Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
12-06-2016 04:36 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Kapari Çayı Tarifi Ve Kapari Çayının Sağlığa Faydaları

Google News

Kapari çayı lezzetli olmasının yanı sıra sağlık içinde çok faydalıdır. İşte kapari çayı tarifi! Dr. Ender Saraç kapari çayının tarifini şu şekilde verdi

Kapari Çayı Tarifi Ve Kapari Çayının Sağlığa Faydaları

Kapari çayı lezzetli olmasının yanı sıra sağlık içinde çok faydalıdır. İşte kapari çayı tarifi!

Dr. Ender Saraç kapari çayının tarifini şu şekilde verdi; Cezveye bir bardak su koyun, içine 4-5 adet kapari tomurcuğu atıp kaynatın. Süzüp için.

İşte Kapari çayının faydaları

 1. Kapari çayındaki antioksidan miktarı soğan ve sarımsağın 15 katıdır. Antioksidan zengini yapısıyla bağışıklığı güçlendirir, hastalanmanızı önler.
 2. Kapari vücuttan toksinleri atıp, bedeni içerden temizler.
 3. Kapari çayının en önemli özelliklerinden biri ağrı kesici olmasıdır.
 4. Kanı temizleyip, zehirli atıklardan arındırır.
 5. Böbrek taşını düşürmeye yardım eder.
 6. Kum dökmekte etkilidir.
 7. Ms hastalığının tedavisinde önemli rol oynar.
 8. Mide, bağırsak hastalıkları ve basuru tedavi eder.
 9. Gut hastalığına şifadır.
 10. Böbrek taşı, gut, ms ve mide hastalıklarının tedavisi için sabah öğle akşam aç karına günde toplam 3 fincan kapari çayı içilir. 2. Haftadan itibaren taş, kum şeklinde dökülmeye başlar.
 11.  Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alaattin Şen, bir süredir kaparinin Ms hastalığı üzerindeki etkisi araştırıyor. Dokuz Eylül ve Bezmialem Üniversiteleriyle ortak yürütülen bilimsel çalışma henüz proje aşamasında ama şimdiden Ms hastaları için bir umut oldu. Ünlü diyetisyen Dr. Ender Saraç da Pamukkale Üniversitesi araştırmacılarını kutladı ve bu çığır açacak gelişmenin bir yıldır araştırıldığını sözlerine ekledi. Dr. Saraç özellikle kapari çayının farelerde MS’i gerilettiğini vurguladı.
 12. Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, SDÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen kapari çayı hakkındaki araştırmalarıyla ilgili şu bilgileri verdiler;
  Yaklaşık 1 yıl sürdürülen çalışmada 38 fareye kemoterapi ilacının yanı sıra kapari çayı verdiklerini belirten Tülümen, çayın kan, kemik iliği ve dokularda antioksidan enzim düzeyini belirgin şekilde yükselttiğini söyledi. Çayın farelerde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Tülümen, ''Önce farelere ilacı vererek toksik etki oluşturduk. Ancak kapari ile birlikte ilacı verdiğimizde bu toksik etkileri görmedik'' dedi. 
  Tülümen, yapılan araştırmaların kaparinin hiçbir yan etkisini göstermediğini de belirterek, özellikle kemoterapi hastalarının kapari çayı içmesinin faydalı olacağını kaydetti. 

Kapari Ms İçin Nasıl Kullanılır? Ms Hastalarına Kapari Bitkisi Tıklayınız

Kapari Nasıl Kullanılır, Nasıl Yenir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Evde Kapari Reçeli Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.