Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-03-2019 20:48 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Nasıl Anlaşılır Fizik Tedavi Hareketleri

Google News

Vücudumuzda bulunan kasların aşırı gerilmesiyle meydana gelen kas hasarına kas yırtılması denir. Kas yırtılması genellikle aşırı egzersiz yapma, ters ani hareket yapma gibi nedenlerden dolayı görülür.

Kas Yırtılmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Nasıl Anlaşılır Fizik Tedavi Hareketleri

Vücudumuzda bulunan kasların aşırı gerilmesiyle meydana gelen kas hasarına kas yırtılması denir. Kas yırtılması genellikle aşırı egzersiz yapma, ters ani hareket yapma gibi nedenlerden dolayı görülür.

Kas yırtılması herhangi bir kasta meydana gelebilir, ancak genellikle omuzda, kolda, ve bacakta da gerçekleşebilir.

Kas yırtılması çoğu zaman fiziksel güç ve efor isteyen sporları yapan kişilerde görülür, fakat başka nedenlerden dolayı da kaslar yırtılabilir. Spor yapmadan önce yeteri kadar ısınma hareketi yapmamak yahut spor için gerekli olan gerdirme ve esnetme hareketleri yapılmazsa kaslarda yırtılmalar olabilir.

Kas Yırtması Belirtileri Nelerdir?

Kas Yırtığına işaret eden belirtilerden bazıları şunlardır:

 1. Kas yırtılması olan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık,
 2. Kas yırtılması olan bölgede şişlik, morarma
 3. Şiddetli kanama yaşama
 4. Kaslarda kuvvet ve hareket kaybı
 5. Kas bütünlüğünde bozulma
 6. Kas krampları yaşama
 7. Yaralanma bölgesinde veya etkilenen kasta ciddi hassasiyet.
 8. Dinlenirken bile ağrı hissi duyma
 9. Kas yırtılmasının yaygın semptomları, kas aktivitesi veya kullanımıyla
 10. Kas güçsüzlüğü.
 11. Kasın hiçbir şekilde çalışamaması.

Kas Yırtılması Neden Olur?

Kas yırtılmasının ana nedeni kasların çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmesidir. Bu yaralanmalar herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Kas yırtılmasının sebeplerinden bazıları şunlardır:

 1. Fiziksel olarak yorucu egzersizlere başlamadan önce yeterince ısınma hareketi yapmamak
 2. Aşırı egzersiz yapma
 3. Vücudun yeterince esnek olmaması
 4. Bir yerden kayma, düşme
 5. Yüksekten düşmek
 6. Uzun süre koşmak
 7. Ağır kaldırmak
 8. Yanlış pozisyonda bir süre durmak

Kas Yırtılması Dereceleri Nelerdir?

1. Derece Kas Yırtılması: Bu kategoride, kas sadece gerilir ve tendondan hiçbir şekilde ayrılmaz. Bu durum, kaslarda hafif ağrıya neden olabilir. Kas bölgesinde de hafif bir şişlik görülebilir.

2. Derece Kas Yırtılması: Bu kategoride, kasın kısmen yırtılması vardır ve kasın bir kısmı tendonlarından ayrılır. Kas yırtılması olan bölgede ağrı ve şişlik görülür. Hasar görmüş kası hareket ettirmek güçleşir.

3. Derece Kas Yırtması: 3. derece kas yırtılması kasın ciddi hasar gördüğü bir durumdur. Bu kategoride, kasın tamamen yırtılması ve kasın tendonlarından tamamen ayrılması söz konusudur. 3. derece kas gözyaşı belirtileri kaslarda şiddetli ağrı ve şiddetli hassasiyet ve morarma ile birlikte şişlik vardır. Hasta etkilenen bölgeyi hiçbir şekilde kullanamaz.

Kas Yırtılması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi doktoruna gidilir.

Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

 1. Kas yırtılması için doktora gittiğinizde sizden MR testi isteyecektir. Kas yırtılmasının tedavisi yırtılmanın derecesine göre değişir. Yırtığın durumuna göre, tıbbi tedavi, alçı tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir. İyileşme süreci 6 haftaya kadar uzayabilir.
 2. Kas yırtılması ile ilk karşılaştığınızda kaslara soğuk kompres uygulayın. Bunun için buzluktan buz küplerini çıkarın temiz bir beze koyup günde 3 defa olmak üzere, 20 şer dakika kasların üzerine bunu tutun.
 3. Kas yırtılması durumunda doktorunuz ağrının geçmesi ve hareket yeteneğini korumak için aspirin gibi nonsteroidal anti-enflamatuar özellik gösteren ilaçlar reçete edebilir.
 4. Kas yırtılmasının çabuk geçmesi için kasları zorlayan aktivitelerden kaçının, mümkünse bol bol dinlenin.

Kas Yırtılması İçin Fizik Tedavi Hareketleri

Doktorunuz gerek görürse sizden kas yırtılması için fizik tedavi hareketleri yapmanızı da isteyecektir. Kas yırtılması ameliyatı olan hastalara Fizik tedavi doktoru genellikle germe egzersizleri ve kuvvetlendirme egzersizleri verir. Kas yırtılması fizik tedavi hareketleri fizyoterapist tarafından yırtılan kasınıza göre size gösterilip, uygulatılacaktır.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.