29 Kasım 2021, Pazartesi 12:31

Karbonat Nedir, Ne İşe Yarar, Sodyum Bikarbonat Faydaları Nelerdir?

Karbonat Nedir, Ne İşe Yarar, Sodyum Bikarbonat Faydaları Nelerdir?

Karbonatın bilimsel adı sodyum bikarbonat olup, 2 birim sodyum ile 3 birim karbonun birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir çeşit tuzdur. Bazik bir tuz olması nedeni ile acımsı bir tadı vardır. Karbonatın sağlık, temizlik, gıda ve güzellik alanlarında sayısız faydası vardır. Ucuz ve çevre dostu olması, sağlığımızı tehdit etmeyen yapısı dolayısı ile tercih sebebidir. İşte karbonatın ve İngiliz karbonatının müthiş faydaları ve kullanım alanları; ( Aşağıdaki faydalardan yararlanmak için marketlerden alabileceğiniz karbonatı veya eczaneden alacağınız İngiliz karbonatını kullanabilirsiniz. Her ikisi de aynı etkiyi gösterecektir.)

Mide Sorunlarına Şifadır

Karbonat; şişkinlik, hazımsızlık ve mide ekşimelerinin tedavisine yardımcı olmakta çok etkilidir.  1bardak su veya soğuk süte bir tatlı kaşığı karbonat karıştırın ve mide probleminiz başlar başlamaz için. Karbonatlı su veya soğuk süt mideniz hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

Teri Kokusunu Giderir

Aslında insan teri sanıldığı gibi kötü kokmaz. Özellikle koltuk altında üreyen bakteriler bu kokuya neden olur. Karbonat kullanımı burada bakteri oluşumunu engellediği için koku oluşmasını da engeller. Ayrıca çıkan teri emer ve cildin pH dengesini düzenler. Bir miktar karbonat ile aynı ölçüde mısır nişastasını karıştırtın ve terleyen bölgenize sürün.

Meyve ve Sebzeleri Kimyasallardan Arındırır

Yetiştirilen meyve ve sebzeleri hastalık ve haşeratlardan korumak için farklı kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların, meyvenin kabuğunda kalıntıları kalır. Su ile durulanan meyve ve sebzelerde bu kalıntılardan tam olarak temizleme sağlayamamaktayız. Bu kimyasalların sağlığımıza sayısız zararı vardır. Aşağıda karbonatla yapabileceğiniz vereceğimiz tarif meyve ve sebzelerdeki bu kimyasallardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı limon suyuna, 2 yemek kaşığı karbonat katın. Bu karışımı 1 su bardağı su ile birlikte temiz bir sprey şişesinde birleştirin. Bu karışımı meyve ve sebzelerinize püskürtün ve 1-2 dakika sonra peçete ile meyvenizi silin ve afiyet ile yiyin. (spreyi, buzdolabında saklayın ve her kullanımdan önce iyice çalkalayın)

Dişleri Beyazlatır

Karbonat en etkili doğal diş beyazlatıcısıdır. Karbonatın diş macunu yerine kullanılması durumunda, hem dişinizdeki lekelerden kurtulur hem de ağız içindeki bakteri ve mikropları ağzınızdan uzaklaştırırsınız. Bu sayede diş çürüklerine neden olan mikroorganizmaları da gidererek çürüğü önlemeye yardımcı olursunuz. Kullanımı; avuç içine bir tutam karbonat dökün ve ıslak diş fırçanızı karbonata değdirin ve bunun ile dişlerinizi fırçalayın. Fırçalamadan önce içine birkaç damla limon sıkmanız etkisini arttıracaktır. Not:  Diş minelerini zayıflatacağından haftada 3-4 defa dan fazla uygulamayın.                         

Tıkalı Lavaboların Açılmasına Yardımcı Olur

Lavabolar yağ, saç veya kirden dolayı tıkanabilir. Burada da faydalanabileceğiniz karbonat ile lavabolarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. İlk önce lavabonuza yarım çaydanlık sıcak su dökün. Daha sonra 1 çay bardağı karbonatı lavabonun deliğine bırakın. 2-3 dakika sonra 1 su bardağı sirke ve üzerine 1 su bardağı sıcak su dökün. Bu karışım tepkimeye girecektir. Tepkime başladığında küçük plastik pompayı deliğin üzerini kapatacak şekilde lavaboya koyun. 15-20 dakika bekledikten sonra sıcak su dökerek tüm kiri lavabonuzdan uzaklaştırın.                                              

Ağız İçi Yaralara Şifadır

Karbonat ayrıca ağız içi yaraları (aftlar) içinde etkili bir ilaç görevi görür. 1 su bardağı suya, bir tatlı kaşığı karbonat ve birkaç damla limon sıkın. Bunun ile ağzınızı çalkalayın, suyun tüm ağız içi ve diş aralarında gezmesini sağlayın. 3-4 dakika bu şekilde ağzınızı çalkalayıp suyu lavaboya tükürün. (yutmayın)

Çelik Mutfak Malzemelerinde Kullanabilirsiniz

Çaydanlık, tencere gibi mutfak malzemelerimiz zamanla kararmaktadır. Aynı zamanda su ve yağ damlası lekelerinin de çıkarılmasını sağlar. Bir kaba bir miktar karbonat koyun. Islak süngerin yumuşak tarafı ile bu karbonatı temizlemek istediğiniz malzemeye sürün. 7-8 dakika bu şekilde beklettikten sonra sünger ve su yardımı ile silip durulayın.

Buzdolabı Temizliği

Buzdolaplarımızı sık sık temizleriz ancak buna rağmen dolabın içine sinmiş kokudan kurtulmak zordur veya tatil dönüşlerinde oluşan ağır koku da kurtulması zor olan buzdolabı kokularındandır. Burada da karbonatın gücü yardımımıza yetişir.  Karbonat buzdolabındaki kötü kokuları yok etmesinin yanı sıra buzdolabına dökülmüş yiyecek ve içecek lekelerinin de kolayca çıkmasına yardımcı olur. Buzdolabınızın fişini çekin ve içindeki tüm erzağı dışarı çıkarın. Nemli bir süngere karbonat dökün ve bununla buzdolabınızı silin. Süngerdeki karbonat bittikçe ekleyerek temizliğe devam edin. Daha sonra su ve bez yardımı ile buzdolabınızı silerek temizleyin.  Eğer buzdolabınızı 1 gün boş bırakabilirseniz;  plastik kaba 3-4 litre su ve 3-4 yemek kaşığı karbonat katın ve karıştırın. Bu leğeni geceden çalışır vaziyetteki buzdolabınıza bırakın. Sabah malzemelerinizi yerleştirebilirsiniz.

Kıymıkların Çıkarılmasına Yardımcı Olur

Bazen elimize küçük kıymıklar girer, acı verir fakat tam olarak yerini bulamayız. İşte burada karbonat devreye girer. Kıymığın ciltten atılmasına veya cımbızla çekilmesine yardımcı olur. Uygulaması; 1 çay kaşığı karbonata birkaç damla su damlatın. Bu macunu kıymıklı bölgeye sürün ve üzerini temiz bir bez ile sarın. 12 saat sonra bandajı açtığınızda kıymığı daha rahat çıkarabilirsiniz.

Saçtan Kloru Temizler

Yüzme havuzlarında dezenfektan olarak kullanılan klor, yüzdükten sonra saçımızda kalır. Bu durum saç kırılmaları gibi bazı saç sorunlarına neden olur. Normal su ile aldığınız duşta bu kloru tam olarak temizlemiş olmazsınız. Havuz çıkışı duş öncesi kullanmanız gereken uygulama; 1 bardak suya 1 yemek kaşığı karbonat katın ve bunu küçük bir sprey şişesine koyun. Duş almadan 5-6 dakika önce bu suyu saçlarınıza sıkın.

Bitki Böceklerinden Kurtulun

Bitkilerinize zarar veren bit, karınca, böcek gibi canlıları bitkilerinizden uzak tutar. 5 litrelik su kabına 2 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla arap sabunu ilave edin. Bu karışımı çalkaladıktan sonra daha küçük sprey özelliği olan (cam sil kabı gibi) bir kaba alın. Bunu bitkilerinizin üzerine ve toprağına sıkın. Bu şekilde bitkiye ve büyük canlılara hiçbir zararı olmayan etkili bir böcek ilacı elde etmiş oldunuz.

Karbonatın Diğer Kullanım Alanları

  1. Doğal peeling uygulamaları, sivilce sorunları ve cilt bakımlarında kullanabilirsiniz.
  2. Bulaşık makinesi gözüne sabun yerine karbonat koyabilirsiniz. (deterjanların zararlı etkisine maruz kalmamış olarak aynı temizliği sağlayabilirsiniz.)
  3. Mutfak temizliğinde birçok temizleyiciden daha etkili sonuç alırsınız.
  4. Not: Bir tür tuz olan karbonatı,  yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin gıda takviye amacı ile kullanması sakıncalıdır.

Karbonatlı Su İçmenin Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Evde Karbonatla Diş Beyazlatma İçin 4 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Karbonatın Cilde Müthiş Faydaları Ve Karbonatla Yüz Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Karbonat Saç Rengini Açar mı? Karbonatla Saç Açma İçin 5 Pratik Yöntem Tıkayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Nuray

    Mide hastaları çok az dahi suya karıştırıp içse geçmeyen mide bulantısına sebep oluyor Aman dikkat

 
 
KAPAT