05 Ağustos 2021, Perşembe 02:39

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur Oksijen Seviyesi Nasıl Artar?

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur Oksijen Seviyesi Nasıl Artar?

Oksijen, kırmızı kan hücreleri içinde bedenin her yerine taşınır ve dokuların içine salınır. Haliyle oksijen olmadan hayata devam edebilmek mümkün değildir. Vücudumuzun doğal olarak ihtiyaç duyduğu oksijen sayesinde kalbimiz atar ve vücudumuz çalışır. Yazımızın devamında kandaki oksijen oranı düşerse ne olacağından ve kandaki oksijen seviyesini nasıl arttıracağımız hakkında detaylı bilgi verdik.

Kandaki Oksijen Oranı Düşerse Ne Olur?

Prof. Dr. Mehmet Emin Akkoyunlu bu konu hakkında şu bilgileri ifade etmiştir;

“Kandaki oksijen oranı yüksek olduğunda kan açık kırmızı renkte görülür. Ancak kandaki oksijen miktarı düşerse kan koyu kırmızı renginde görülmektedir. Demek oluyor ki kana rengini veren oksijendir ve eğer parmak uçlarında, tırnaklarda morarma görülürse o bölgede oksijenin azaldığı manasına gelmektedir.

Kandaki oksijen miktarının düşüklüğünde hasta birçok belirti vermiş olur. Bu belirtiler; kas ağrıları, yüksek ateş, vücut kırgınlığı ve halsizliktir. Vücudumuz uzun süre oksijensizliğe dayanamadığından, tehlikeli ve anında müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur. Hasta oksijen düşmeye başladığında derhal en yakın hastaneye gitmelidir.”

Dahiliye İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ülkü Duraksoy kandaki oksijen seviyesi düştüğünde neler olabileceği hakkında şu bilgileri ifade etmiştir;

“Kandaki oksijen oranı düştüğünde doktor pulse oksimetre denilen ölçüm cihazıyla oksijen oranını ölçer. Bu ölçümün sonucunda hastanın oksijen oranı düşük çıkarsa insülin direnci de oldukça yüksek çıkar. İnsülin direnci yüksek olan kişilerde de bağışıklık sistemi ciddi oranda etkilenmektedir. Kan şekeri yükselir ve göbek bölgesi gittikçe genişlemeye başlar ve karaciğer yağlanması görülmektedir.”

Kandaki Oksijen Seviyesi Kaç Olmalıdır?

Kandaki oksijen seviyesi düştüğünde birtakım sağlık problemleri meydana gelir. Yetişkinlerde oksijen seviyesinin en ideal aralığı %94 ila 99 arasıdır.

Kandaki Oksijen Seviyesi Nasıl Artar?

Yeni Güne Doğru Bir Nefesle Başlayın;

Yeni bir güne başlarken derin nefes almanız kandaki oksijen seviyesini arttıracaktır. Bu nefes alışverişini yaklaşık 2 dakika boyunca derinden nefes almanız vücudunuza çok iyi gelecektir. Bunun için en iyi yöntem nefes antrenmanları yaparak doğru nefes alma taktiğini geliştirmektedir. Sabah yataktan kalktığınızda odanızın camını açarak içeri temiz havanın girmesini sağlayın. Ardından sırt üstü yere uzanarak, burnunuzdan ve ağzınızdan aynı anda nefes alın. Bu iki nefes de aynı ritimde ve aynı hızda olması daha iyi olacaktır. Her sabah düzenli bir şekilde nefes egzersizi yaparak vücudunuzun enerji topladığını gözlemleyebilirsiniz.

Gün İçerisinde Sık Sık Temiz Hava Alın;

Gün içerisinde temiz havayı içinize çekmeyi ihmal etmemelisiniz. Gerek günün yorgunluğundan stresinden kendimize vakit ayırmayı unutabiliyoruz. Bunun için aklınıza geldikçe odanızın camını açmalı veya balkona çıkıp biraz temiz hava almalısınız. Günlük 15-20 dakika yürüyüş yaparak da temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Aynı zamanda karbondioksit miktarının fazla olduğu kapalı alanlarda uzun süre kalmamaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde bu kapalı ortamlarda kandaki oksijen seviyesi azalır ve kan dolaşımımız yavaşlar. Eğer iş gereği kapalı bir ortamda duruyorsanız bile sık sık ortamı havalandırmalısınız.

Beslenme Düzeninize Bir Göz Atın;

Kandaki oksijeni arttırmanın bir diğer yolu da sağlıklı ve düzenli beslenmekten geçer. Sağlıklı besinler tüketmek cildin daha canlı ve parlak olmasını sağladığı gibi vücudu enerji ve dinçlik kazandırır. Günlük beslenme programınıza bol bol yeşil sebzeler ve meyveler eklemelisiniz. Aynı zamanda kuru kayısı, ceviz, fındık gibi yemişler tüketmelisiniz. Yağlı yemeklerden, fast food, pizza veya beyaz ekmek gibi fazla karbonhidratlı besinlerden uzak durmalısınız.

Egzersiz Yapın;

Genellikle masa başında çalışan kişiler ara ar mola vermeli, kan dolaşımını hızlandırmak için yürümelidir. Şayet çalıştığı ortam yürümeye müsait bir alan değil ise oturduğu yerden gerinme hareketleri yapmalı böylece kan dolaşımını hızlandırmalıdır. Kandaki oksijen miktarını arttırmak için zinde kalmak çok önemlidir. Oturduğunuz yerden yapacağınız birkaç gerilme hareketleri ile zinde kalabilirsiniz.

Su İçmeyi İhmal Etmemelidir;

Vücudumuzun hareketliliği ve hayata devam edebilmemiz için su içmek çok önemlidir. Oksijenin vücudumuza gerekli faydaları sağlayabilmesi için günde 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Eklemlerimizin ve vücuttaki hücrelerin suya ihtiyacı olduğundan günlük düzenli bir şekilde su gereksinimini karşılayarak kandaki oksijen miktarının artmasını sağlayabiliriz.

Alkolü Bırakmalıdır;

Alkol vücudumuzdaki suyu azalttığından, kandaki oksijen miktarını da azaltır. Hem vücudumuza zarar veren alkol, oksijen miktarını da azaltarak birçok sağlık problemlerine neden olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT