Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
15-02-2017 23:46 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Karbonatla Peeling, Cilt Bakımı,Yüz Temizle, Karbonatın Yüze Faydaları

Google News

Karbonatın cilde faydaları saymakla bitmez, cilt lekelerini yok eder, sivilceleri giderir ve cilde daha pek çok yararı bulunur. Karbonatı marketlerden temin

Karbonatla Peeling, Cilt Bakımı,Yüz Temizle, Karbonatın Yüze Faydaları

Karbonatın cilde faydaları saymakla bitmez, cilt lekelerini yok eder, sivilceleri giderir ve cilde daha pek çok yararı bulunur. Karbonatı marketlerden temin edebilirsiniz. İşte karbonatın yüze, cilde faydaları;

Karbonat doğal peelingtir

Cildi ölü hücrelerden arındırma işlemine peeling denir. Karbonat antiseptik içeriğiyle en güçlü peelinglerdendir. 2 tatlı kaşığı karbonatla 1 tatlı kaşığı suyu karıştırıp kalın bir karışım elde edin. Bu karışımı yüzünüze sürüp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra suyla yıkayın. Haftada bir kez bu işleme devam edin.

Siyah noktaları geçirir

Karbonat antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde siyah noktalardan kurtulmakta çok etkilidir. 1 tatlı kaşığı karbonata biraz su ekleyip hamur kıvamına getirin. Bunu siyah nokta olan yerlere sürüp 2-3 dakika bekleyin.  Ardında yine 2-3 dakika boyunca cildinize hafifçe masaj yapın. Karbonat, doğal peeling olduğundan ciltteki ölü hücrelerin, siyah noktaların ve kirin giderilmesine yardımcı olur.

Sivilcelere doğal çözümdür

Karbonat sivilceleri geçiren etkili maddelerdendir. Ayrıca  cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olarak sivilce oluşumunu da önler. 1 tatlı kaşığı karbonata biraz su ekleyip hamur haline getirin. Sivilcelerin üzerine sürüp 3-5 bekleyip, cildinizi soğuk suyla yıkayın. 2-3 günde bir tekrarlayın, daha sonra haftada 1-2 keze düşürün.

Cilt lekelerini yok eder

Karbonat ve limon doğal cilt beyazlatıcılardandır. Sivilce, güneş veya herhangi bir nedenden dolayı meydana gelmiş cilt lekesinin yok olmasında önemli rol oynarlar. 1 yemek kaşığı karbonata 1 tatlı kaşığı yeni sıktığınız limon suyunu karıştırıp leke olan yere sürüp 5-10 dakika bekleyin. Su ile yıkayın havluyla kurulanın. Haftada 1 kez bu işleme devam edin.

Güneş yanığını geçirir

Karbonat, ciddi olmayan, hafif güneş yanıklarını ve güneş yanığı kabarcıklarını tedavi etmeye yardımcı doğal maddelerdendir. Alkali içeriği sayesinde güneş yanığının neden olduğu kızarıklık, yanma hissi ve diğer belirtilere şifadır. Aynı zamanda hafif antiseptik ve kurutucu özelliklere sahip olduğundan güneş yanığı kabarcıklarını çabucak kurutmaya yardımcı olur.

1 bardak soğuk suya 1-2 yemek kaşığı karbonat katıp karıştırın. Temiz pamuklu bir bezi karbonatlı suya batırıp sıkın ve güneş yanığı olan yere serip 5-10 dakika bekletin. Güneş yanığı geçene kadar günde 2-3 kez karbonatlı su hazırlayıp bildirilen şekilde kullanın.

Ter kokusunu önler

Karbonat yüzyıllardır ter kokusunu engellemek, kötü kokuyla savaşmak için kullanılmış maddelerdendir. Ciltteki fazla nemi ve teri emerek bedenin kokmasını önler. Antibakteriyel özelliği sayesinde kötü kokuya yol açan bakterileri öldürür. 1 tatlı kaşığı suya 1 çay kaşığı karbonat katıp karıştırın. İçine bir kaç damla güzel kokan bir esansiyel yağ mesela aktardan temin edebileceğiniz lavanta yağından katın. Pamuğu bu karışıma batırıp koltuk altına ve terleyen kötü kokan diğer bölgelerinize sürün. Vücut kokusu ile mücadele etmek için düzenli olarak kullanın. Alternatif olarak eşit miktarda karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Terleme ve kötü kokuyu önlemek için bu tozu koltuk altlarınıza sürün.

Cilt döküntülerine ve ciltteki kaşıntıya iyi gelir

Ciltteki kırmızı döküntüler ve çeşitli nedenlerden meydana gelen cilt kaşıntısı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bundan kurtulmak için karbonatın gücünden yararlanabilirsiniz. Anti-inflamatuar içeriği sayesinde cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.  1'e 3 oranında suyla karbonat karıştırın. (Mesela 1 tatlı kaşığı su ile 3 tatlı kaşığı karbonat gibi) cildinizde kaşıntı veya döküntü olan yere sürüp bekletin. 5 dk sonra soğuk suyla yıkayın.  Vücudunuzun her yerinde kaşıntı varsa, küveti soğuk suyla doldurup içine 1 su bardağı karbonat dökün ve günde 10 dakika kadar bu suda bekleyin.

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Muzun Cilde Ve Saça Faydaları İle Muz Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Yumurta Akı Maskesi Ve Yumurta Akının Cilde Faydaları Resimli Anlatım Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.