15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:13

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Karpuz uzmanlar tarafından genel anlamda sağlıklı bir meyve olarak kabul edilse de, sindirim sistemi problemleri, gaz, kardiyovasküler ve sinir sistemi...

Karpuz yağ içermeyen ve A, B6, C vitaminleri ile Potasyum, likopen, sitrulin gibi mineraller açısından zengin bir meyvedir. Karpuz uzmanlar tarafından genel anlamda sağlıklı bir meyve olarak kabul edilse de, sindirim sistemi problemleri, gaz, kardiyovasküler ve sinir sistemi bozuklukları gibi çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir.

Karpuz likopen oranı yüksek bir meyvedir, bu özelliğinden dolayı normalin üstünde tüketilmesi durumunda bulantı, kusma, ishal, şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşılabilir. Karpuzun gaz yapmasının en önemli nedeni, sindirim sistemi tarafından tamamen absorbe edilemeyen yüksek miktarda fruktoz içermesidir.

Karpuz alerjik reaksiyonu tetikleyebilen yiyecekler arasında yer alır. “International Archives of Allergy and Immunology” (Alerji ve İmmünoloji Uluslararası Arşivleri) 2009 yılında yayımlanan makaleye göre karpuzun içeriğinde bulunan malat dehidrogenaz, trioz fosfat izomeraz gibi enzimler karpuzu alerjik meyvelerden yapar. Karpuz alerjisi belirtileri kurdeşen, yüzde şişlik, ishal ve anafilaksi gibi hafiften ciddi boyuta kadar değişkenlik gösterir.

Teksas A&M üniversitesindeki bilim adamlarına göre erkeklerde fazla miktarda karpuz tüketimi iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi yan etkilere neden olabilir.

Karpuzun aşırı tüketimi kan basıncı seviyesinde ani düşüşe yol açabilir. Özellikle kan basıncı düşük olan kişiler karpuz tüketiminde dikkatli olmalı, çok karpuz yemekten kaçınmalıdır.

Karpuz içerisinde özel bir şeker türü olan sorbitol barındırır. Sorbitol intoleransı olan kişilerde karpuz yedikten sonra gaz ve ishal gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Gestasyonel diyabet, birçok hamile kadında görülen yaygın ve ciddi bir sağlık sorunudur. Gebelikte fazla miktarda karpuz tüketimi kan şeker düzeyini artırarak gestasyonel diyabete yol açar.

Karpuz, potasyum mineralini yüksek miktarda ihtiva eden bir meyvedir. 3 su bardağı karpuzda 560 mg potasyum bulunur. Fazla miktarda potasyum açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi, kardiyovasküler sorunlara yol açabilir.Bu hastalıklardan bazıları; nabız düşmesi, düzensiz kalp atışı, kalp durması vb. Potasyum fazlalığı ayrıca vücudun merkezi kontrol sistemini ve sinir sistemini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak karpuz genel anlamda çok faydalı bir meyve olmasına rağmen, normalden fazla tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

Karpuz İshal Veya Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Kiraz Gaz Yaparmı Ve Kirazın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Yaban Mersininin Sağlığa Zararları, Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Patatesin Sağlığa Zararları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Bernaaa

  Arkadslr siz ciddiye almihorsunuz ama bu bilgiler cok dogru ..Her vücutta bu tür belirtiler hemen etki etmeyebilir.Tüm belirtilen şişkinlik mide bulntisi nabiz düşmesi klp ritminde bozukluk şikayetlerini şuan yasiyorum ve bunu dün yedigim ve dozunu falzla kacirdigim karpuza bagliyorum .karpuz diyeti yaptim 2 gün ama olmadi rahatsizlandim acile gittim

 2. haciko

  lan herşeyin fazlası zararlı sen git litrelerce su iç hasta olursun yok karpuz da çok kolari var neymiş yemeyin ulan karpuz u ALLAH yarattı lan saçmamayın bişey bildiginiz yok ALLAh aşkına git karpuzu al 20 kila ye hasta olursun ve ya git çilek ye çok fazla ye yine hasta olursun her şeyin fazlası zararlı arkadaş herşeyden dengeli bir şekilde yemen gerkir siz burda direk karpuz hasta eder diyonuz işiniz gücünüz yokmu lan asıl sizin yaptınız jelibonlar filan zararlı .

 3. İsmi

  o zaman allah neden karpuzuo zaman allah, karpuzu biz ölelim diyemi yaratmış lan

 4. Şans

  Düşük tansiyu, polen alerjisi ve mide ünseri olan benim gibi arkadadaşlar uzak dursunlar karpuzdan ve kahveden.

 5. ceren

  karpuz da kavun da bana yemekten sonra yediğimde dokunuyor yiyemiyorum fenalaşıyorum,polenlere de alerjim var

 6. Furkan

  Yok karpuz insani oldurur yemegin birakin bu sacma sapan yalanlari hangi meyveyi fazla yersen rahatsiz eder

 7. Özgür kuş

  Saçmalamayın canımı da sıkmayın karpuzun zararımı olur hergün karpuz yerim en ufak zararını görmedim daha neyin kafasını yaşıyorsunuz amacınız ne ben biliyorum ama neyse size inanıp karpuz yemeyenlerin vay haline. ..

 
 
KAPAT