihap karşıtı ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bu kanal tedavisi sonrası ağrınız için oldukça etkilidir. Eşit miktarda tuz ve biberi karıştırın ve macun elde etmek için birkaç damla su ekleyin. Doğrudan zonklayan alan üzerine uygulayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT