2022-05-29 21:07:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:30

Karaciğeri temizleyen, yenileyen 25 süper besin!

Paketlenmiş gıdalar yemek, devamlı ilaç kullanımı, kızartma, hamur işi gibi besinler tüketmek, fast food beslenme alışkanlığı tüm bunlar karaciğerdeki toksin birikmesine neden olur ve karaciğeri yorar. Peki karaciğeri temizlemek için hangi gıdaları tüketmeli? Karaciğeri temizleyen yiyecekler nelerdir?

Karaciğeri temizleyen, yenileyen 25 süper besin!

Karaciğerinizde toksin biriktiğinin, karaciğerinizin kirlendiğinin alametleri halsizlik, mide bulantısı, ciltte sararma, cilt sorunları ve iştahsızlıktır. Karaciğeri temizlemek pırıl pırıl yapmak için ne yemeli?

KARACİĞER SAĞLIĞI İÇİN NELER YEMELİ? KARACİĞERİ TEMİZLEYEN GIDALAR NELERDİR?

Karaciğer, vücudumuzda çeşitli görevleri olan çok önemli bir organdır. Karaciğer yorulduğunda, karaciğerde toksin biriktiğinde bağışıklık düşer daha sık hasta oluruz. Karaciğer sağlığı için, karaciğeri temizleyen şu gıdaları düzenli olarak tüketmelisiniz:

ELMA

Sağlıklı bir karaciğerin sırrı günde bir elma yemektir. Elma karaciğeri temizleyen, karaciğere en iyi gelen besinlerdendir. Elma, pektin açısından zengin içeriği ile sindirim sisteminden toksinleri atar, kötü kolesterolü düşürür, karaciğerin aşırı çalışmasını önler. Tüm elma çeşitleri karaciğer sağlığı için faydalıdır, ancak hızlı karaciğer temizliği için organik elmaları tercih edin. Her gün bir organik elma yiyin veya bir bardak taze elma suyu için.

ENGİNAR

Karaciğer temizliği ile bilinen en meşhur sebze şüphesiz enginardır. Enginar, sinarin, klorojenik asit içeriği ile karaciğeri detoksifiye eder, karaciğer hücrelerini korur, ve karaciğeri yeniler. Karaciğer sağlığı için haftada 1-2 kez enginar yemeğine devam edilebilir yahut eczanede satılan enginar kapsülü kullanılabilir.

AVOKADO

Avokado, karaciğeri onarır, karaciğerdeki toksinleri temizler. American Chemical Society tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, avokado karaciğer hasarını azaltabilecek güçlü kimyasallar içermektedir. Bu meyve, karaciğerdeki zehirli atıkları gideren ve karaciğerin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu bir bileşik olan glutatyon açısından da zengindir. Karaciğer hasarını onarmak için birkaç ay boyunca haftada 1 veya 2 defa avokado yemeye devam edin.

LİMON

Karaciğer için bir diğer faydalı besin de limondur. Limon önemli bir antioksidan olan D-Limonene içeriği sayesinde karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olur. Su içerken içerisine 3-5 damla limon damlatıp limonlu su içmek karaciğerinize yapacağınız önemli yatırım olacaktır.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, karaciğer dostu baharatlardandır. Antiinflamatuardır ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu inanılmaz baharat, karaciğer hücrelerini onarmaya, hücresel hasara karşı korumaya ve detoksifikasyona yardımcı olur, karaciğerdeki toksinleri giderir.

SARIMSAK

Sarımsak karaciğerinizi temizleyen bir diğer harika besindir. Karaciğerdeki toksinleri arındıran enzimleri aktive etmeye yardımcı olur. Karaciğeri temizleyen, toksik hasarlardan koruyan allisin ve selenyum adı verilen iki doğal bileşik de içerir. Ayrıca sarımsak, karaciğerin çalışmasını güçleştiren yüksek kolesterol ve trigliserit seviyelerini de düşürür. Günde 2 ila 3 diş çiğ sarımsak yemeye devam edin, mümkün olduğunca yemeklerinize sarımsak ekleyin. Sarımsak takviyesi de alabilirsiniz.

PANCAR

Pancar, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen karaciğer dostu besinlerdendir.  Flavonoidler ve beta-karoten açısından zengin olan pancar kanı da toksinlerden temizler. Pancar salatası yapabilir, hazırladığınız sebze ve meyve sularına pancar suyu katabilirsiniz.

GREYFURT

İyi bir C vitamini, pektin ve antioksidan kaynağı olan greyfurt, karaciğerin doğal temizlik sürecine de yardımcı olur. Ayrıca serbest radikalleri nötralize eder ve karaciğeri detoksifiye eden güçlü bir antioksidan olan glutatyon içerir. Glutatyon vücuttaki ağır metallerinde atılmasını kolaylaştırır. Karaciğerin yenilenmesi için her gün 1 tane grefurt yiyebilir yahut greyfurt suyu içebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay karaciğere iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmış bir içecektir. 2015 yılında Dünya Gastroenteroloji Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, yeşil çayın oksidatif strese karşı savaştığı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (NAFLD) belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceği bildiriliyor. Karaciğer temizliği için günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

KARPUZ

Karpuz da karaciğeri temizleyen lezzetli bir yiyecektir. Yüksek antioksidan içeriğiyle hem böbrekler hem de karaciğer için çok faydalıdır. Kalorisi de düşük olan karpuzu karaciğer sağlığı için düzenli tüketmelisiniz.

KURUYEMİŞ

Kuruyemişlerin, karaciğer enzim seviyelerini iyileştirdiği bilinmektedir. Kuruyemişler, karaciğer temizliğini destekleyen yüksek düzeyde glutatyon ve omega 3 yağ asitleri içerir. Kuruyemişlerin kalorisi yüksek olduğundan kolaylıkla kilo almaya neden olabilir, bu nedenle makul ölçüde tüketilmeli.

KARAHİNDİBA ÇAYI

Karahindiba, karaciğeri temizleyen ve yenileyen, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen harika bir bitkidir. Aktarlarda satılan karahindiba bitkisi ile çay hazırlayıp günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN DİĞER BESİNLER NELERDİR?

  1. Yeşil yapraklı sebzeler.
  2. Zeytinyağı
  3. Kinoa, darı ve karabuğday gibi tahıllar
  4. Brokoli ve karnabahar gibi turpgiller
  5. Ceviz
  6. Lahana
  7. Havuç
  8. Maydanoz
  9. Marul
  10. Ispanak

Karaciğer nasıl temizlenir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan 2 farklı karaciğer temizleme kürü Tıklayınız

Mavi Kadın