Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kas Gerginliği Nasıl Giderilir? Kas Gevşetici Yağlar Bitkiler

Mavikadin>Sağlık>Kas Gerginliği Nasıl Giderilir? Kas Gevşetici Yağlar Bitkiler

Kaslarını gevşetmek için ilaç kullanmak istemeyenler, doğal yöntem arayanlar bu makalemiz sizler için! Kasları gevşetmek için pek çok bitkisel yöntem vardır. 

Kas Gerginliği Nasıl Giderilir? Kas Gevşetici Yağlar Bitkiler

Kaslarını gevşetmek için ilaç kullanmak istemeyenler, doğal yöntem arayanlar bu makalemiz sizler için! Kasları gevşetmek için pek çok bitkisel yöntem vardır. Ayrıca kaslara sıcak veya soğuk su torbası uygulanarak ani bir rahatlama sağlanabilir. İnsanlar çoğu zaman kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar, iğneler gibi çözümler de kullanmaktadır. Fakat bu ilaçlar zamanla bağımlılık yapar ve yan etkileri de bulunmaktadır. Bu ilaçlar yerine doğal kas gevşeticileri kullanabilirsiniz. Kaslarınızı, sinirlerinizi gevşetebilecek ve stres ile iltihabı alabilecek birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Fakat bu sayacağımız yöntemlerin işe yaraması için, düzenli uyumalı, dinlenmenize dikkat etmeli, kaslara düzenli masaj uygulamalı ve hafif esneme hareketleri yapmalısınız. Aşağıda kas gevşetici olarak kullanabileceğimiz doğal yöntemleri anlatacağız. Aşağıda geçen bitkileri aktardan satın alabilirsiniz.

Papatya

Papatya çayı çok eski dönemlerden beri kasları gevşetmek için kullanılan bir bitkidir. İçeriğindeki bitkilere özgü 36 besin öğesi iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca rahatlatıcı ve sakinteştirici özellikleri kas dokularının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

 1. Kasları gevşetmek için papatya yağı ile zeytinyağını karıştırarak, bu yağ karışımıyla masaj yapın.
 2. Ayrıca günde 2-3 bardak papatya çayı içerek ağrıyan kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu çayı yapmak için bir papatya çay poşedini veya bir yemek kaşığı kuru papatya çiçeğini bir bardak sıcak suya koyup, 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra keyifle için.

Not: Şeker hastalığı ilaçları kullananlar doktorlarına danıştıktan sonra az miktarda papatya tüketebilirler.

Nane Yağı

Nane yağı en etkili doğal kas gevşeticilerdendir. Nane, ağrıyan kasları, sırt ağrısını, bacak ağrısını ve baş ağrısını geçirmede başarılıdır. Nane içinde bulunan mentol, ağrı kesici, spazm ve iltihap önleyici özellikler barındırır ve bu sayede kasların ağrısını ve iltihabını geçirir. Hatta kan dolaşım hızını arttırır ve ağrı ile spazmları engeller. Hem nane bitkisi hem de esans yağı kaslarda şişme, ağrı ve iltihabı yok eder.

 1. Günde birkaç bardak nane çayı için. Bu çayı yapmak için, bir tatlı kaşığı kuru veya taze nane yaprağını, sıcak su içerisinde 10 dakika bekletin.
 2. Ayrıca, ikişer damla nane yağı ile sandal ağacı yağını ve bir yemek kaşığı badem yağını karıştırın. Bu yağ ile ağrıyan bölgeye ağrı geçene dek masaj yapın.
 3. Alternatif olarak reçetesiz satılan nane içeren ağrı merhemleri kullanabilirsiniz.

Not: Seyreltilmemiş nane yağını kesinlikle cildinize değdirmeyin veya yutmayın.

Biberiye

Bu bitki iltihap önleyici özellikleri sayesinde, iltihaplı kas dokularını iyileştirerek kas ağrılarını yok eder. Kasları gevşetip rahatlatır. Ek olarak kan dolaşımını hızlandırarak, hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Hem bitkiyi hem de esans yağını kas ağrılarını geçirmek için kullanabilirsiniz.

 1. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş biberiyeyi, bir bardak sıcak suya ekleyin. Üzerini kapatıp, 10 dakika bekledikten sonra süzün. Bu çayı günde 3 defa için.
 2. Ayrıca, birkaç damla biberiye esans yağını, bir yemek kaşığı ılık hindistan cevizi veya zeytinyağına karıştırın. Bu yağ karışımı ile günde birkaç defa ağrıyan kaslarınıza masaj yapın.
 3. Bir diğer seçenek ise bir tatlı kaşığı biberiye esans yağını, bir küvet dolusu ılık suya karıştırmaktır. Adet sancısını ve kas ağrılarını önlemek için bu su içerisinde 15 dakika boyunca bekleyin.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, kaslarınızın düzgün işleyebilmeleri için gerekli olan magnezyumu vücudunuza sağlayarak, kas kramplarını ve ağrılarını önler, doğal kas gevşetici vazifesi görür.

Epsom tuzu içerisindeki magnezyum cildiniz tarafından emilir ve kaslarınızı gevşetip, iyileştirir.

 1. Küvetinizi sıcak su ile doldurun.
 2. İçerisine 2 bardak epsom tuzu ekleyip iyice karıştırın.
 3. Bu su içerisinde 15-20 dakika boyunca bekleyin.

Kediotu

Kediotu, çok uzun yıllardır hem kas ağrıları hem de boyun ağrıları için kullanılmaktadır. Bu bitki içeriğinde bulundurduğu uçucu yağlar sayesinde kasları gevşetir. Bu bitki kas spazmları sonucu oluşan siyatik ağrıları yok etmede çok başarıldıır.

 1. Haftada birkaç defa kediotu çayı için. Bu çayı, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökünü bir bardak sıcak su içerisinde 10 dakika boyunca demleyerek elde edebilirsiniz.

Not: Bu bitkiyi hamileliğiniz boyunca ve eğer emziriyorsanız kullanmayın. Ayrıca uyku ilacı alıyorsanız veya ağrı kesiciler kullanıyorsanız kullanmayın.

Kas Spazmı Kramp Nedir Neden Kramp Girer Kramp Girdi Ne Yapayım? Tıklayınız

Kas Ağrısına Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Ve Bitkisel Tedaviler Tıklayınız

Kalp Spazmı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...