29 Kasım 2021, Pazartesi 11:48

Kanda Demir Yüksekliği Nedenleri Nelerdir, Nasıl Düşürülür?

Kanda Demir Yüksekliği Nedenleri Nelerdir, Nasıl Düşürülür?

Demir, yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için önemli bir unsurdur. Ancak demir fazlalığı vücutta çeşitli dokularda demir birikmesine neden olup, çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Kanda demir yüksekliği, bazı genetik sorunlardan, aşırı demir hapı alımından, vücuttaki iltihaptan ve diğer bazı nedenlerden gerçekleşebilir. Doktora başvurup kan testi ile bedeninizdeki demir oranınızı tespit edebilirsiniz.

Kalıtsal Hemokromatozis

Vücudunuzda çok fazla demir birikmesinin nedenlerinden biri kalıtsal hemokromatozisdir. Hangi gene bağlı mutasyon olduğuna göre bu bozukluğun dört ana çeşidi vardır.Kalıtsal hemokromatozisin en yaygın biçimi, tip 1, HFE 1 olarak bilinen vücudunuzun ne kadar demir emeceğini düzenleyen gendeki mutasyondan kaynaklanır. Kalıtsal hemokromatozis'in diğer üç çeşidi demir emilimini ve depolamasını kontrol eden diğer genlerdeki mutasyonlara bağlıdır.

Anemi çeşitleri

Kalıtsal kansızlık hastalığınız varsa da demir yüksekliği sorunu ile her an karşılaşabilirsiniz. Vücudun yeterli kırmızı kan hücreleri yapamaması anlamına gelen kalıtsal kansızlık durumunda, bedeniniz yüksek miktarda demir absorbe etmeye başlar ve demir fazlalığı yaşarsınız. Sideroblastik anemi, talasemi majör ve pirüvat kinaz eksikliği, demir yüklemesine neden olabilen anemi çeşitleri arasında yer alır. Aşırı demir emilimi, vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini telafi etmek için çalışırken ihtiyacından fazla demir emmesiyle meydana gelir.

Kan nakli

Sık sık kan nakli yoluyla kan almak demirin vücudunuzda birikmesine neden olabilir. Kan nakilleri, kişiye daha fazla alyuvar sağlayarak hayat kurtarıcı olmasına rağmen, kan nakli işlemi demir yönünden çok zengindir. Vücut kan nakli ile aldığı aşırı demiri absorbe etmekte zorlanır, 10 ve üstü kan nakli yoluyla kan almak bedeninizde aşırı demir birikmesine yol açabilir. Bu tip demir yükselmesinde flebotomi veya özel ilaçlar aşırı demir yükü tedavisi için gerekli olabilir.

Demir vitamin hapları

Eczanede satılan demir haplarını her gün bilinçsizce tüketmek de vücudunuzda demir birikmesine yol açıp, demir fazlalığı ile karşılaşmanıza neden olabilir. Demir hapı kullanmadan ve kullandıktan bir süre sonra mutlaka doktora gidip kanınızdaki demir oranını ölçtürün. Vücut ağırlığınızdaki kilogram başına 200 ila 250 miligram arasında olan demir dozu, ölümcül oral dozdur, gerçi düşük dozlar da ölümcül olabilir. Demir zehirlenmesinin belirtileri vücut ağırlığının her kilogramı için 20 ila 60 miligram dozda demir olduğunda da görülebilir. Demir doz aşımı ciddi bir tıbbi sorundur ve sindirim sistemi ile sinir sistemi üzerinde uzun vadeli hasara neden olabilir.

Demir Fazlalığı Belirtileri Nelerdir? Kanda Demir Fazlalığı Semptomları Tıklayınız

Demir yüksekliği nasıl düşürülür?

CEVAP
İç Hastalıkları, Hematoloji Uzmanı Prof. Dr.Vasıf Akın Uysal'ın cevabı Hemoglobin değerleri normalin üzerinde ise, kan bağışı depo demirinin azaltılması konusunda çok pratik bir yaklaşım olabilir. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

11 Yorum

 1. Aylin

  Merhaba hocam 25 gundu hic gecmeyenn baş agrsi yuzumi bir taraf cok fena agir hissediyorm demiim 60 % lutfen bir cozum sunun bana

 2. dilan 2005 11 16

  azərbaycan.bəyaz əlbisələrimin rengi saralırdı .bu gün doktora getdim .dəmirin çox olmasından söz açdı .mutlaka qanın yoxlanmasını söylədi. bu çoxmu qorxuludu?

 3. NEVIN

  Meraba Hocam ben 38 yasindayim Son zamanlarda aşırı derecede yorgunluk halsizlik eklem agrilarim etrafa karşı ilgisizligim var.Saglik ocağında yaprirdigim kan tahlillerinde demir171(37-145normal degerler)yuksek.Demir baglama kapasitesi 127(155-355)düşük.Hematgram normal(senelerdir hB çok yüksekti erkek değerlerindeydi yuksekti).CŔP B12 VIT D URE KREATININ BILIRUBIN SGOT SGPT.T4 TSH FST NORMALDüzenli yaşayan biriyim beslenmem normal spor yapan biriyim ama 2saat spordan sonra 6saat uyuyorum çok aşırı derecede yorgunlugum halsizligim var.Etrafa karşı hiç ilgim yok.NE YAPMALIYIM YUKSEK DEMIR BAGLAMA KASATEM VE DÜŞÜK DEMIRIM IÇIN BUNUN SEBEBE NEDIR HOCAM

 4. Veysel

  Hocam merhaba ben kua hastasıyım.kan tetkik sonuçlarım ,demir(serum):212,demir bağlama kpst:80,vitamın b12:585,Ferritin609.9..25-HidroksiVit.D:27.49...hocam bu belirtiler bilginizi almak isterim.teşekkür ederim,kolay gelsin.

 5. Selim

  Hocam merabalar. Bendede denir fazlalığı var fakat kan bağışı 3 ayda 1 yapılıyor onun için başka cozum yolu barmidir. Emde aşırı derecede yüksek

 6. Misafir

  Hocam bana acil yardım ederseniz çok teşekkür ederim
  Ben Hollanda kalıyorum diyaliz hastasıyım bün kan aldılar feritini çok yüksek cikti normal degerleri 10 ile 300 olacakmış
  Benim feritini 2700 çıktı
  Neolur bana ne yapmam lazım onu hemen söylermisiniz şimdiden teşekkür ederim

 7. NECEDDIN

  İYİ GÜNLER HOCAM BENİM DEMİR SERUM YÜKSEK DEYERLER 165 REFARANS İSE 59. .158 DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ İSE SONUÇ152 TEFARANS İSE155 355 ŞİMDİ BEN NE YAPMALIYIM TEŞEKKÜRLER ÖZÜR DİLİYORUM BİR ERKEK OLARAK TAHLİL YAPTIRDIM

 8. semra

  Ben 26 yaşındayım kan tahlili yaptırdım demir baglama kapası 401 çıktı korkmam gerekiyomu

 9. Misafir

  Alkol hemoglobin değerini yükseltirmi?

 10. Misafir

  Demir faxlaligi nasil gecer

 11. Dahiliye doktoruna başvurun. Kan verme yoluyla demir fazlalığını boşaltma yoluna gidebilir.

 
 
KAPAT