2021-05-01 17:00:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:26

Karnabahar Buzluğa Atılır mı Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Karnabahar sağlığa faydaları ile bilinen lezzetli bir kış sebzesidir.  Karnabaharın tam mevsimi Ocak-Şubat aylarıdır. Bu dönemde taze karnabahar bulmakta zorluk çekmeyiz fakat karnabaharı daha sonra tüketmek istiyorsak uzun süre boyunca, besin değeri

Karnabahar Buzluğa Atılır mı Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Karnabahar sağlığa faydaları ile bilinen lezzetli bir kış sebzesidir. Karnabaharın tam mevsimi Ocak-Şubat aylarıdır. Bu dönemde taze karnabahar bulmakta zorluk çekmeyiz fakat karnabaharı daha sonra tüketmek istiyorsak uzun süre boyunca, besin değerine ve tadına zarar vermeden muhafaza etmemiz önemlidir. Bunun için aşağıda açıklanan yöntemler kullanılabilir.

Karnabahar hem çiğ halde hem de şoklanarak dondurucuya atılabilir. İşte buzlukta karnabahar nasıl saklanır? sorusunun cevabı:

Buzlukta Karnabahar Saklama 1. Yöntem

Karnabahar bıçakla veya elle çiçeklere ayrılır.Bir tencereye su koyulup içine limon sıkılır.Limonlu suya koyularak bir müddet bekletilip süzülür. Poşetlere doldurulup derin dondurucuya atılır. Burada en fazla 10 ay tazeliğini koruyabilir.

Buzlukta Karnabahar Saklama 2. Yöntem Şoklama Yöntemi

Malzemeler

  1. 1 adet karnabahar (Ortalama 1 kg kadar)
  2. Buzdolabı poşeti
  3. Limon tuzu
  4. 1 tencere kaynar su, bir tencere soğuk su

Uygulaması

Şoklanarak dondurucuda muhafaza edilen sebzeler çürümez ve  bayatlamaz. Bu, son derece güvenle uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Şoklama işlemi doğru yapılırsa karnabahar, dondurucuda görünümü bozulmadan ve tazeliğini yitirmeden durabilir.

  1. Karnabaharları çiçekler halinde ayırın.Bir tencere kaynar suyun içine 1 nohut büyüklüğünde limon tuzu atın. Karnabaharları bu tencereye atın.5 dk bekletip, delikli süzgeçle alıp içi buz doluolan soğuk su bulunan tencereye atıp 1 dk bekleyin.
  2. Ardından bunları süzgece alıp sularını süzdürün.
  3. Soğumuş karnabaharları tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde buzdolabı poşetlerine yerleştirip dondurucuya koyun.

Buzlukta Karnabahar Saklama 3. Yöntem

Kış aylarında karnabaharı buzluğa kaldırmanız önerilmez. Karnabahar buzlukta uzun süre beklerse çürümesi ve beyaz bölümlerinde kararma olması muhtemeldir. Bu sebeple derin dondurucuda muhafaza edilmesi daha doğrudur.

Karnabaharları temizleyin ve çiçeklere ayırın. Bol miktarda suya sirke ekleyip karnabaharları bunun içinde 30 dakika bekletin. Durulayıp temiz bir bezin üzerine yayın. Kuruduktan sonra buzdolabı poşetlerine tek pişirimlik porsiyonlar şeklinde paylaştırın. Poşetlerin havasını alıp ağzını iyice bağlayın. Karnabaharları buzdolabına koyup biraz soğutun. Sonrasında buzluğa koyabilirsiniz. Tüketmek istediğinizde çıkarıp hemen haşlayabilirsiniz.

Dondurulmuş Karnabahar Nasıl Pişirilir?

Mevsiminde aldığınız ve ilerleyen zamanda tüketmek üzere derin dondurucuya attığınız karnabaharı ızgara, güveç, fırın veya tencerede istediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Donmuş haldeki karnabaharı derin dondurucudan çıkarıp suya tutun. Böylece üstündeki ambalaj malzemesini gevşetmiş olacaksınız. Ardından karnabaharı ambalajından çıkarıp bir kâseye yerleştirin. Üzerini geçecek şekilde musluk suyu ilâve edin. Çözülmeye bırakın. Bu süre zarfında kesinlikle sudan çıkarmayın. Yemeğini yapacağınız zaman sudan alıp tencereye koyarak pişirebilirsiniz.

Mavi Kadın