13 Ağustos 2022, Cumartesi 09:44

Kararan gümüş nasıl parlatılır? Gümüşü en iyi ne parlatır? Hızlı ve etkili 7 gümüş parlatma yöntemi

Kararan gümüş nasıl parlatılır? Gümüşü en iyi ne parlatır? Hızlı ve etkili 7 gümüş parlatma yöntemi

Kararan gümüş takılar ve eşyalar hoş gözükmemekle birlikte parıltısını da kaybedebiliyor. Evde birkaç adımla gümüş ürünlerinizi beyazaltmanız mümkün. Peki, gümüş nasıl parlatılır? Diş macunu ile gümüş nasıl parlatılır? Gümüşü en iyi ne parlatır? Kararmış gümüşü parlatmanın püf noktaları nelerdir? İşte, kararmış gümüşü parlatmanın püf noktaları...

Severek kullandığımız gümüş takılarımız, tespihimiz veya dekoratif gümüş eşyalarımız zamanla renk değiştirir ve parıltısını kaybeder.Tozdan, kirden, terden ve daha birçok dış etkenlerden dolayı kararan gümüşler, güzelliğini ve parlaklığını kaybederek kullanılmaz hale gelir. Bu durum can sıkıcı olsa da çözümü de bir kadar kolay ve pratik. Evde bulunan diş macunu, karbonat, amonyak, bulaşık deterjanı, tuz, sabun, sirkeli su, ve limon gibi malzemelerle kararmaya başlayan gümüş takılarınızı kolayca paarlatabilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun devam edelim…

DİŞ MACUNU İLE GÜMÜŞ PARLATMA

 Kararan gümüş ve çeliklerinizi parlatmak bu yöntemle çok kolay. Öncelikle parlatmak istediğiniz gümüş ürünün her yerine diş macunu sürün. Gümüş takınızı bir bardak suyun içerisine koyup yarım saat bekletin. Beklettikten sonra gümüş ürünü sudan çıkarın ve nemli bez ile silin.

ALTIN VE GÜMÜŞ TAKILAR EVDE NASIL PARLATILIR?

Kararan gümüş takıların parlatma işlemi birden fazla yöntemle ilk günkü hale getirebilirsiniz. Bahsedeceğimiz yöntemlerin birçoğu evde doğal ürünler kullanılarak yapılan ve başarıyla sonuçlanmış yöntemler. O halde buyurun evde gümüş parlatma yöntemleri:

TUZ VE LİMON SUYU

Bir fincan limon suyu ve bir tatlı kaşığı tuzu suyu, bir bardak suya ekleyin. Ardından parlatmak istediğiniz gümüş ürünü kasenin içerisine koyun ve 30 dakika bekletin. Eğer büyük bir gümüş eşyayı temizlemek istiyorsanız hazırladığınız suyla bezi ıslatarak silebilirsiniz.

KARBONAT VE SİRKELİ SU

Bir paket karbonat ve 3 kaşık sirkeyi bir kaseye ekleyin. Hazırladığınız karışımın içerisine gümüş ürünü ekleyin. Yarım saat bekledikten sonra ürünü sudan geçirerek temizleyin.

ALÜMİNYUM FOLYO

Derin bir kaseye su doldurun ve içerisine 1 kaşık kabartma tozu ekleyin. Suyun içerisine bir avuç kadar alüminyum folyo koyup üzerine de gümüş ürünü batırıp çıkarın. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayarak parlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ÇAMAŞIR DETERJANI

3 bardak su ve 1 kaşık çamaşır deterjanını bir kaba ekleyin. Ardından suyu karıştırın ve üzerine gümüş eşyanızı koyup 20 dakika bekleyin. Ardından gümüş eşyanızı çıkarın ve kurulayın.

AMONYAK

Bir kap içerisine bir kaşık amonyak ekleyin ve parlatmak istediğiniz gümüş eşyayı içerisine koyun. Gümüş eşyanın üzerini geçecek kadar su ekleyin ve yarım saat bekleyin. Ardından gümüş eşyayı çıkarın ve kurulayın.

LİMON SUYU VE SÜT

Yarım bardak süt, bir bardak su ve bir kaşık limon suyunu bir bardağa koyarak karıştırın. Gümüş eşyanızı suyun içerisinde 30 dakika bekletin. Eğer büyük gümüş eşyaları parlatacaksanız bu karışımla bezi ıslatarak silebilirsiniz.

KABARTMA TOZU (SODA)

Öncelikle folyo kağıdı buruşturun ve kaynatın. Ardından içine 1 yemek kasığı kabartma tozu (soda) ekleyin. Kaynatılan bu karışımın içerisine kararmış gümüşleri 20 dakika bekletin. Daha sonra kuru bez ile gümüşünüzü kurulayın.

GÜMÜŞ EŞYALARIN KARARMAMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Gümüş ürünlerin oksitlenmemesi için güneş ışığı temas etmeyen, kuru ve serin yerlerde muhafaza edin.
  • Gümüşleri temizlerken kullanılan bez, sünger ya da fırçalar da oldukça önemlidir. Gümüş eşyalarınız haftalık düzenli olarak yumuşak formlu bezlerle silin.
  • Gümüş ve gümüş kaplama eşyalarınızı paslanmaz çelik eşyalarınız ile temas ettirmeyin.
  • Gümüş eşyaların kararmaması için aseton, klor, parfüm gibi kimyasallardan uzak tutun.
  • Gümüş takıların kararmaması için ev işi, spor gibi terleten aktivitelerde takılarınızı çıkarın.
  • Gümüş takılar saklama alanında birbirlerine değiyorlarsa birbirlerini çizebilirler ve bu da kararmalara neden olabilir. Bu yüzden gümüş yüzükler birbirine değmeyecek şekilde saklayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT