26 Mayıs 2022, Perşembe 16:40

Karanfil Ve Karanfil Çayı Zayıflatırmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Karanfil Ve Karanfil Çayı Zayıflatırmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Peki karanfil zayıflatır mı? makalemizde bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Konuralp metabolizmayı hızlandırmak için karanfil çayı..

Kuru karanfil, yapraklarını dökmeyen karanfil ağacının kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. Peki karanfil zayıflatır mı? makalemizde bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Konuralp metabolizmayı hızlandırmak için karanfil çayı içmeyi tavsiye ediyor. Diyetisyen Konuralp karanfil çayı tarifini şöyle veriyor; 1 – 2 bardak suyu cezveye koyup kaynatın, ocaktan alın, içine 1-2 adet çubuk tarçını atıp, birkaç adet karanfil ekleyip çay olarak için. Tarçın hem metabolizmayı hızlandırıp zayıflamayı kolaylaştırır hem de çayı lezzetli bir hale getirir.

Kuru karanfil, anti-fungal, antibakteriyel, afrodisiyak, antiviral, antiseptik, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Karanfil ayrıca potasyum, sodyum, fosfor, demir, manganez, lif, iyot, vitamin K ve C, omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve magnezyum açısından da zengindir. Karanfil bu özellikleri sayesinde kilo verirken bağışıklığınızı korur, hastalanmanızı önler, sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Öğle veya akşam yemeği öncesinde karanfil çayı, kan akışını teşvik edip, gıdaları daha iyi sindirim için tükürük üretimini artırabilir. Bunların dışında, karanfil çayı, mide salgılarını artırır ve analjezik özelliklere sahiptir, karın ağrısı, hazımsızlık ve gazı önlemeye yardımcıdır.

Karanfil gaz oluşumunu önlemekte, şişkinliği gidermekte, sindirim sistemi içinde bulunan enzimlerin üretimini teşvik sindirimi desteklemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, karanfildeki uçucu yağlar midedeki bakterileri öldürürerek mide enfeksiyonlarını önler, karanfildeki uçucu yağlar iltihaplanmayı azaltmakta son derece etkilidir.

Karanfil termojenik gıdalardan biridir. Peki termojenik besin nedir? termonejik yiyecekler tüketilince vücut ısısını yükselten gıdalara denir. Vücut ısınız yükselince daha kolay ve hızlı kalori yakarsınız.

Karanfilin bir diğer özelliği de metabolizmayı hızlandırıp, yağ yakımına yardımcı olmasıdır.

Zayıflatan karanfil çayı nasıl yapılır?

1-2 çubuk tarçını 1 su bardağı kaynar suyun içinde 10 dk bekletin. 3-4 tane karanfil atıp, süzüp için.  Prof Dr. Ziya Morcan karanfille zayıflama çayı yapmak için bize şu tarifi veriyor; 1-2 elmayı kesip suya atıp kaynatın. İçine limon atın. Karanfil ve tarçın ilave gidin. Günde 3-4 bardak içilebilir.

Siyah Çay Zayıflatırmı, Kilo Aldırırmı, 1 Bardak Çay Kaç Kalori? Tıklayınız

Sinameki Çayı Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi? Tıklayınız

Salatalık Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Derya

    Asıl sopalı yaşar sensin ben 80 kilo ile 3 saat yürüyüşle 2 ayda 15 kilo verdim sıkı diyette yanında ilave olarak

  2. Cengiz

    Önceden ne yerseniz yarısını yiyin bol su için her gün bir saat yürüyün bir ayda beş kilo verin

  3. Misafir

    Evet gerçekte n zayiflatiyor

  4. Teşekkür ederiz bilginizi paylaştığınız için. Karanfil çayı içerek mi zayıfladınız efendim?

 
 
KAPAT