21 Ekim 2021, Perşembe 21:39

Kaşıntıya İyi Gelen Kremler Kaşıntı Merhemi En Etkili Kaşıntı Kremi

Kaşıntıya İyi Gelen Kremler Kaşıntı Merhemi En Etkili Kaşıntı Kremi

Cildimizde kaşıntı sorunu egzamadan, uyuz hastalığına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu makalemizde kaşıntı tedavisi için kullanabileceğiniz ilaç isimlerinden ve kaşıntı için bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kaşıntı Neden Olur?

 1. Uyuz hastalığı
 2. Kuru cilt
 3. Egzama (Ciltte kaşıntı, döküntü, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilen bir cilt problemi)
 4. Kontakt dermatit (Ciltte tahriş veya alerji sonucu oluşan bir tür iltihap)
 5. Liken planus(Ciltte nedeni bilinmeyen kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan bir tür enfeksiyon)
 6. Su çiçeği
 7. Gebelik
 8. Vücutta bit olması
 9. Demir eksikliği anemisi ( Vücuttaki kırmızı kan hücre sayısının düşük olması)
 10. Tiroitlerin aşırı aktif olması veya yeterince çalışmaması
 11. Kurdeşen (Ciltte alerji sebepli oluşan bir tür problem)
 12. Sedef (Ciltte pullanma ve döküntüye sebep olan bir tür cilt problemi)
 13. Prurigo( Cillte sıvı dolu şişlik oluşumu)
 14. Folikülit ( Saç diplerinde iltihap kaynaklı oluşan bir cilt problemi)
 15. Kepek

Kaşıntıyı Gidermek İçin İlaç İsimleri

 1. Pruzon pomad
 2. Stilex jel
 3. Travocort krem
 4. Bepanthol Sensıderm Kaşıntı Giderici Krem 20 Gr
 5. Dermovate Krem
 6. Advantan
 7. Mecitefendi Aynısafa Kremi
 8. Eumovate Krem
 9. Sudocrem
 10. Hipokort
 11. Fenistil

Kaşıntı İçin İlaç Tedavisi

Kortikosteroid kremler: Kortikosteroid kremler ciltteki kaşıntıyı azaltmak amacıyla pamuk yardımı ile ciltteki kaşıntılı olan bölgeye uygulanır.

Kalsinörin inhibitörleri: Kalsinörin inhibitörler arasında takrolimus ve pimekrolimus yaygın olarak kullanılır. Bu ilaçlar ciltteki kaşıntılı bölgeye hafif şekilde uygulanır.

Oral antihistaminler: Ciltteki kaşıntıyı azaltmak için alerji karşıtı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar arasında  setirizin (Zyrtec) ve loratadin (Claritin) yer alır, bu ilaçlar reçetesiz olarak satılır ve uyku yan etkisi yoktur. Bu amaçla kullanılan difenhidramin (Benadryl) ilacı ise kişide uyku yapmaktadır.

Antidepresanlar: Ciltteki kaşıntıyı azaltmak için fluoksetin (Prozac) ve Sertralin (Zoloft) gibi antidepresanlar da kullanılabilir.

Kaşıntı İçin Doğal, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Karbonat

Cillteki kaşıntıları azaltmanın en etkili doğal yöntemlerden birisi karbonattır. Karbonat; içerisinde barındırdığı iltihap sökücü özellikleri ise ciltte oluşan enfeksiyon ve kaşıntıyı iyileştirmeye yardımcıdır. Ayrıca karbonatın alkali doğası doğal bir asit düzenleyici olarak görev görerek cildi yatıştırır.

 1. 1 yemek kaşığı su ve 3 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirin. Ardından ciltteki kaşıntılı bölgeye sürüp 10 dakika bekletin. Bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.

Soğuk Su

Vücutta soğuk ve kaşıntı hisleri aynı sinir lifleri üzerinde dolaşır bu sebeple ciltte kaşıntılı olan bölgeye soğuk uygulamak kaşıntıyı giderir. Ciltteki kaşıntıyı azaltmak için birçok soğuk uygulama vardır.

 1. Ciltteki kaşıntılı bölgeyi tutabildiğiniz kadar soğuk suya tutun.
 2. Yahut ince bir havlu içine bir avuç buz koyun ve kaşıntılı bölgeye bunu tutun.
 3. Veya soğuk duş alın.

Limon

Limon; içerisinde bulunan sitrik ve asedik asitler sayesinde antiseptik, anestezik, iltihap sökücü ve tahriş önleyici özellikler göstermesi sebebiyle ciltteki kaşıntı problemi için yıllardır kullanılmaktadır.

 1. 1-2 tane taze limonun suyunu sıkın.
 2. Bu suyu biraz pamuk yardımı ile ciltteki kaşıntılı bölgeye sürün.
 3. Kendi kendine kurumaya bırakın.
 4. Sonrasında bölgeyi ılık su ile durulayın.
 5. Ciltteki kaşıntı problemi geçene kadar günde iki kez bu yöntemi uygulayın.

UYARI: Hassas cilde sahip kişiler limon kullanımından kaçınmalıdır.

Elma Sirkesi

Ciltteki kaşıntıyı geçirmede etkili bir diğer doğal yöntem ise şüphesiz elma sirkesidir. Elma sirkesinde bulunan antiseptik, kaşıntı ve mantar karşıtı ve antibakteriyel özellikler ciltteki kaşıntıyı geçirmek için birebirdir.

 1. ılık duş suyunuz içine 2-3 bardak elma sirkesi koyun. Ciltte kaşıntı olan bölgeyi bu suda 15 ila 30 dakika bekletin. Sonrasında bölgeyi kurulayıp hafif bir nemlendirici uygulayın. Bu yöntemi günlük olarak tekrarlayın.
 2. Ciltteki bölgesel kaşıntıyı geçirmek için elma sirkesini bir pamuk yardımıyla da bölgeye uygulayıp yarım saat bekletebilirsiniz. Bu süre sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 1-2 kez uygulayın.

Aloe Vera Jeli

Aloe verada güçlü ve yoğun iltihap sökücü, antibakteriyel ve mantar karşıtı özellikler bulunur. Ayrıca içerisinde bulunan E vitamini sayesinde cildi nemlendirerek kaşıntıyı giderir.

 1. Aloe vera yaprağından jelini çıkarın ve ciltteki kaşıntılı bölgeye bu jeli sürüp 15 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günlük olarak yapmanızı tavsiye ederiz.
 2. Diğer bir yöntem ise; 2 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Bunu ciltte kaşıntılı olan bölgeye sürüp kurumasını bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu yöntemi günlük olarak uygulayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT