26 Mayıs 2022, Perşembe 17:12

Karaciğeri Ne Temizler Karaciğere İyi Gelen Karaciğer Dostu Meyveler

Karaciğeri Ne Temizler Karaciğere İyi Gelen Karaciğer Dostu Meyveler

Ne kadar sağlıklı beslensek ve ne kadar temiz su içsek te günümüzde maalesef karaciğerimizde toksinlerin girmesini önleyemeyiz. Hava kirliliği, su kirliliği ve

Ne kadar sağlıklı beslensek ve ne kadar temiz su içsek te günümüzde maalesef karaciğerimizde toksinlerin girmesini önleyemeyiz. Hava kirliliği, su kirliliği ve toprak kirliliği gibi sorunlar yine de vücudumuza toksinlerin girmesine neden olacaktır. Karaciğerde yüksek toksin birikmesi, kronik yorgunluk, aşırı kuvvetsizlik, iltihaplar, sinüs ile ilgili sağlık sorunları, aşırı gaz ve şişme gibi sindirim problemleri, sivilce, ciltte kabarma, egzama ve aşırı miktarda cilt kuruluğu gibi sorunlara yol açabilir. Vücudunuz sağlık sorunlarını engellemek için toksinlerden kendini arındırır. Toksinlerden arınmak, dinlenme, vücudunuza içten ve dıştan bakım yapma anlamına gelir. Temiz bir karaciğer vücudunuza hastalıkların bulaşmasını önler ve sağlıklı kalmanızı sağlar.Karaciğeri toksinlerden temizlemek çok da zor bir olay değildir. Toksinlerden arındırıcı yiyecekleri daha fazla yiyerek bu başarılabilir. Karaciğeri toksinden arındırıcı birçok besin bulunmaktadır. Aşağıda karaciğeri temizleyen, toksin arındırıcı bu yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Limon

Limon, vitamin ve antioksidanlarla doludur ve çok güçlü bir toksinlerden kurtulma aracıdır, karaciğer temizleyicisidir. Limon içerisindeki glutation maddesi, vücuda bol miktarda C vitamini alındığında vücut tarafından oluşturulur. Bu madde karaciğerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca limonun asidik yapısı sayesinde vücudu alkalik yaparak vücudun pH dengesini düzenler. Limon vücudunuzda birikmiş toksinlerin etkilerini, vücudunuza enerji vererek giderir. Ek olarak sindirim sisteminize yardımcı olup atıklardan kurtulmanızı sağlar.

Yarım limonun suyunu, bir bardak sıcak suya sıkıp, aç karnına sabahları bu karışımı için.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar, karaciğeri temizleyen, vücudunuzu toksinlerden arındıracak en iyi besinlerden biridir. İçerdiği betain ve pektin sayesinde karaciğeri ve sindirim sisteminindeki sorunları onarır. Bu kimyasallar vücudu temizlerler. Ayrıca kanınızın asit-baz dengesini düzenleyerek sağlıklı bir toksinlerden arınma süreci yaşamanızı sağlar. Bu kırmızı bitki ayrıca, demir, magnezyum, çinko ve kalsiyum kaynağıdır. Bunlar da toksinlerden kurtulmak için uygun ortamın oluşmasını sağlar. Ek olarak içerdiği yüksek lif miktarı ile sindirim sisteminizi güçlendirip, vücudunuzdaki atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. En iyi sonuçlar için kırmızı pancarı taze ve pişmemiş olarak salatalarınızda tüketebilirsiniz ve ayrıca suyunu sıkıp içebilirsiniz. Bunları her gün,  en az bir hafta boyunca yapmalısınız.

Not: Eğer böbrek taşı oluşumuna yatkın bir vücudunuz varsa kırmızı pancardan sakının.

Lahana

Bir başka karaciğere detoks yapan, temizleyen toksinlerden arındırıcı sebze ise lahanadır. İçerdiği sülfür içeren glukozinolatlar,karaciğerdeki toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Glukozinolatlar zararlı kimyasalları yok ederek vücuttan dışarı atar. Ayrıca içerdiği yüksek miktarda C vitamini sayesinde karaciğeri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Lif içeriği sayesinde de bağırsaklarınızı çalıştırır. Lahanayı çiğ olarak salata içerisinde veya suyunu sıkarak tüketin. Ayrıca az pişmiş lahanayı da çorbanızda ve yemekleriniz içerisinde tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Çok eski zamanlardan beri sarımsak karaciğerdeki toksinlerden arınmak için kullanılmaktadır. Sarımsağın içerdiği sülfür içeren bileşikler zararlı bakterilerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca diğer daha önce bahsettiğimiz besinler gibi sarımsak da fazla miktarda C vitamini içerir bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar. Sarımsağın etkilerinden faydalanabilmeniz için sarımsak, ezilmeli veya doğranmalıdır. Günde 2-4 diş sarımsak tüketebilirsiniz. Bunun için sarımsağı küçük küçük doğrayıp su ile hap gibi yutabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yüksek ansioksidan içeriğinden dolayı mükemmel bir toksinlerden kurtulma aracı, karaciğer temizleyicisidir. Birçok antioksidan içermesinin yanı sıra içerdiği en önemli antioksidan epigallokateşin gallattır. Kateşinler serbest radikallerden vücudunuzun kurtulmasını sağlar. Ayrıca karaciğer sağlığını da güçlendirir ve bu da toksinlerden kurtulmak için çok önemlidir. Yeşil çay içmek organlarınızı sağlıklı tutar, susuzluğu giderir ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Günde 2-3 bardak sıcak veya soğuk yeşil çayı bir hafta boyunca için. Bu süre zarfında kahve, soda ve alkol içeren içecekleri içmekten sakının.

Karnabahar

Karnabahar da içerdiği bol miktarda glukozinolat sayesinde karaciğerdeki toksinlerden zararlı atıklardan arınmanıza yardımcı olur. Bu bileşikler de vücutta toksinlerden arınmak için enzimlerin üretilmesini sağlar. Karnabahar da içeridiği C vitamini sayesinde karaciğer aktivitesini arttırır. K vitamini sayesinde de karaciğeri serbest radikallerin yol açabileceği hasarlardan korur. Karnabaharı az pişmiş tüketmeniz uygundur.

Zencefil

Zencefil karaciğer için, en iyi toksinlerden arındırıcı bitkilerden biri olarak bilinir. Ayrıca zencefil, karaciğeri alkolün yol açtığı bir hastalık olan karaciğer yağlanması hastalığından da korur. Zencefilin toksinlerden arındırıcı etkisinden yararlanmanın en iyi yolu zencefil çayı içmektir. Bu çayı, iki tatlı kaşığı yeni öğütülmüş taze zencefili sıcak su içerisine koyup, 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyerek elde edebilirsiniz. Ayrıca taze öğütülmüş zencefili, salata sosu olarak da kullanabilirsiniz.

Elma

Elma da hem çözünen hem de çözünemeyen lif içerir. Pektin adı verilen çözünebilen lif, kan damarlarınızda artık birikimini önler. Selüloz adı verilen çözünemeyen lif ise bağısakları çalıştırmaya yardımcı olur. Karaciğerdeki toksinlerden arınmak için günde 2 gün sadece elma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde 2 gün boyunca sadece elma, su ve bitkisel çay tüketebilirsiniz. Bunlardan başka hiçbir şey yiyemezsiniz.

Bu süre içerisinde yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı, karında şişme, gaz, kabız gibi yan etkiler yaşayabilirsiniz. Fakat bu etkiler zamanla geçecektir. 2 gün sonrasında normal yeme düzenine dönebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamadan önce özellikle yüksek kan şekeriniz var ise doktorunuza danışın. Bu yöntemlerin dışında sağlıklı bir yaşam stili edinmelisiniz. Düzenli fiziksel aktiviteler yapıp stresten uzak bir yaşam sürmelisiniz. Düzgün uyku uyuyup, bol bol su içmelisiniz.

Avokado

Antioksidanlarla dolu olan avokado da karaciğerdeki zararlı toksinleri vücudunuzdan atar. İçeridiği glutation bileşiği, vücudu en az 30 karsinojenden korur. Bu sırada da karaciğerinizi sentetik kimyasallardan arındırır. Ayrıca yapılan araştırmalarda vücudunda çok miktarda glutation bulunduran insanların daha sağlıklı olduğunu ve eklem iltihabı sorununu daha az yaşadıkları bulunmuştur. Avokado K vitamini açısından çok zengindir ve bu da karaciğeri serbest radikal hasarlarından korur. Yüksek lif içeriği de toksinlerden arındırmada yardımcıdır. Faydalarından tam yaralanmak için organik avokadoyu sade bir şekilde yiyin. Birkaç gün boyunca yarım kase kadar avokadoyu her gün yemelisiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu hem çözünebilen hem de çözünemeyen lif içerir. Lif içeriği sayesinde de bağırsak hareketini arttırır ve karaciğerdeki toksin içeren maddelerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca fazla kolestrol ve diğer atıklardan da kurtulmanızı sağlar. Keten tohumları bol miktarda yararlı yağ asitleri içerir. Özellikle içerdiği omega 3 sayesinde vücudunuzu temizleme ve sağlıklı bağışıklık sistemine kavuşmanıza yardımcı olur. 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu, bir bardak sıcak suya karıştırıp bu karışımı sabah aç karnına içebilirsiniz.

Karaciğer Temizleyen Diğer Meyve Ve Sebzeler Şunlardır

 1. Enginar
 2. Greyfurt
 3. Portakal
 4. Misket limonu
 5. Zeytin yağı
 6. Ceviz
 7. Bakla
 8. Havuç
 9. Yeşil yapraklı sebzeler
 10. Kereviz

Karaciğeri Temizlerken Neler Tüketilmemeli?

Ayrıca arınmanız sürecinde aşağıdaki yiyeceklerden uzak durmalısınız.

 1. İşlenmiş yiyecekler
 2. Her türlü gazlı içecekler
 3. Alkol
 4. Şeker ve her türlü tatlandırıcı
 5. Süt ürünleri
 6. Soya ve soya içerikli besinler
 7. Beyaz ve kırmızı tüm etler
 8. Hazır salata sosları ve diğer soslar
   

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler? Tıklayınız 

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ve Diyeti Tıklayınız

Detoks Nedir, Evde Detoks Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Tıklayınız 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT