2017-07-09 00:14:52 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:52

Kansızlık Nedir, Nelere Yol Açar Nasıl Anlaşılır, Baş Döndürür mü Uyku Yaparmı?

Anemi bir çeşit kan hastalığıdır. Anemi yani kansızlık, kanda normalden daha az kırmızı kan hücresi (alyuvar) ya da kanda normalden daha az hemoglobin

Kansızlık Nedir, Nelere Yol Açar Nasıl Anlaşılır, Baş Döndürür mü Uyku Yaparmı?

Anemi bir çeşit kan hastalığıdır. Anemi yani kansızlık, kanda normalden daha az kırmızı kan hücresi (alyuvar) ya da kanda normalden daha az hemoglobin bulunmasına denir. Kırmızı kan hücreleri, kan dolaşımı yoluyla vücuttaki hücrelere oksijen ve besin maddesi taşıdıklarından temel yaşam unsurlarındandır. Kansızlık belirtilerinin ortaya çıkmasının nedeni hücrelerdeki oksjen eksikliğidir. Kırmızı kan hücrelerinin en önemli yapı taşına hemoglobin adı verilir. Hemoglobin, kanda bulunan, akciğerden vücudun hücrelerine oksijen taşıyan demir açısından zengin bir proteindir. Kansızlık, çeşitli nedenlerden dolayı vücut çok az miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi ürettiğinde meydana gelir. Yeterli sayıda alyuvar olmadığında ya da çok az hemoglobin olduğunda kan, vücudun tüm bölümlerine yeterince oksijen taşıyamaz. Kansızlık yapılacak tam kan sayımı testi ile tespit edilebilir.

Kansızlık Belirtileri

 1. Kansızlık belirtileri, kansızlığın türüne, aneminin şiddetine ve altta yatan sağlık sorununa göre değişir. En sık karşılaşılan kansızlık belirtileri şunlardır;
 2. Soluk beniz, cilt renginin solgun olması
 3. Halsizlik
 4. Depresyon
 5. İştahsızlık
 6. Kalp çarpıntısı
 7. Çabuk sinirlenme
 8. Göz beyazının sararması
 9. Baş dönmesi
 10. Uyku hali
 11. Saç dökülmesi ve tırnaklarda incelme
 12. Cinsel istekte azalma
 13. Özellikle kış aylarında kendini gösteren el ve ayaklarda üşüme
 14. Kemik ve eklem ağrıları
 15. Sık hastalanma, bağışıklık sisteminin zayıflaması
 16. Güçsüzlük
 17. Çabuk yorulma
 18. Zeka düzeyinde azalma, derslerde başarısızlık
 19. Tırnakların kolay kırılması ve tırnaklarının şeklinin kaşığa benzemesi
 20. Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 21. Nefes darlığı
 22. El ve ayakların soğuk olması
 23. Baş ağrısı
 24. Unutkanlık
 25. Göğüs ağrısı
 26. Çocuklarda ve bebeklerde büyüme ve gelişme geriliği
 27. Hiperaktivite
 28. Adet düzensizliği
 29. Uykusuzluk
 30. Ayaklara kramp girmesi
 31. Nefes darlığı
 32. Ağız kenarında yaralar
 33. Dilde acı, ağrı hissi
 34. Konsantrasyon olmakta zorlanma
 35. Boğaz ağrısı
 36. Bacaklarda kramp
 37. Soğuğa dayanıksızlık, normalden fazla üşüme.
 38. Pika sendromu yaşama (Yenilebilir olmayan toprak, kum, saç, sabun veya benzeri bir maddenin yenilmesi ile ilişkili bir davranışsal bozukluktur.)

Kansızlık Neden Olur?

Düzenli kırmızı kan hücresi ve hemoglobin üretimi için vücudumuz sağlıklı bir kemik iliğine ve demir ve bazı vitaminler gibi besin maddelerine ihtiyacı vardır. Çeşitli nedenlerden vücudumuz kırmızı kan hücresi üretemez ve kansızlık meydana gelir. İşte kansızlığın en sık karşılaşılan nedenleri;

 1. Demir açısından, B12 vitamini ve folik asit açısından yetersiz beslenme ( Folik asit ve vitamin B12 eksikliği megaloblastik anemi olarak da bilinen anemi türüne yol açabilir)
 2. Aşırı adet kanaması
 3. Antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçları ve anti-koagülan ilaçlar gibi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 4. Hamilelik
 5. Alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin olgunlaşmasındaki bozukluklar (örn; demir eksikliği, akdeniz anemisi, kurşun zehirlenmesi, vitamin B12 eksikliği, folat eksikliği)
 6. Alyuvar yapım bozukluğu; kemik iliğinin yeterince çalışmaması, (ilik kuruması- aplastik anemi, enfeksiyon, ilaç veya kanser) veya iliğin çalışmasını sağlayan eritropoetin maddesinin yetersizliği (kronik böbrek yetmezliği, hipotiroidi, romatizmal hastalıklar)
 7. Alyuvarların zamanından önce yıkılması ve yok edilmesi (örn; alyuvar zarında bozukluk veya içindeki maddelerde eksiklikler, hemoglobin yapısında bozukluklar, bağışıklık sistem bozuklukları, dalağın fazla çalışması vb..)
 8. Kan kayıpları (kanamalar)

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

 1. Demir eksikliği anemisi
 2. Hemolitik anemi
 3. Vitamin B-12 eksikliği anemisi
 4. Folik asit eksikliği anemisi
 5. Alyuvarlardaki kalıtsal anormalliklerden kaynaklanan anemi (örneğin; orak hücreli anemi ve talasemi)
 6. Romatoid artrit gibi kronik hastalıklardan kaynaklanan anemi

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

 1. Kansızlığı tedavi etmenin en etkili ve hızlı yöntemi demir bakımından zengin gıdaların bolca tüketilmesidir. Bu gıdaların başında kırmızı et, kuru baklagiller, kuru meyveler örneğin kuru üzüm, kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, darı, nohut, yeşil sebzeler, pekmez, demirle zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, kuru kayısı, kuru şeftali, balkabağı,  fıstık, badem, soya fasülyesi gelmektedir. Ekmek tercihinizi kepek yerine çavdar ve tam buğdaydan yana kullanın. Demir içeren besinlerin olduğu öğünde mutlaka bol yeşillikli ve limonlu salata tüketin. Kahvaltıda yumurta tüketmeye özen gösterin. En azından gün aşırı yemeye çalışın.
 2. Kansızlığı engellemek ya da düzeltmek için demir açısından zengin bir diyet zorunludur. “Heme demir” hayvansal gıdalardan, “non-heme demir” ise bitkisel gıdalardan alınır. Günlük alınması önerilen demir miktarı erkeklerde 8 mg, kadınlarda ise 18 mg’dır. Demir yönünden en zengin yiyecekler karaciğer ve dalak gibi sakatattır. 100 gramda 8-10 mg demir vardır. Daha sonra en yüksek demir, kırmızı ette mevcut. Kırmızı etin 100 gramında 6-8 mg demir bulunur.
 3. Demir eksikliği tedavisi, ağızdan demir ilacı alınması yoluyla da gerçekleşebilir. 2 aylık bir sürede hasta normale döner ancak depoların tam dolması için uzun süre daha demir tedavisi uygulanır. Bu tedavi bir yıl kadar devam edebilir.
 4. Doktorunuz vücudunuzdaki  kırmızı kan hücresi yani alyuvar sayısını artırmak ya da aneminin altında yatan sebebi tedavi etmek için size ilaç yazar. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Enfeksiyon tedavisi için antibiyotikler. Genç kızlarda ve kadınlarda aşırı adet kanamasını önlemeye yönelik hormonlar. Vücudunuzun daha fazla alyuvar yapmasını uyarmak için yapay üretilmiş eritropoietinler.
 5. Kırmızı etle birlikte yoğurt ve ayran tüketmemeye çalışın. Süt ürünlerindeki kalsiyum, demirin bağlanmasını ciddi ölçüde etkiler.
 6. Bitki Uzmanı Suna Dumankaya kansızlıktan kurtulmak için kırmızı pancarın suyunu sıkıp içmeyi alışkanlık haline getirmeyi tavsiye ediyor

Kan Yapan Yiyecekler, Meyveler, İçecekler, Kansızlık İçin Ne Yemeli? Tıklayınız

Bebeklerde Demir Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Neler, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…