2022-01-15 22:31:36 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:39

Kapalı komedon nasıl geçer? Kapalı komedon (beyaz noktalardan) kurtulmanın 6 doğal yolu

Halk arasında beyaz nokta olarak da bilinen kapalı komedonlar ciltte yağ ve ölü hücre birikmesi sonucu meydana gelir. Hormonlarda değişim, yanlış beslenme alışkanlıkları ve kullanılan ilaçların yan etkisi gibi durumlar kapalı komedon oluşumunun ana nedenleridir. Kapalı komedon tedavisi cildiye doktorları tarafından yahut güzellik merkezlerinde yapılabilir.

Kapalı komedon nasıl geçer? Kapalı komedon (beyaz noktalardan) kurtulmanın 6 doğal yolu

Kapalı komedonlar yani beyaz noktalar, ciltteki gözeneklerin sebum ve ölü hücre ile tıkanması sonucu ortaya çıkan bir sivilce türüdür. Genellikle yanaklarda, alında, burunda ve şakaklarda görülür. Kapalı komedon tedavisi genellikle güzellik uzmanları tarafından yapılır.

KAPALI KOMEDON NEDEN OLUR?

 1. Nemlendiricilerin aşırı kullanımı
 2. Aşırı sık yüz yıkama alışkanlığı
 3. Sigara içme alışkanlığı
 4. Adet öncesi hormonal dalgalanmalar
 5. Süt , yağ ve şeker  oranı yüksek gıdaları sık tüketmek
 6. Ciltte aşırı çalışan yağ ve ter bezlerine bağlı olarak aşırı sebum üretimi olan kişilerde beyaz nokta daha yaygın olarak görülmektedir. Bu durumun sebebi vücuttaki hormonal değişiklikler ya da genetik faktörlerdir.
 7. Akneye meyilli ciltlerde beyaz nokta görülmesi daha yaygındır. Bunun sebebi bu ciltlerde gözenekleri kaplayan hücrelerin daha yapışkan olmasıdır, bunun sonucunda gözeneklerde tıkanma meydana gelir.

KAPALI KOMEDONLAR NASIL GEÇER?

Kapalı komedonun geçmesi için güzellik merkezlerine yahut cildiye doktoruna gidilebilir.

Komedonların temizliği dermatolog doktorlar gözetiminde uzman estetisyenlerce dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kapalı komedon temizleme yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; elle sıkma,  komedon aleti yardımıyla ya da vakum teknolojileri ile gözenek yapısına zarar vermeden çıkarılmayı kapsar.

KAPALI KOMEDONLAR EVDE DOĞAL YÖNTEMLER İLE NASIL GEÇER?

Kapalı komedonlarının tedavisi için cildiye doktoruna veya güzellik merkezlerine gidebileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler ile de bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

KARBONAT

Karbonat kapalı komedonlara doğal çözümdür. Ciltteki yağ, kir ve ölü hücreleri temizlemek için etkili doğal yöntemlerden birisi karbonattır. Karbonat ile cilde peeling uygulayarak cilt temizliğinin yanı sıra ciltteki pH dengesini doğal seviyeye getirebilirsiniz. 

 1. Bunun için 1 tatlı kaşığı karbonat ile bir miktar suyu karıştırıp yoğun bir macun kıvamı elde edin. Bunu cildinizde kapalı komedon olan yerlere sürün ve birkaç dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra cildinizi su ile durulayın. Bu yöntemi etkisini görene kadar haftada 2 veya 3 defa uygulayın.

YULAF EZMESİ

Ciltteki ölü deri ve birikmiş kirleri temizlemek, kapalı komedonlardan kurtulmak için etkili bir diğer yöntem yulaf ezmesidir. Ciltteki fazla yağı emen ve gözenekleri temizlemeye yarayan yulaf ezmesi doğal bir peelingtir.

 1. Küçük bir kabın içinde bir tatlı kaşığı yoğurt, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı balı ve 2 tatlı kaşığı toz yulaf ezmesini güzelce karıştırın. Isteğe bağlı olarak, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi de ilave edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı cildinizde beyaz nokta (kapalı komedon) olan yerlere sürüp 20 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra cildinizi su ile durulayın.
 2. Alternatif olarak, yulaf ezmesini bir miktar su ile karıştırıp cildinizdeki kapalı komedon olan yerlerin üzerine sürüp 10 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra cildinizi ovalayarak temizleyin.
 3. Bu iki doğal yöntemden istediğinizi haftada 1 veya 2 kez düzenli olarak tekrarlamanız önemlidir.

ŞEKER PEELİNGİ

Bal ve şekeri ile hazırlanan peeling de beyaz noktalara yani kapalı komedonlara doğal çözüm olabilir.

 1. Küçük bir kabın içinde 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı güzelce karıştırın. Ardından içine birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Sürdükten sonra birkaç dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemi haftada 1 veya 2 kez düzenli olarak yapmalısınız.

LİMON SUYU

Limon suyunda bulunan alfa-hidroksi asitler hücre yenileyicidir, bu da limon suyunu etkili bir peeling maddesi yapar. Limon suyu ayrıca ciltteki fazla yağın giderilmesine de yardımcıdır

 1. Limon suyunun içine bir parça pamuğu batırıp bunu cildinize sürün. Ardından 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.
 2. Bu yöntemi birkaç ay her gece uyumadan önce tekrarlayın.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağının ciltteki faydalardan kurtulmaya yardımcı olması ve beyaz noktaları temizlemesidir. Ek olarak, içeriğindeki antibakteriyel özellikler ciltteki sivilcelere karşı da savaşır.

 1. 1 adet pamuklu çubuğu suya batırıp üzerine 3 veya 4 damla çay ağacı yağı damlatın. Bu pamuklu çubuğu cildinizde kapalı komedon olan bölgenin üzerine sürün 30 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi kapalı komedonlar temizlenene kadar günde 2 kez tekrarlayın.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin cilde çok faydalı bir maddedir. Bunların başında ciltteki fazla yağı gidermesi ve içeriğindeki antiseptik ve antibakteriyel özellikler sayesinde akneye karşı savaşmasıdır.

 1. Bunun için 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ardından bir parça pamuğu bu suyun içine batırıp yüzünüze sürün. Cildinizde bu şekilde 10 dakika beklettikten sonra cildinizi suyla durulayın.
 2. Alternatif yöntem olarak, 3 çay kaşığı mısır nişastası ile 1 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı yüzünüze beyaz nokta olan yerlere sürüp 15-20 dakika bekletin.Daha sonra yüzünüzü suyla güzelce durulayın.
 3. Üstte belirttiğimiz iki yöntemden birini cildinizdeki kapalı komedonlar geçene kadar haftada birkaç defa uygulayın.
Mavi Kadın