21 Ekim 2021, Perşembe 21:17

Karasinek Kovucu Sivrisinek Neden Kaçar Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Karasinek Kovucu Sivrisinek Neden Kaçar Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Sivrisinek Karasinek Nasıl Kovulur Sivrisinek Ve Karasinek Gelmemesi İçin Doğal Tarifler

Yaz ayları yaklaştığı dönemde, çoğu ülkede sivrisinekler büyük soruna neden olur. Boylarının küçük olmasına rağmen, bazen çok rahatsız edici hatta eğer vitüd taşırlarsa çok tehlikeli olabilirler. Sivrisinekler; sıtma, sarı humma, dang, ensefalit ve Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığı bulaştırabilirler. Bu makalemizde sivrisinek ve karasinekleri kovucu doğal yöntemleri bildireceğiz;

Lavanta Yağı

Güzel kokulu lavanta bitkisi sivrisinekler, karasinekler ve diğer böcekler için doğal sinek kovucu olarak çalışır. Araştırmacılar Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir 2002 çalışmasında, lavanta yağının sivrisinekleri kovmakta etkili olduğunu tespit etmiştir.

Buna ek olarak, lavanta analjezik, böcek öldürücü, antiseptik ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğundan, sivrisinek ısırıklarını hem önler hem de yatıştırır.

 1. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için açık havaya çıkmadan önce nabız noktalarına birkaç damla lavanta yağı sürün. Yağı doğrudan cildinize uygulamadan önce daima bir alerji testi yapın.
 2. Ayrıca, pamuğa birkaç damla lavanta yağı dökün ve böceklerin evinizi istila etmesini önlemek için evinizin farklı bölgelerine bu pamuk parçalarını koyun.

Tarçın Yağı

Tarçın yağı yapısı gereği sivrisinek kovmada çok etkilidir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde 2004 yılında yayınlanan araştırmada, tarçın yağının güzel kokusu sayesinde çevre dostu bir böcek ilacı olarak vaat ettiğini bildirmektedir. Çalışma ayrıca tarçın yağının, sivrisinek larvalarını DEET'ten daha etkili bir şekilde öldürme yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.

 1. 24 damla tarçın yağını 1 bardak su içine koyun. Bu karışımı bir sprey kutusu içine boşaltın. Bununla cildinize veya giysilerinize, evinizin etrafına ve sivrisineklerin bulunduğu herhangi bir yere karışımdan püskürtün.
 2. Alternatif olarak ise, zeytinyağı veya badem yağına 1/4 oranında tarçın yağını karıştırabilir, ardından sivrisinek ısırıklarını önlemek için açıkta kalan cildinize sürebilirsiniz.

Uyarı: Tarçın yağını su katmadan kullanmayın, cildi tahriş edebilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı böcek kovucu bir diğer doğal yağdır. Böceklerin sevmediği kafurlara benzer bir kokusu vardır. Aslında, birçok sinek kovucuda ana bileşenlerden biri olarak çay ağacı yağı bulunur. Bu yağ antiseptik, mikrop karşıtı ve iltihap sökücü özelliklere sahip olduğundan, sivrisinek ısırıklarını yatıştırmak için de etkilidir.

 1. Zeytinyağı ve 1/4 oranında çay ağacı yağını seyreltin. Bu karışımı biraz pamukla cilt üzerinde sürün.
 2. Ayrıca, evinizin farklı odalarındaki seyreltilmiş çay ağacı yağına batırılmış pamuk koyun.

Kekik Yağı

Sivrisinek kovucu güçlere sahip başka bir bitki ise kekiktir. Bu aromatik bitki, tek başına sivrisinekleri kovabilen fitokimyasallar içerir.

 1. Biraz kekiği ellerinize alın. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için bu otu cildinize sürün.
 2. Yahut birkaç damla kekik yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya jojoba yağını karıştırın. Dışarı çıkmadan önce bu karışımı cildinize sürün.
 3. Sivrisineklerden korunmak için kekik yapraklarını yakıp sinekleri sizden uzaklaştırabilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağı, evinizde olabilecek sivrisinek ve diğer böceklere karşı bir başka doğal kovucudur. Böcekler, nane yağının güçlü kokusunu sevmez.

 1. Dışarı çıkmadan önce, nane yağını cildinize direkt olarak uygulayın. Giysilerinize de biraz damlatabilirsiniz.
 2. Yahut bir sprey şişesine biraz su koyun. Ardından içine 2 tatlı kaşığı güvercin yağı ve 20 ila 25 damla nane yağı ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırmak için iyice çalkalayın. Küçük sivrilerin olduğu bölgelere bu karışımdan sıkın.

Neem Yağı

Neem  yağı da sivrisineklere karşı bir başka doğal alternatiftir. Böcek kovucu olarak yüksek oranda uçucu bileşenler içerir.  Bu yağı aktardan alabilirsiniz.

Malaria Journal'da 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada, sivrisineklere karşı neem yağının etkili olduğu vurgulanmaktadır. Neem yağının 3 saat boyunca ciltte %70'den fazla koruma sağladığı görülmüştür.

 1. Neem yağını biraz zeytin yağı veya badem yağı ile 1/4 oranında seyreltin. Dışarıya çıkmadan önce bu karışımı cildinize sürün.
 2. Aynı zamanda, 1 yemek kaşığı neem yağını biraz su ile karıştırıp bir sprey şişesine boşaltın. Bunu sivrisineklerin olduğu yerlere sıkın. Gerektiğinde tekrarlayın.
 3. Diğer bir yol ise, kuru neem yapraklarını yakıp kokusunun odada kalmasını sağlayarak böylece sivrisinekleri sizden uzak tutabilirsiniz. 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. barış

  sivir sinek için ne yapalıyız

 
 
KAPAT