04 Aralık 2021, Cumartesi 05:09

Kansere İyi Gelen, Kanserle Savaşan Mantarlar Nelerdir?

Kansere İyi Gelen, Kanserle Savaşan Mantarlar Nelerdir?

Mantarın iyileştirici özelliği yüzyıllardır bilinmektedir. Geleneksel Çin tıbbı, diyabet ve yüksek tansiyon gibi ciddi rahatsızlıkları tedavi etmek için bazı yenilebilir mantarların tüketimini tavsiye etmektedir. Avrupa uygarlıkları ise mantarı gençleştirici özelliklerinden dolayı kullanmışlardır. Mantarın bir etkisi de kanserle savaşmasıdır. Aşağıda kanserle savaşta etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış mantarlara yer verdik.

Reishi mantarı

Bilimsel adı Ganoderma lucidum olan Reishi mantarı, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında  çeşitli hastalıkların tedavi etmede kullanılan güçlü bir bitkisel ilaçtır. Birçok laboratuar deneyi sonucu Reishi mantarının, anti-tümör özelliklere olduğunu göstermektedir.

Bellarmine Üniversitesi'nden Dr. Sanda Zolj ve Dr. Joann Lau, reishi mantarının kanser üzerindeki etkilerini incelemiş bunun sonucunda, reishi mantarının tümör hücrelerinin yok edilmesinden sorumlu olarak tanımlanan aktif bileşenler içerdiği tespit edilmiştir.

Kanser ve iltihap önleyici etkilerine ilaveten, Reishi mantarı ayrıca radyoterapi ve kemoterapinin zararlı yan etkilerini de azaltır.

Shiitake mantarı

Shiitake mantarı Asya'ya özgü olan ve çiğ tüketilen, pişirilebilen veya içeriğinin tozu besin takviyesi şeklinde alınabilen bir mantar türüdür.  Japonya'da yapılan bilimsel araştırmalarda shiitake mantarından elde edilen, lentinan maddesinin anti kanser etkisi olduğu belirlenmiştir. Diğer adı KS-2 olan Lentinan maddesi farelerdeki mevcut tümörü durdurduğu hatta küçülttüğü tespit edilmiştir. Cancer Science dergisinde Mart 2011'de yayımlanan makalede de bu maddenin farelerde tümör büyümesini durdurduğu bildirilmiştir.

Maitake mantarı

Bilimsel adı Grifola Frondosa olarak bilinen maitake mantarı, kuzeydoğu Japonya dağlarında yetişmektedir.  Maitake mantarında bulunan beta glukanlar, makrofajlar denilen beyaz kan hücrelerine aktif hale gelmesine ve üretilmesine yardımcı olur. Makrofajlar tümörleri yok etmekte de etkilidir. Bu özelliği ile kemoterapinin daha etkili olmasını sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalar ayrıca maitake mantarının mide bulantısı, kusma ve saç dökülmesini azaltarak anti-kanser ilaçlarının yan etkilerini önlediğini göstermiştir.

Phellinus linteus mantarı

Phellinus linteus mantarı Japonya, Çin ve Kore yani geleneksel Doğu tıbbında kullanılan bir matar türüdür. Japonya'da yapılan bilimsel araştırmalar bu mantarın anti-tümör, immünomodülatör, anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-anjiojenik, anti-oksidan özellijleri ile güçlü kanser önleyici etkilerden olduğu belirlenmiştir.

Not: doktorunuza danışmadan hiçbir mantarı tüketmeyin.

Mantar Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. ersoy

    Slm bende bir haftadır küçük idrarda köyü kahve rengi renk oluyor ve idrarin geldiğinde ise acayip bir karın ağrısı oluşuyor idrarin yapınca ağrı gidiyor üç kısımda yanma oluyor gibi oluyor aceba ne ola bilir

  2. Murat

    Annem 80 yaşında ve 4 ana damarı tıkalı ayrıca beyin damarına tıkalı ve büyüzen kalp ameliyatını onaylamıyorum ameliyat olsunmu acil cevap bekliyorum sizden

  3. Konunun uzmanı 3 tane doktora başvurun onların fikirlerini alıp karar verin.

 
 
KAPAT