2019-07-05 23:42:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:10

Karbonatla Koltuk Temizliği Koltuk Nasıl Temizlenir Hani Deterjanla Silinir?

Evde en çok kirlenen eşyaların başında koltuklar gelmektedir. Bu yüzden de koltuk temizliğinin önemi büyüktür. Bu yazımızda koltuk temizliği ile ilgili pratik yöntemlerden bahsedeceğiz.

Karbonatla Koltuk Temizliği Koltuk Nasıl Temizlenir Hani Deterjanla Silinir?

Evde en çok kirlenen eşyaların başında koltuklar gelmektedir. Bu yüzden de koltuk temizliğinin önemi büyüktür. Bu yazımızda koltuk temizliği ile ilgili pratik yöntemlerden bahsedeceğiz.

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk temizliğine öncelikle elektrikli süpürge ile başlanmalıdır. Elektrik süpürgesi koltuktaki toz ve kırıntıları temizlemeye yardımcı olacaktır. Eğer çıkarılabilirse yastıkların süpürülmesi de iyi olacaktır.

Ardından sert tüylü bir fırça ile koltuğa zarar vermeden koltukları ve koltuktaki yastıkları fırçalayın.

Son olarak koltuğu elektrik süpürgesi ile tekrar süpürün.

Koltuk temizliğinde önemli noktalardan birisi koltuk kumaşının türüdür. Temizliğe başlamadan önce koltuğunuzun kumaşının temizleme talimatlarını okumalı ve uymalısınız. Sonrasında koltuğunuzun kumaşına uygun marketlerde satılan koltuk temizleyivi ürünleri ve lifli bezleri kullanabilirsiniz. Marketlerde birçok farklı ürün bulunsa da bunların hepsinin iyi olduğu söylenemez. Çünkü bu ürünlerin çoğunda ağartıcı bulunmaktadır. Bu yazımızda koltuk temizliği için kullanılabilen bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Koltuk Temizleme Yöntemleri

Karbonat

Karbonat temizlik özelliği yoğun olan bir maddedir. Bu sebeple koltuklarınızın temizliğinde karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için bir miktar karbonatı temizlemek istediğiniz koltuğunuzun üzerine serpin ve ılık su ve bez ile silin. Karbonat sadece temizleme değil kötü kokuları geçirme özelliği ile de bilinmektedir.

Beyaz Sabun

Pek çok eşyanın temizliği için kullanılan beyaz sabunu koltuk temizliği için de kullanmak mümkündür. Bunun için pamuklu beyaz bir bez ve beyaz sabun su karışımı kullanın. Beyaz sabunu ılık su içinde köpürtün ve temiz bir bez veya havlu ile koltuklarınızı temizleyin. Koltuklarınızın yüzeyini sabunlu bez ile sildikten sonra duru su ile bir kez daha silin ve kurumaya bırakın. Koltuk kılıflarınızın yapısı eğer lifli ile koltuk sabundan arınana kadar silmeye dikkat etmelisiniz. Silinmediğinde koltukta lekelenmeler görülecektir. Bu lekelerin koltuktan çıkması çok zordur.

Sirke

Temizleyici etkisi ile bilinen bir diğer doğal madde ise sirkedir. Koltuk temizliğinde kullanmak için ise sirke asla direkt olarak koltuğa sürülmemelidir. Aksi taktirde koltukta lekeler oluşacaktır. Bu yüzden sirkeyi su ile karıştırın ve ardından bu karışımı pamuklu bir bez ile koltuğunuzun yüzeylerini silin. Koltuklarınızın üzerindeki lekeler çok değilse bu yöntem yeterli olacaktır.

Amonyak

Koltuk temizliğinde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise amonyaktır. Bunun için bir kocanın sarısını ılık su ile doldurun ve içine 1 şişe amanyok dökün. Bunu temiz bir bez ile koltuk yüzeyine uygulayın ve silin. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise amonyakta bulunan ağartıcı özelliklerdir.  Amonyağı koyu renkli kumaş koltuklarda kullanmamalısınız. Aksi taktirde koltuklarınızın renkleri bozulacaktır. Amonyak kullanmadan önce mutlaka dikkatli olmalı ve eğer mümkünse koltuğun görünmeyecek bir yerinde leke oluşup oluşmadığı konusunda test yapmalısınız.

Bulaşık Deterjanı

Koltuklarınızı bulaşık dejerjanı ile temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için 2 bardak sıcak su içine 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanınını karıştırın. Bunu malzemeler karışana kadar köpürtün. Sıcak su leke çıkarmada etkili olduğu için su soğumadan koltuğunuzu temizleyin. Hazırladığınız bu karışımın içine pamuklu bezi batırın. Fazla suyu sıktıktan sonra bu bez ile koltuklarınızı ovun. Silme işlemi bittikten sonra 10 dakika bekleyin. Ardından temiz bir bez ile koltuklarınızı durulayın. Bu işlemi koltukta tortu kalmayana kadar devam ettirin.

Mayi Sabunu

Mayi sabununun diğer adı Arap sabunudur, ancak doğru ifade mayi sabunu demektir. Ev temizliğinde yaygın  olarak kullanılan mayi sabunu kumaş koltuklarda oldukça etkilidir. Bir kabın içerisine sıcak su koyun ve içine mayi sabununu karıştırın. Sonrasında temiz bir bez kullanarak koltuklarınızı silin. Bu silme işleminden sonra koltuklarınızı soğuk su ve çamaşır yumuşatıcı ile bir kez daha silin. Silme işlemi bittikten sonra koltuklarınızı kurumaya bırakın. Eğer elektrik süpürgenizin su çekme özelliği var ise koltuğun daha hızlı kuruması için koltuklarınızı vakumlayın.

 Eğer elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa, kuruma işlemi hızlansın diye vakumlayabilirsiniz.

Mavi Kadın