27 Mayıs 2022, Cuma 02:57

Kandaki Hemogramda PLT Nedir Referans Aralığı Kaç Olmalıdır

Kandaki Hemogramda PLT Nedir Referans Aralığı Kaç Olmalıdır

PLT, yani plateletin, hemogram testinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositleri ifade eder.

PLT kanın içerisinde bulunan bir maddedir. Kanın pıhtılaşmasında görevlidir. PLT'ler trombositler olarak da bilinir. PLT’ler renksiz küçük hücre pulcuklardır. Bu pulcuklar vücutta kan kaybını önlemek için çalışırlar. Kan tahlili sonucunda PLT’lerin düşük veya yüksek çıkması sonucunda bir takım sağlık sorunları meydana gelir. Peki kan tahlilinde PLT değeri kaç olmalıdır, PLT nedir ve normal değeri kaç olmalıdır? Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

PLT Nedir?

PLT, hemogram testi sonucunda trombositlerin sayısını gösteren bir ifadedir. Herhangi bir kaza sonrası meydana gelen kanamanın durdurulması için kanın pıhtılaşması gerekir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositlerin bir diğer adı pletalettir. Yani kan değerlerindeki PLT, kanamalarda kanı pıhtılaştırarak durduran trombositi ifade eden bir değerdir.

PLT değerleri kan testleri yapılarak öğrenilebilir. Kan tahlilinde karşımıza çıkan platelet (PLT) belli bir referans aralığında olması gerekmektedir. Aksi taktirde PLT yüksekliği ve düşüklüğü bazı sağlık sorunlarının ve olumsuzlukların habercisi olabilir. Bu olumsuzluklar PLT’nin yüksekliğine ve düşüklüğüne göre fazla pıhtı üretimi veya aşırı pıhtı yetersizliği gibi kanın normal akışını bozan durumlar meydana gelebilir.

Referans Aralığı Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı bireylerde PLT değerleri, referans aralığında olmalıdır. Referans değeri olarak kabul edilen PLT değerleri, 150.000 ile 450.000 mikro litre arasında bir değerde olmalıdır.

Kan Tahlilinde Kan Değerinde PLT Kaç Olmalı?

Sağlıklı kişilerin kan tahlilinde trombositler 150.000-450.000 mikro litre arasındadır.

PLT’nin Normal Değeri Nedir?

Uzmanlara göre sağlıklı bir kişide normal PLT değer aralığı her mikro litre kanda, yani litrenin milyonda birinde 150.000 ile 400.000 arası olması gerekmektedir. Şayet trombosit değerleri yüksek çıkarsa, trombositoz adı verilen PLT yüksekliği söz konusudur. Trombosit değerleri düşük çıktığında ise trombositopeni adı verilen PLT düşüklüğü meydana gelir.

PLT Testi Nedir?

Kişinin kolundan alınan kan örneğinden yola çıkılarak trombosit değerleri PLT testinde ortaya çıkar. PLT testi yapılarak kandaki trombositin sayısı tespit edilmektedir. Bu trombositler alyuvarlardan ve akyuvarlardan daha küçük hücre pulcuklarıdır.

Trombosit Testi (PLT Testi) Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Trambosit yani PLT testi, kemik iliği gibi bir çok sağlık sorunlarının teşhisi için yapılabilir. Trombosit değerleri yüksek çıktığında sadece kemik iliğine bağlı bir durum söz konusu değildir. Örneğin, bazı enfeksiyonlar, demir eksikliği, romatizmal hastalıklar veya kullanılan bazı ilaçlar da PLT testinin yüksekliğine neden olan durumlardır. Şayet kronik bir hastalığın sonucunda PLT değerleri yüksek çıkıyorsa doktor uygun tedavi yöntemi ile hastalığı tedavi edecektir.

Aşırı kansızlık, B12 vitamini eksikliği, HIV, siroz, lösemi, viral enfeksiyonlar, aşırı alkol tüketimi, kemoterapi, demir ve folat eksikliği, kimyasallara ve radyasyona maruz kalma, suçiçeği gibi birçok durum da PLT’nin düşük çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar için doktor PLT testi ister ve PLT değerinin düşüklüğü ve yüksekliğine göre uygun tedavi yöntemi uygulanır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT