2020-05-11 23:03:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:37

Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları

Düşük karbonhidrat diyetinde amaç, günlük karbonhidrat alımını sınırlandırmak ve kontrollü bir şekilde zayıflama sağlamaktır. Düşük karbonhidrat diyeti uygulanırken Besleyici ve doyurucu yiyecekler tüketilir. Zira daha uzun süre tok kalarak yemek

Karbonhidratsız Düşük Karbonhidratlı Diyet Nasıl Yapılır Faydaları Ve Zararları

Haftada 4-5 Kilo Verdiren Karbonhidrat Diyeti Listesi

Düşük karbonhidrat diyetinde amaç, günlük karbonhidrat alımını sınırlandırmak ve kontrollü bir şekilde zayıflama sağlamaktır. Düşük karbonhidrat diyeti uygulanırken Besleyici ve doyurucu yiyecekler tüketilir. Zira daha uzun süre tok kalarak yemek yeme sıklığının azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle katkı maddesi içermeyen, rafine edilmemiş bitkisel gıdalar tercih edilir ve hazır gıdalardan, hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durulur. Karbonhidrat diyeti ile insülin salınımı durdurulur. Böylece kişi kendini tok hisseder.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

"Yiyeyim, yiyeyim fakat kilo almayayım…" Bu herkesin en büyük temennisidir. Aslında karbonhidrat diyeti ile bunu yapmanız mümkündür. 14 gün süreyle uygulayacağınız bu diyet programında sabah kahvaltınız hiç değişmeyecektir. Diyet listesinde bildirilen et porsiyonlarının ölçüsü 200 gram saf et ile eşittir. Balık, et ve tavuk yenebilir fakat yağda kızartılmamalıdır. Havuç, salatalık, domates, kıvırcık, soğan, marul, turp, şalgam, yeşil biber ve tüm lahana çeşitleri salata olarak tüketilebilir. 14 günden fazla uygulanmamalıdır.

1. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve ya da neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran,

Akşam : Tavuk, salata

2. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir çay, kahve ya da neskafe.

Öğle : 1 simit, 1 bardak ayran

Akşam : 3 tane kabak (ya da dolma, domates biber), 1 kaşık yoğurt

3. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık.

Akşam : 8 tane ızgara köfte, salata

4. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği, sınırsız salatalık

Akşam : Kıymalı taze fasulye

5. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : 200 gram haşlanmış patates, salata istendiği kadar

Akşam : 3 tane minik kuzu pirzola, salata

6. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir çay, kahve, neskafe

Öğle : Menemen, salata

Akşam : Balık veya bonfile, salata

7. GÜN

Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, 30 gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve, neskafe

Öğle : Peynirli tost, ayran

Akşam : Yoğurtlu makarna

En Kolay Düşük Karbonhidrat Diyet Listesi

KAHVALTI: 3 yumurta beyazı yarım bardak süt ve yarım bardak yulaf ezmesi

Ara Öğün:1 dilim karabuğday ekmeği üzeri tepeleme fıstık ezmesi ve badem sütü

ÖĞLE YEMEĞİ: Tavuk göğsü, ıspanak, peynirli salata (tam yağlı)

Ara Öğün: 1 kase yoğurt ve kivi

Akşam Yemeği: fileto somon, bulgur pilavı, yeşil salata (üzerine biraz susam)

Ara Öğün: Bir avuç badem ve ceviz

Karbonhidrat Diyetinin Zararları Nelerdir?

Araştırmalar göstermiştir ki; düşük karbonhidratlı diyetler, düşük yağlı diyetlerden daha kısa sürede ve daha fazla kilo verdirmektedir. Ancak uzun vadede bu kiloların misliyle geri kazanılmasına yol açmaktadır.

Karbonhidratlar yoğun enerji verdiğinden beyin ve sinir sistemi başta olmak üzere tüm vücut sistemleri için son derece önemlidir. Oysa karbonhidrat yönünden fakir bir diyet programı uygulamak, beynin çalışmasını olumsuz etkiler ve unutkanlık gibi nörolojik sorunların oluşmasına sebebiyet verir. Daily Mail Gazetesi'nde yayınlanan bir haber, Boston'da bulunan Tufts Üniversitesinde gerçekleştirilen bir araştırma hakkında çarpıcı detayları gözler önüne sermiştir. Bu araştırma kapsamında diyet yaparken sınırlı miktarda ekmek, papates ve makarna gibi karbonhidrat içerikli besinleri tüketenler ile karbonhidratsız diyet yapanlar hafıza testine tâbî tutulmuştur. Sonuçlara göre karbonhidratsız beslenenlerin hafızası belirgin şekilde zayıflamıştır. 22-55 yaş grubundaki kadınların katıldığı bu araştırmada, bazıları düşük karbonhidrat diyeti bazıları ise düşük kalori diyeti uygulamıştır. 1 haftanın ardından katılımcılara hafıza testi yapılmış ve düşük karbonhidrat diyetine giren kadınların performansı diğerlerinden daha düşük olmuştur.

Düşük karbonhidratlı-yüksek proteinli diyet uygulayanlar, osteoporoz ve böbrek taşı için daha ciddi risk altındadırlar. Karbonhidrat sınırlaması doğru bir şekilde yapılmazsa bu tarz diyetler kadınların östrojen, progesteron, FSH ve LH gibi cinsiyet hormonlarını da azaltır. Buna bağlı olarak adet düzensizliği meydana gelebilir ve hamileliğin gerçekleşmesi daha zor olabilir.

Düşük Karbonhidrat Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Doğru uygulanan düşük karbonhidrat diyetinin faydalı olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Düşük karbonhidrat diyeti uygun bir beslenme programı ile sürdürülürse, epilepsi nöbetlerini hafifletir. Obezite ve tip 2 diyabet hastalığı olanların insülin ve glikoz direncini düşürür. Düşük karbonhidrat diyeti, diyabet hastalığı ve metabolik sendrom ile ilgili semptomların azalmasında da etkilidir. Öte yandan bu diyetler iç organların etrafındaki yağlanmayı kontrol altına alır, kan trigliserid değerlerinin normal seviyede olmasına yardım eder.

Mavi Kadın