07 Ağustos 2022, Pazar 22:00

Karnabahar Kızartması Kalori Değeri Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori

Karnabahar Kızartması Kalori Değeri Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori

Karnabahar en faydalı sebzelerdendir. Karnabahar yiyenlerin en merak ettiği hususlardan biri “Karnabahar kaç kaloridir?” Sorusudur. Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Karnabahar düşük kalorili kilo yapmayan hatta yüksek lif içeriği

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori?

Karnabahar en faydalı sebzelerdendir. Karnabahar yiyenlerin en merak ettiği hususlardan biri “Karnabahar kaç kaloridir?” Sorusudur. Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.Karnabahar düşük kalorili kilo yapmayan hatta yüksek lif içeriği ile zayıflamaya yardımcı besinlerdendir.

Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon yani 150 gr. haşlanmış karnabahar 35 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon yani 75 gr. haşlanmış karnabahar  17 kaloridir.
 3. 1 yemek kaşığı haşlanmış karnabahar  17 kaloridir.
 4. 1 kilo haşlanmış karnabahar 230 kaloridir.

Pişmemiş Çiğ Karnabahar Kaç Kalori?

 1. 1 porsiyon yani 150 gr. pişmemiş, çiğ karnabahar 38 kaloridir.
 2. Yarım porsiyon yani 75 gr. pişmemiş çiğ karnabahar  19 kaloridir.
 3. 1 yemek kaşığı pişmemiş çiğ karnabahar  17 kaloridir.
 4. 1 kilo pişmemiş karnabahar 250 kaloridir.

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori?

 1. 1 orta boy tabak yani 255 gr. karnabahar  yemeği 112 kaloridir.
 2. 1 yemek kaşığı karnabahar yemeği 18 kaloridir

Karnabahar Kızartması Kaç Kalori?

 1. Karnabahar kızartmasının 100 gramı (1 orta porsiyon) 185 kaloridir.
 2. 1 tane karnabahar kızartması (yaklaşık 30 gram) ise, yaklaşık 60 kalori değerindedir.
 3. Büyük boy bir karnabahar tercih ederseniz, alacağınız kalori miktarı 220 kalori olacaktır. Bu değer, diyet yapan kişiler için yüksek bir kalori miktarıdır.

Karnabaharın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Turpgiller familyasına ait olan karnabahar, oldukça besleyici bir kış sebzesidir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından hayli zengindir. İçerdiği çok sayıda mineral ile vücut sağlığı için sayısız yararı bulunur. Özellikle sülforafan bileşiği sayesinde, kalın bağırsak kanseri ve diğer kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar. 

Karnabahar, sinir sisteminin güçlenmesine,yorgunluk hissinin giderilmesine, vücudun güçlü ve enerjik olmasına yardımcı olur. Antioksidan içeriği ile kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının düzenlenmesini ve vücuttaki diğer sistemlerin etkili şekilde çalışmasını da destekleyen bir sebzedir.

Kandaki glikoz seviyesini dengelemek, diyabeti önlemek, romatizmal hastalıkların etkilerini azaltmak, cinsel gücü ve isteği arttırmak gibi yararları bulunan karnabahar, doğal afrodizyak olarak da bilinir. Kolesterol seviyesinin dengelenmesi ve mide problemlerinin giderilmesi için de karnabahar tüketimi önerilir. Özellikle mide ekşimesi, midede yanma hissi, gastrit ve ülser gibi hastalıkların tedavisini desteklemektedir.

Karnabahar, lif açısından zengin bir besindir. Bu sayede bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, vücuttaki toksinlerin atılması, kabızlık sorunun giderilmesi ve sindirim sistemi fonksiyonlarının etkili şekilde yerine getirilmesini sağlar. idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Karnabahar, lifli yapısı sayesinde midede daha çok alan kaplar. Böylece az porsiyonda tüketerek de tokluk hissedebilirsiniz. Ayrıca bel çevresinde görülen bölgesel yağların azalmasına da destek olur. 

Karnabaharın besleyici özelliklerinden yararlanabilmek için, tüm sebzelerde olduğu gibi doğru pişirme tekniklerinin seçilmesi gerekir. Aksi halde mineral ve vitamin kaybı meydana gelecektir. Karnabaharı salata olarak, haşlayarak ya da zeytinyağlı yemeğini yaparak tüketmeniz tavsiye edilir. Kızartıldığında ise besin değerleri ciddi bir kayba uğrayacaktır. 

Karnabahar Satın Alırken Nasıl Seçilir?

 1. Karnabahar seçerken ilk olarak temiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kırık beyaz tonlarında, temiz ve tomurcukları çok büyümemiş olan bir karnabahar tercih edilmelidir. 
 2. Matlaşmaya başlamış, üzerinde çiçekleri bulunan ve noktalı karnabaharlar ise kesinlikle alınmamalıdır.
 3. Karnabaharın büyüklüğü, ne kadar kaliteli olduğunu etkilemez. Taze tüketebilmek için kendinize uygun olan ebatlarda bir karnabahar seçmeniz gerekir.
 4. Son olarak karnabaharın etrafında yeşil yapraklarının olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT