05 Aralık 2021, Pazar 16:59

Kaşları uzatmak için evde uygulayabileceğiniz 8 bitkisel formül

Kaşları uzatmak için evde uygulayabileceğiniz 8 bitkisel formül

Aktarlardan temin edebileceğiniz badem yağı, jojoba yağı gibi esansiyel yağları düzenli kullanarak kaşlarınızı hem gürleştirebilirsiniz hem de uzatabilirsiniz. Uzun, kavisli ve ok gibi kaşlar için işte yapmanız gerekenler;

Kaşları Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Uzun ve bakımlı kaşlar altık hayal değil. Badem yağı ve Hint yağı gibi yağların akşam yatmadan kaşlara uygulanması ile kaşlarınız uzayabilir, dökülmesi durabilir ve yeni kaşlar bile çıkabilir;

Badem Yağı

Badem yağı içeriğindeki E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve doymamış yağ sayesinde kaş ve kirpiklerine derinlemesine beslemektedir. Yeni kaş ve kirpiklerin çıkmasını sağlamasının yanısıra varolan kaş ve kirpiklerin de daha uzun olmasına katkı sağlar.

Hint Yağı

Kaş ve kirpiklere çok iyi gelen bir diğer doğal yağ ise hint yağıdır. Aktar ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz hint yağının içeriğinde protein, vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanlar bulunmaktadır.Bu zengin içeriği sayesinde kıl köklerini besler ve kılların hızlı çıkmasını sağlar. Bunun için saf hint yağının içine pamuklu çubuk batırın ve bunu kaşlarınıza sürün. Sürdükten sonra parmak uçlarınızla kaş kıllarınızın köklerine masaj yapın. Ardından yağı kaşınızda en az 30 dakika ya da gece boyunca bekletin. Son olarak kaşlarınızı ılık su ve hafif bir temizleyici ile yağdan arındırın.

Zeytinyağı

Birçok faydasıyla bilinen ve yararlı yağların başında gelen zeytinyağı kaşlara da iyi gelmektedir. İçeriğindeki bol E vitamini sayesinde kaş kıllarını uzatmada ve güçlendirip kalınlaştırmada çok etkilidir. Bunun için geceleri uyumadan önce kaşlarınıza zeytinyağı uygulayıp 5 dakika masaj yaparak yedirin. Bunu kaşınızda gece boyunca bekletin ve ertesi sabah yüzünü ılık su ile yıkayın. Diğer bir yöntem ise; yarım çay kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla balı karıştırın. Bu karışımı kaşlarınıza sürün ve birkaç dakika masaj yaparak karışımın güzelce emilmesini sağlayın. Masaj sonrasında karışımı kaşlarınızda 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile kaşlarını yağdan arındırın. Her iki yöntemi de, kaşlarınızda etkisini görene kadar günde en az bir defa uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Eğer kaşlarınızın kısalığından ve seyrekliğinden şikayetçiyseniz hindistan cevizi yağı kullanmalısınız. Hindistan cevizi yağı sahip oluğu birçok protein, E vitamini ve demir sayesinde kaşları kısa sürede daha uzun ve daha kalın olmasına yardımcı olmaktadır. Ek olarak hindistan cevizi yağı kaşların daha koyu ve yoğun görünmesini de sağlamaktadır. Bunun için birkaç damla sıcak hindistan cevizi yağını parmak uçlarınız ile kaşlarınıza sürün ve emilmesini hızlandırmak için birkaç dakika masaj yapın. Sonrasında bunu bir gece kaşınızda bekletin. Sabah olduğunda kaşınızdaki yağı ılık su ile yıkayarak arındırın.

E Vitamini

E vitamini kaşların daha kalın ve uzun olmasını sağlayan etkili bir bileşiktir. Bu yüzden eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz E vitaminini kapsülünü boşaltın ve içindeki yağı kaşlarınıza sürün. Kaşa daha iyi nüfuz etmesi için birkaç dakika masaj yapın. Bunu kaşınızda bir gece bekletin. Bu uygulamayı her gece tekrarlayın.

Aloe Vera Jel

Kaşlarınıza ale vera jel uygulayarak daha uzun ve yoğun kaşlara sahip olabilirsiniz. Bunun için uygun bir kabın içine 1 çay kaşığı aloe vera jeli, 2 çay kaşığı hint yağı ve 2 adet E vitamini kapsülü karıştırın. Bu karışımı bir pamuklu çubuk ile kaşınıza ve kirpiklerinize uygulayın. Bu uygulamayı 3 gece boyunca tekrarlayın.

Yumurta Sarısı

Yumurtanın yapısında zengin miktarda protein bulunmaktadır. Kaş kılları ise keratin isimli bir proteinden meydana gelmektedir. Dolayısıyla kaşların uzaması ve yoğunlaşması için keratin proteinine ihtiyaç vardır. Bunun için bol biyotin içeren yumurta sarısını kullanabilirsiniz. Bunun için yumurtanın sarısını beyazından ayırın. Ayırdığınız sarıyı pürüzsüz bir kıvam alana dek çırpın. Sonrasında bunu kaşlarınıza bir fırça ile sürün ve 20 dakika bekletin. Ardından kaşlarınızı ılık su ile yıkayarak yumurtadan arındırın. Bu yöntemi haftada 2 defa uygulayarak kaşlarınızı hızlı şekilde uzatabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Kaşları uzatan bir diğer yağ ise jojoba yağıdır. Jojoba yağı ek olarak kaşta dökülmelerin de önüne geçmektedir. Bunun için her gece uyumadan önce kaşlarınıza bira jojoba yağı sürün ve gece boyunca kaşlarınıza bekletin. Ertesi sabah kaşlarınızı ılık su ile yıkayarak yağdan arındırın.

Kaş Çıkarma Kalınlaştırma Yöntemleri Kaş Nasıl Gürleşir Kalınlaşır Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT