Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

Mavikadin>Güzellik>Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

Kaş göz gerisi söz… Güzel kaşlar güzel bir yüzün olmazsa olmazı. Ancak maalesef vitamin eksikliği, troid eksikliği (hipotiroidi), stres gibi nedenler kaş dökülmesine neden olup güzelliğe gölge düşürebilmekte. Kaş dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenleri ve bitkisel, tıbbi tedavi yöntemleri şöyledir:

Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

Kaş dökülmesi yaygın görülen bir sorundur ve genellikle bir sağlık probleminden dolayı meydana gelir. Tedavisi genellikle kaş diplerine kortizon uygulanarak yapılır. Bu tıbbi yöntemin dışında kaşlara düzenli olarak her gün hint yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlar sürmek de kaş dökülmesini durduracaktır.

KAŞ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Kaş dökülmesi genellikle hipotiroidi ve b12, D vitamini, kansızlık gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kaş dökülmesinin diğer nedenleri şöyledir:

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Vitamin eksikliği kaş dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Kansızlık, D vitamini, B12, C vitamini, E vitamini ve Omega 3 yağ asitleri gibi koşullar kaşlarda dökülmeye neden olabilir. Dahiliye doktoruna gidip bu testleri yaptırmalıdır. Kaş kılı büyümesini desteklemek için proteinler, demir, çinko, omega-3 yağ asitleri ve A, E ve C vitaminleri açısından zengin yiyeceklerle beslenin. Yumurta, balık, yağsız et, mercimek, yeşil sebzeler, kuruyemişler ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.

TİROİD HASTALIKLARI

Tiroid hastalığı, kaş dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Tiroid beziniz metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretir. Tiroidiniz az çalışıyorsa, kaşınızın üçte birini kaybedebilirsiniz.

Bu bez çok fazla veya çok az hormon ürettiğinde, vücudunuzun dengesi bozulur ve kaş dökülmesi dahil bir dizi sağlık sorunu meydana gelir.

STRES, DEPRESYON

Stres, yoğun anksiyete gibi koşullar kıl köklerine giden oksijenin azaltır, hormonlarda dalgalanmalara yol açar ve kaşların dökülmesini tetikler.

CİLT PROBLEMLERİ

Egzama, sedef hastalığı, seboreik dermatit , atopik dermatit, iktiyoz veya kıl köklerinde enfeksiyon gibi çeşitli cilt sorunları kaşlarınızın çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olabilir. Kaş çevresindeki iltihaplanma da kaş dökülmesi yapabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HASTALIKLARI

Alopesi areata, liken planopilaris, frontal fibrozan alopesi, DLE (diskoid lupus eritjematozus) ve androgenetik saç dökülmesi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları kıl köklerini etkiler ve kafa derinizde ve kaşlarınızda dökülmeye sebep olabilir.

Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

KAŞ DÖKÜLMESİNİN DİĞER NEDENLERİ NELERDİR?

 • Yaşlanma süreci
 • Beslenme eksiklikleri
 • Hipotiroid (Troid hormonunun az salgılanmasına bağlı sağlık sorunu)
 • Hormonal dengesizlikler
 • Stres
 • Kaşlarda saçkıran (Alopesi Areata)
 • Travma, yanıklar, araba kazası veya cilt yanıkları
 • Radyasyon veya kemoterapiden dolayı kaş kaybı
 • Menopoz ve hamilelik sırasında kaş dökülmesi
 • Kaşlarda egzama
 • Hamilelik
 • Menopoz dönemi
 • Kaş yolma hastalığı
 • Kanser tedavileri: Kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavileri kaş dökülmesine neden olabilir.

KAŞ DÖKÜLMESİNE NE İYİ GELİR?

Kaş dökülmesi için öncelikle Dahiliye doktoruna gidip troid, vitamin ve kan testi yaptırmalıdır. Herhangi bir problem tespit edilemezse özel Cildiye doktoruna gidilmelidir. Doktor kaş diplerine, iğne ile kortizon uygulayacaktır. Eczaneden temin edebileceğiniz Omega 3 takviyeleri de kaş dökülmesini durdurmaya yardımcı olacaktır. Aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de kaş dökülmesine iyi gelecektir.

HİNT YAĞI

Hint yağı kaş dökülmesini durduran en etkili doğal yollardandır. Kaşları besleyen, yeni kaş çıkmasına yardımcı proteinler, antioksidanlar ve antimikrobiyal maddeler gibi çeşitli besinler içerir. Ayrıca hint yağında kıl köklerini besleyen risinoleik asitler bulunur. Hint yağının kaşlara her gün uygulanması gerekir. En az 3 ay sonunda kaşlar güçlenir, dökülmesi azalır.

1.Yöntem:

 • Bir pamuklu çubuğu hint yağına batırın. Kaşlarınıza sürüp 5 dakika masaj yapın. Gece uyumadan bu uygulamaya devam edin.

2.Yöntem:

 • 1 yemek kaşığı hint yağı, ½ yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve birkaç damla badem yağını karıştırın. Bu karışımı kaşlarınıza masaj yapın ve gece boyunca kaşlarınızda bırakın.

Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, kaşların dökülmesini önleyen ve yeni kaşların çıkmasını sağlayan doğal ilaçtır. Kıl köklerini güçlendirmeye yardımcı olan E vitamini, protein ve demir gibi çeşitli besinler açısından zengindir.

 • Birkaç damla hindistancevizi yağını kaşlarınıza sürüp masaj yapın. Bir gece kaşlarınızda yağı bırakın. Sabahları ılık suyla yıkayın. Birkaç ay boyunca her gün tekrarlayın.

SOĞAN SUYU

Soğan, kıl köklerini güçlendiren kükürt açısından zengindir. Soğan suyu ayrıca kıl köklerini besleyerek  güçlü ve kalın kaşlara yardımcı olmanızı sağlayan B vitamini, C vitamini ve diğer mineralleri içerir.

 • Katı meyve sıkacağında soğanın suyunu çıkarın. Katı meyve sıkacağınız yoksa soğanı rendeleyip tülbentle süzüp suyunu çıkarabilirsiniz. Kaşlarınıza taze soğan suyuyla masaj yapın. En az bir saat bekletip suyla durulayın.

Kaş dökülmesinin 18 farklı nedeni ve kaş dökülmesine iyi gelen 6 bitkisel tedavi yöntemi

GÜZELLİK UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN FINDIK YAĞI İLE DÖKÜLEN KAŞLARA ÇÖZÜM

4 adet taze fındık için teflon bir tavada kısık ateşte kavurun. Ocaktan alıp ılımaya bırakın ve kaşlarınıza sürün. Haftada 3 kez buna devam edin.

GÜZELLİK UZMANI SUNA DUMANKAYA’DAN LAVANTA İLE KAŞ DÖKÜLMESİNİ DURDURUN

10 gram gliserin yağının içine 5’er gram fındık yağı, lanolin, buğday filizi yağı ve lavanta katın. Bu karışımı benmari usulü eritip bir cam kavanozun içine koyun. Her gece yatmadan önce kaşlarınıza ve kirpiklerinize bu karışımı sürün. Besleyici etkisini hemen gösterecektir.

KAŞ SERUMU

Piyasada kaşlarınızın daha hızlı ve daha kalın çıkmasına yardımcı olmayı vaat eden bazı kaş serumları olsa da, bu iddialar bilimsel olarak doğrulanmamıştır. Ancak yine de denemeye değer olabilirler ve düzenli olarak serum kullanımı zamanla kaşların büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

KAŞ EKİMİ

Kaş ekimi ense kökünden alınan saçların kaş kısmına ekilmesi ile gerçekleşir. Sık sık kaş dökülmesi problemi yaşıyorsanız kaş ektirmek iyi bir alternatif olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...