2019-07-21 21:47:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:10

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır Karaciğerdeki Toksinler Nasıl Atılır

Düzenli ilaç kullanmak, marketlerde satılan paketlenmiş ürünlerin tüketilmesi, yağlı yiyecekler, sakatatlar yemek, stres vb nedenlerden dolayı karaciğerde zamanla önemli ölçüde toksin birikir. Karaciğerde toksin birikince karaciğerimiz kanı yeterince

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır Karaciğerdeki Toksinler Nasıl Atılır

Karaciğer Toksinlerden Nasıl Temizlenir 

Düzenli ilaç kullanmak, marketlerde satılan paketlenmiş ürünlerin tüketilmesi, yağlı yiyecekler, sakatatlar yemek, stres vb nedenlerden dolayı karaciğerde zamanla önemli ölçüde toksin birikir. Karaciğerde toksin birikince karaciğerimiz kanı yeterince süzemez ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Egzama, sedef hastalığı, ciltte, yüzde sivilce çıkması, aşırı halsizlik, depresyon gibi belirtiler karaciğerinizde toksin biriktiğini ve karaciğeri temizlemeniz gerektiğini gösterir. Karaciğeri temizlemenin en kolay yöntemi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından bildirilen limon maydanoz kürünü uygulamaktır.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Karaciğeri Temizleyen Maydanoz-Limon Kürü Tarifi

Malzemeler

 1. 15-16 adet maydanoz
 2. 1 adet limon
 3. 1 bardak su

Maydanoz ve limon karaciğeri temizleyen en sağlıklı en etkili bitkilerdendir. Maydanoz ve limonun antioksidan özellikleri sayesinde bedenimiz, karaciğermizi toksinlerden zehirli atıklardan arınır, bağışık sistemi güçlenir, ciltteki sorunlar gider, bu kür ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur.

Küçük bir tencereye yahut blender kabına bir su bardağı su, 15-16 adet sapları ile birlikte maydanoz, 1 adet limon suyu koyulur. Blenderdan güzelce geçirilir. Sabah kahvaltısından en az yarım saat önce bu kür yapılıp içilir.  15 gün boyunca bu küre devam edilir. 3-4 gün ara verilip tekrar 15 gün boyunca bu kür uygulanır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu limon maydanoz kürünü 6 ay arayla olmak üzere yılda 2 defa uygulanmasını önermektedir. Maydanoz kürü çok sık uygulanırsa bu durum çok sağlıklı sonuçlara yol açmaz.

Maydanoz Limon Kürünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Karaciğeri toksinlerden arındırıp pırıl pırıl bir karaciğere kavuşmanızı sağlar. Karaciğerdeki AST ve ALT oranlarını düşürür. Karaciğerdeki enzim yüksekliği sorununa doğal çare olur. Karaciğer temizliği için bu kür kullanılabilir.
 2. Karaciğer yağlanmasını geçirir. Karaciğeri fazla yağdan arındırır.
 3. Cildi güzelleştirir, cildin ışıl ışıl parlak görünmesini sağlar.
 4. Maydanoz limon kürü yağ yakar vücuttaki fazla kiloyu giderir.
 5. Ciltteki, yüzdeki sivilcelerin geçmesinde etkili rol oynar. Sivilce oluşumunun en sık karşılaşılan nedeni karaciğer yağlanması ve karaciğer hastalıklarıdır. Maydanoz limon kürü karaciğeri temizlediğinden sivilcelerin geçmesine de yardımcı olur.
 6. Maydanoz ve limon diüretik yani idrar söktürücü özellikte olduğundan mesaneyi ve idrar kanalını da temizler. İdrar yolundaki bakterilerin, mikropların idrar ile atılmasını sağlar.

Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler Nelerdir?

 1. Enginar
 2. Limon
 3. Maydanoz
 4. Zerdeçal
 5. Sarımsak
 6. Karahindiba kökü
 7. Elma
 8. Avakado
 9. Rezene

Karaciğeri Yoran Besinler Nelerdir?

 1. Markette satılan, fabrikasyon paketlenmiş tüm gıdalar, bisküviler, gofretler vb
 2. Alkollü içecekler
 3. Kafeinli içecekler
 4. Gazlı içecekler
 5. Küflenmiş gıdalar
 6. Konserve besinler
 7. Pastırma
 8. Sucak
 9. Salam
 10. Sosis
 11. Hazır kremalar
 12. Hazır meyve suları
 13. Hormonlu gıdalar
 14. Fasd food gıdalar
 15. Yapay tatlandırıcılar
 16. Kızartmalar
 17. Izgaralar
 18. Süt tozu
 19. Mercimek
 20. Patlıcan
 21. Cips
 22. Fırınlanmış ürünler

Dr. Ümit Aktaştan Karaciğeri Güçlendiren, Temizleyen Kür Tarif

Malzemeler

 1. 1 enginarın yaprakları
 2. 1 limon suyu ve kabukları

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir tencereye koyun. Üzerine 4 su bardağı su ekleyin. Kapağı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Günde 4 bardak bu sudan içebilirsiniz.  Enginar suyunu buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak 2 günden fazla saklamayınız.

Mavi Kadın