21 Ekim 2021, Perşembe 21:48

Kaş almanın hiç duyulmamış 5 zararı

Kaş almanın hiç duyulmamış 5 zararı

Kaş almak kadınların güzelleşmek adına uyguladıkları yöntemlerdendir. Özellikle cildi hassas olan kişilerde kaş almak kıl köklerine zarar verip kaşlarda küsmeye yol açabilir. Ayrıca kaş aldıktan sonra bu bölgede sivilce çıkması da en sık karşılaşılan problemlerdendir.

Yüzde kaş, yüzün görünümü ve ifadesini belirleyen en önemli kısmıdır. Bakışları etkileyen kaşların yüz güzelliğini belirleyen bir özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle bazı kadınlar kaşlarını alarak şekil  vermeye çalışırlar.Ancak kaş almak bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. İşte kaşları almanın neden olabileceği zararlar;

Kaş Almak Gerçekten Zararlı mıdır?

Enfeksiyona Yol Açabilir

Kaş kıllarının cımbızla almak gözeneklerin açılmasına sebep olur ve açılan gözenekler ise dışarıdaki zararlı bakteri ve mikroplara karşı savunmasız hale gelir. Özellikle de kullanılan cımbızın yeterince temiz olmaması ve bu cımbızın herkeste kullanılması cilde enfeksiyon oluşumuna yol açabiir. Uzmanlar cımbızların kullanım sonunda mutlaka sterilize edilmesi için alkolle temizlenmesi gerektiğini söylemektedir. Cımbızın temiz olması ciltte enfeksiyon oluşma riskini düşürecektir. Kaş çevresinde enfeksiyon anlaşıldığında bir doktora görünmek iyi olacaktır. Enfeksyion fark ettiğinizde cildinizi sıkmamalı ve kaşları almaya devam etmemelisiniz. 

Kaşları Küstürebilir

Kaş almaktaki büyük tehlikelerden biri de kaşların düzgün şekilde alınmamasıdır. Bu durumda kaşların farklı ve kötü alınması yüzün ifadesini değiştirip çirkin ve alışılmadık bir görünüme sebep olabilir. Halk arasında “kaşım küstü” olarak anılan yanlış alınan kaş kılları bir daha çıkmama durumu kadınlar için büyük bir sorundur.

Kıl Köklerine Zarar Verebilir

Birçok kadın kaş alırken kendini kaptırıp gereğinden fazla kaş almaktadır. Bunun için kullanılan cımbızın kıl köklerine zarar verme ihtimali de yüksektir. Bunun sonucunda kaşlarda zamanla küsme sorunu yaşanabilir.

Sivilce Yapabilir

Cildi hassas olan kişilerde kaş alımı sonrasında o bölgede sivilceler çıkabilir.Bunu önlemek için kaşları almadan ve aldıktan sonra mutlaka cımbızınızı alkol gibi dezanfektan ile temizleyin.

Kaşlarınızı Aldığınız Yer Kızarabilir

Kaşlar alındıktan sonra kaş aldığınız yer kızarır ve özellikle hassas bir cildiniz varsa bu durum uzun süre devam edip sosyal hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Kaş alımı sonrasında ciltte kılların çekilmesine bağlı olarak kızarıklık oluşmaktadır. Bunun asıl nedeni kıl çekilen kıl köklerinin olduğu bölgenin hassaslaşması ve bu durumda da bu bölgeye olan kan akışı hızlanmasıdır. Kaş alımı öncesinde sıcak duş alırsanız ciltteki gözenekler ve kılk kökleri rahatlayacağı için kaş alım işlemini daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT