23 Eylül 2021, Perşembe 09:22

Karahindiba, Karahindiba Çiçeği Nedir, Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba, Karahindiba Çiçeği Nedir, Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba nisan mayıs aylarında çayır çimende yetişen her yerde görebileceğimiz, sarı çiçekleri yeşil yaprakları olan bir bitkidir. Çocukluğumuzda üfleyerek pamukçuklarını uçurduğumuz bitki de karahindibanın çiçeklerinin kuruyup beyaz tohumlu hale gelmiş şeklidir. Karahindiba bitkisi ülkemizde radika, aslandişi, güneyik, çıtlık gibi isimler ile de tanınır. Karahindiba % 5’e varan potasyum oranı ile bitkilerin arasında en yüksek potasyum kaynağına sahip olanlardandır. Ayrıca içeriğinde A ,C  D, K vitaminleri, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum,  nikotinik asit ve türlü mineraller, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler bulunur. Yüzlerce yıldır böbrek ve karaciğer sorunları, mide sorunları ve şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığın bitkisel tedavisi olarak kullanılagelmiştir. Hastalıkların tedavisinde karahindibanın yeşil yaprakları ve kök kısmı kullanılır. Taze yapraklarını veya kök kısmını salatalara ve yemeklere katılarak tüketebilirsiniz.

Karahindiba çayı nasıl demlenir, nasıl hazırlanır?

Bir bardak kaynamış suya, aktardan alabileceğiniz “kurutulmuş karahindiba kökü” nden 2 çay kaşığı katın. 10 dakika demlenmesinin ardından süzün ve için.

Karahindiba çayı yapmak için diğer tarif taze karahindibanın yeşil yapraklarını sıcak bir bardak suda 10 dakika demlendirin ve oluşan çayını için. Hamile ve küçük çocukların bu çayı kullanması tavsiye edilmemektedir.

Karahindiba Bitkisinin Faydaları

Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo vermek için uygulayabileceğiniz en basit ve sağlıklı yolu karahindibadan yararlanmaktır. Bu harika bitki vücutta su tutmaya bağlı oluşan ödemi atmaya yardımcı olur. Çok az kalorisi vardır ve iştahı kapatıcı etkisi ile kilo vermenizde çok önemli rol oynar. Karahindiba çayını kilolarınızdan kurtulmak için günde 2-3 bardak olarak tüketin veya salatalarınızda karahindibanın yeşil yapraklarını kullanın.

Not: Uzun süreli kullanmayın ve farklı ilaçlar ile etkileşebileceğini göz önünde bulundurun.

Karaciğeri temizler

Karahindiba karaciğerinizi temizlemeye ve karaciğer işlev bozukluklarının tedavisine yardımcı olur. Safra akışını arttırarak karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar. Hepatit ve siroza bağlı karaciğer rahatsızlığında tedavisinda de etkili. Ayrıca alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarında da tedavi edici rol oynar.

Kanseri önler

Sap ve köke yakın kısımdan çıkan süt; alkalin, antiseptik ve antifungal ( mantar karşıtı ) bileşikler içerir. Bu süt egzama, kaşıntı, sivilceler gibi cilt sorunlarının tedavisine etki göstermektedir.( Gözünüze sürmemeniz gerekir). Ayrıca içerdiği yüksek orandaki C vitamini ve luteolin gibi maddeler çok etkili antioksidan özellik gösterdiğinden kanserin önlenmesinde kullanılabilecek besinler arasındadır.

Yüksek tansiyonu düşürür

Karahindiba doğal idrar söktürücü vazifesi görerek hem daha çok hem de sık idrar yapımını teşvik eder. Fazla idrara çıkma, potasyum kaybı olmaksızın aşırı sodyum salınımını sağlar. Bu da yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Lif ve potasyum açısından zengin olmasından dolayı da kötü kolesterolü düşürür buda kan basıncının dengelenmesine etki eder.

Sindirim sistemini temizler

Karahindiba doğal bir diüretik olduğu için bağırsaklar ve böbrek gibi sindirim ve boşaltım organlarını toksik maddelerden temizleyerek daha sağlıklı kalmanızı sağlar. Antibakteriyel etkisi ile bu üriner sistemden zararlı mikroorganizmaları defeder ve enfeksiyonu önler. Mesane problemlerin çözümünde etkilidir. Mide şişkinlikleri, aşırı gaz ve geğirme gibi sindirim sorunlarında da faydalıdır. Hafif ishale sebep olduğundan kabızlıkta kullanımı da olumlu sonuçlanmıştır.

Diyabet kontrolü sağlar

Karahindiba şeker hastalarının da yararlanması gereken bir bitkidir. Pankreasta insülin üretimini uyarır ve bu da kan şeker seviyesini kontrol altında tutar. İdrar söktürücü etkisi de vücuttan fazla şekeri uzaklaştırır. Diyabetli insanlar böbrek ve karaciğer sorunlarına daha yatkındır ve karahindiba kökü böbrekleri ve karaciğerleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Cilt sağlığına faydalıdır

Karahindiba doğal antiosidan vazifesi görür ve bu sayede cildinizdeki sivilce, mantar egzama gibi cilt sorunlarını tedavi eder. Taze saplarını kırarak elde ettiğiniz sütümsü sıvıyı direk cildinize sürün ve 20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Günde 3 defa kullanın.

Kemik sağlığını korur

İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde yaşlanmaya bağlı kemik zayıflamalarının güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum da kemik ve özellikle diş yapısında sağlıklı bir oluşum sağlar. Bu sayede yaşlanmaya bağlı kemik kırılmalarını engeller.

Alıçın, Alıç Çayının Faydaları, Zararları Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Ayşe

    Bedava versemiz almam

  2. Maral

    bir yashindaki be begin Kan nasil cok yada az oldugunu biliniyor

 
 
KAPAT