2017-01-26 00:50:29 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:46

Kanda Bas Nedir? Bazofil Düşüklüğü, Yüksekliği Nedenleri Tedavisi

Kanımızda 5 çeşit akyuvar (beyaz kan hücresi) bulunur; Nötrofil, Lenfosit, Eozinofil, Monosit ve Bazofil. Bazofiller, kandaki akyuvarların 0,4% – 1% 'ini oluştururlar.

Kanda Bas Nedir? Bazofil Düşüklüğü, Yüksekliği Nedenleri Tedavisi

Kanımızda 5 çeşit akyuvar (beyaz kan hücresi) bulunur; Nötrofil, Lenfosit, Eozinofil, Monosit ve Bazofil. Bazofiller, kandaki akyuvarların 0,4% – 1% 'ini oluştururlar. Bazofiller Baso ve Bas olarak da adlandırılır. En az sayıdaki akyuvar türüdür. Beyaz kan hücreleri, vücudun hastalıklara karşı korunmasında ve enfeksiyonlarla mücadelede görevlidirler. Bazofiller de, bazı bakteri türleri, yabancı maddeler ve diğer zararlı hücreleri yiyerek vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur. Kandaki Baso değeri yapılacak Tam Kan Sayımı testi ile tespit edilebilir.

Baso normal değerleri nedir?

Kandaki bazofillerin normal aralığı, 0,4% – 1% arasında değişmektedir. En az sayıdaki akyuvar türüdür.

Tam sayıları bir mikrolitrede 200 hücreden azdır. (200 hücre/mcL)

Bazofillerin normal aralığı, kanda mikrolitre başına 190 ila 200 hücre arasındadır. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi, 2 ila 10 yaş arasındaki çocukların kanında erişkinlerden daha fazla bazofili olduğunu ve bir yaşın altındaki bebeklerin kanlarında ise daha büyük çocuklara nazaran iki kat daha fazla bazofili olduğunu bildiriyor.

Bir mikrolitrede 2000 üzerinde bazofil bulunması ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.

Bazofil (Bas, Baso) Yüksekliği

Bazofiller, kanda en az bulunan lökosittir, kandaki miktarı % 0.4-1.0 arasında değişir. Bazofil yüksekliği vücutta iltihabik bir hastalık olduğunda, kanser gibi durumlarda ve aşağıda bildirilen koşullarda yükselebilir.

Bazfofil (Baso) yüksekliği nedenleri

 1. Demir eksikliği
 2. Dalağın alınması
 3. Hodgkin Lenfoma (Bağışıklık sistemindeki hücrelerde başlayan bir kanserdir.)
 4. Suçiçeği, bronşit, soğuk algınlığı, zatürre gibi virüs kaynaklı iltihaplar
 5. Hemolitik anemi (Hemolotik anemi, kırmızı kan hücrelerinin normal ömürlerini tamamlamadan yıkıma uğrayarak, kan dolaşımından uzaklaşması durumudur.)
 6. Miyeloproliferatif hastalıklar
 7. Hipotiroidizm (Tiroid bezlerinin yetersiz çalışması)
 8. Ülseratif kolit, ilaç, yiyeceğe aşırı duyarlılık, ürtiker, Juvenil romatoid artrit gibi alerji ve iltihaplanma vakaları
 9. Hormonlarla ilgili durumlar; Hipotiroidizm, şeker hastalığı ve doğum kontrol hapı gibi östrojen alımında
 10. Östrojen hormonunun yükselmesi
 11. İltihaplı bağırsak hastalığı, kronik cilt iltihapları, astım, sinüzit gibi iltihabik hastalıklar

Bazofil (Bas, Baso) Düşüklüğü

Sağlıklı bir insanda bazofil sayısının düşük olması beklenir. Ancak bazofil hücre sayısının bir mikrolitrede 20’den daha az olması, vücutta hastalık belirtisi olabilir.

Baso düşüklüğü nedenleri

 1. Kanser
 2. Akut enfeksiyon
 3. Hamilelik
 4. Stres
 5. Ciddi alerjik durumlarda
 6. Kortizon ilaç kullanımı
 7. Hipertiroidi (Tiroid bezlerinin aşırı çalışması)
 8. Ciddi bir yaralanma söz konusuysa
 9. Genetik olarak kanda bazofil düşüklüğü
 10. Glukokortikoidlerin yükselmiş seviyeleri
 11. Yumurtlama dönemi
 12. Ürtiker, Anafilaksi, ilaca bağlı reaksiyonlar gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları

Baso yüksekliği veya düşüklüğü nasıl normale döner?

Baso yüksekliğinden veya düşüklüğünden muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…