Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Karpuz Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı?

Mavikadin>Diyet>Karpuz Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı?

Karpuz yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer alır. Bu lezzetli meyve vitamin deposu olmasının yanı sıra kilo verme üzerinde de çok etkilidir.

Karpuz Kilo Aldırırmı, Zayıflatır mı?

Karpuz yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer alır. Bu lezzetli meyve vitamin deposu olmasının yanı sıra kilo verme üzerinde de çok etkilidir.

Karpuzun kalorisi düşüktür

Karpuzun zayıflama üzerindeki en önemli olumlu etkisi kalorisi düşük bir yiyecek olmasıdır. 100 gram karpuz yalnızca 30 kaloridir. Kilo vermenin en kolay yolu karpuz gibi besin oranı yüksek, kalorisi az olan gıdalara yönelmektir. Karpuz %92'si su olan içeriği ile midenize dolgunluk hissi verir.

Karpuz göbek eritir

Temel besin maddelerine ek olarak karpuz yeterince su almanıza yardımcı olan sıvı dolu bir meyvedir. Meyve %91 sudan oluşur, 1 su bardağı karpuz bir bardak sıvı anlamına gelir. Karpuzdaki yüksek sıvı içeriği, onu düşük enerji yoğunluğu olan bir yiyecek yapar. Enerji yoğunluğu düşük yiyecekler, daha büyük gıda hacmi, daha az kalorisi ile midenizi tatmin eden, az yemenizi sağlayan, karın yağlarından kurtulmaya yardımcı olmak için mükemmel bir alternatiftir.

Karpuz vitamin doludur, zayıflarken bağışıklığınızı korur

İdeal bir diyet yiyeceği tok tutucu ve düşük kalorili olmalıdır. Her iki özellikte karpuzda vardır, bunlara ilaveten karpuz A, B12, C, D vitaminleri ve kalsiyum, demir, piridoksin, magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besindir. 1 su bardağı karpuz 50 kalori, 1 gram protein, 1 gramsa lif içerir. Bu yağsız süper meyve 1 su bardağında, günlük C vitamini ihtiyacının %25'ini, A vitamini ve B-6 ihtiyacının %10'unu, tiamin ihtiyacının %8'ini, magnezyum ihtiyacının %4'ünü, niasin ve riboflavin ihtiyacının ise%2'sini karşılar. Vitamin dolu yapısı ile bağışıklığınızı güçlendirir, enerji verir, kilo verirken halsiz kalmanızı hastalanmanızı önler.

Karpuz ve diğer meyvelerin kalori cetveli

Muz gibi kalorisi yüksek yiyecekler yerine karpuz gibi kalorisi düşük besinleri tecih etmek, mesela  haftada 3 kez muz yerine karpuz yemek, senede 13,728 kalori tasarrufu sağlayıp, bu sürede 2 kilo kaybetmenizi sağlar. 250 gr. karpuz 55  kaloriyken diğer meyvelerin kalorileri şöyledir;

 1. Ahududu 30  kalori
 2. Ananas   52  kalori
 3. Armut   70  kalori
 4. Avocado 167  kalori
 5. Ayva   63  kalori
 6. Çilek    26  kalori
 7. Elma   60   kalori
 8. Greyfrut   41  kalori
 9. İncir kuru  60  kalori
 10. İncir taze  40  kalori
 11. Kiraz   40  kalori
 12. Kivi  35  kalori
 13. Limon  27  kalori
 14. Mandalina 50  kalori
 15. Muz   85  kalori
 16. Portakal   50  kalori
 17. Şeftali  38  kalori
 18. Üzüm  67  kalori

Kavun Kaç Kalori, Kavun Yemek Zayıflatırmı Yoksa Kilo mu Aldırır? Tıklayınız

Karpuz Detoks Diyeti İle 5 Günde 1 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Soğuk Su Zayıflatırmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Karpuz Diyeti İle Haftada 4 Kilo Zayıflatan Şok Diyet Listesi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...