05 Ağustos 2021, Perşembe 01:03

Kasım Ayında Yenilebilecek En Lezzetli Balık Türleri Ve Faydaları

Kasım Ayında Yenilebilecek En Lezzetli Balık Türleri Ve Faydaları

Her balığın kendine has lezzetinden yararlanmak için balıkları mevsiminde tüketmek gerekir. Hem sağlık açısından hem de balığın lezzetini ve tazeliğini koruması adına, balık zamanı geldiğinde tüketilmelidir. Sonbahar mevsiminin Kasım ayı içerisinde birbirinden lezzetli balıklar yer alır. Başta hamsi olmak üzere uskumru, barbun (barbunya), lüfer Kasım ayının en leziz ve taze balıklarındandır. Levrek ve mercan balığı da Kasım ayında hala tazeliğini korumasıyla birlikte sofralarda yerini almaktadır.  

Kasım Ayı Balıkları Nelerdir?

  • Hamsi
  • Uskumru
  • Barbun (barbunya)
  • Lüfer
  • Levrek
  • Mercan

Kasım Ayı Balıklarının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hamsi

Hamsi içerisinde bol miktarda; B1, B2, B6, B12 vitaminleri ve Omega-3 yağı ihtiva eder. Birçok kişi tarafından en çok sevilen ve tercih edilen hamsi, Kasım ayının en taze balıkları arasında yer alır. Balık hallerinin en çok satılan balık çeşidi olan hamsi, zengin besin içeriği sayesinde kalp-damar hastalığına karşı korur ve kalp krizi ve felç riskini en aza indirir. Hamsi, içerdiği yüksek orandaki iyot sayesinde kişinin tuz ihtiyacını karşılar. Bununla birlikte sinir hastalıklarına karşı korur, stres ve depresyonu ortadan kaldırır. Aynı zamanda hamsi, cilt hücrelerinin tazelenmesini saplayarak cilde canlılık, parlaklık kazandırır.

Uskumru

Uskumru balığı yoğun lezzetinden dolayı Kasım ayında sık tercih edilen balıklar arasındadır. Gümüş rengi, ve ince uzun yapısıyla birlikte kırmızı ete sahiptir. Uskumru balığı ok yüksek oranda D vitamini ve protein içerir. Demir eksikliğine bire bir olan uskumru, beyin hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte oluşabilecek unutkanlık ve Alzheimer hastalığı riskini en aza indirerek zihni kuvvetlendirir. Bağışıklığı güçlendiren uskumru bilhassa gelişim dönemindeki çoxukların kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

Barbun (barbunya)

Orta büyüklüğe ve çok lezzete sahip olan barbun Kasım ayının taze balıklarındandır. Halk arasında barbunya ismiyle de bilinen barbun balığı; protein, kalsiyum ve selensyum bakımından zengin besin içeriğine sahiptir. Düzenli tüketim sonucunda göz hastalıklarına şifa olan barbun, göz görme yetisini kuvvetlendirir. Selenyum özelliği sayesinde kanser hastalığına karşı koruyucu olup vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak vücudu temizler. Şeker hastalığını önlediği gibi kalp-damar hastalığını da önler. Ayrıca enerji verici özelliği sayesinde barbun tükettikten sonra kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Lüfer

Lüfer balığı çok güçlü B12 vitamini kaynağınıdır. Kasım ayında balık hallerinde fazla rağbet gösterilen lüfer balığı, ince uzun ve oldukça etli bir yapıya sahiptir. Lüfer balığı niasin içeriği bakımından zengin olup uykusuzluk şikayetlerinin, yorgunluk ve halsizlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp ritiminin düzenlenmesine ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olan magnezyum içermektedir. Antioksidan özelliğe sahip olup hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Ayrıca A ve K vitamini içeriği sayesinde kas-kemik gelişimini destekler ve göz sağlığını koruyarak katarakt gibi göz hastalıkları riskini en aza indirir.

Levrek

Etli ve yağsız bir balık olan levrek Kasım aylarında tezeliğini korumaya devam eder. Her balık gibi levreğin de bilhassa hamilelik döneminde, çocukluk ve yaşlılık döneminde mutlaka tüketilmesi gerekir. Levrek içerdiği Omega-3 yağı sayesinde zihni geliştirir. Kalp-damar sağlığını korur, ve kemikleri güçlendirir. Ayrıca anksiyete, panik atak ve depresyon gibi sinir hastalıklarını önler. Vitamin vemineral içeriği sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir ve grip, nezle soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlara karşı korur.

Mercan

Bol etli ve lezzetli yapısıyla Kasım aylarında tazeliğini korumaya devam eden mercan balığı besin içeriği bakımından oldukça zengindir. İçerdiği Omega-3 yağı sayesinde kalp-damar hastalıklarına ve dolaşım sistemine oldukça fayda sağlar. Ayrıca hafif bir balık olduğundan sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur, mide ve bağırsak sıkıntılarını engeller. Her balık gibi mercan balığı da her yaşta tüketilmesi gereken, beyine ve kemik gelişimine destek sağlayan bir balıktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT