Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
15-08-2016 16:44 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

Google News

Gün kurusu olarak da bilinen kuru kayısı hem lezzetli hem de vitamin dolu bir besindir. (Kayısı nasıl kurutulur, gün kurusu nasıl yapılır?) isimli bu makalemizde

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

Gün kurusu olarak da bilinen kuru kayısı hem lezzetli hem de vitamin dolu bir besindir. (Kayısı nasıl kurutulur, gün kurusu nasıl yapılır?) isimli bu makalemizde fırında ve güneşte kayısı kurutma yöntemini resimli olarak anlattık. Potasyum, vücut için önemli bir elektrolittir. Nabzı düzenler ve kemik yoğunluğunda azalma ve böbrek taşı riskini azaltabilir. Yarım su bardağı kuru kayısı 755 mg potasyum içeriği ile en zengin potasyum kaynaklarındandır. Yine yarım su bardağı kuru kayısıda 117 mg A vitaminin bir türevi olan beta karoten bulunur. A vitamini göz sağlığında çok önemlidir.

Lifli yiyeceklerin tok tutma özelliği ile kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yarım su bardağı kuru kayısı, 4,7 gram lif, 157 kalori ve nerdeyse sıfır yağ içerir.

Güneşte kayısı kurutma yöntemi

1.Adım

Kayısıları yıkayıp, süzün. Bol güneş alan yere çarşaf serin, kayısıları hafif aralıklı olarak yan yana dizin. Balkonunuz iyi güneş alıyorsa orada da kurutabilirsiniz.

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

2.Adım

2-3 gün sonra sıra kayısıların çekirdeklerinin çıkarılması işlemine gelir ki, halk arasında buna "pırtlama" denir. Bu işlem oldukça basittir. Kayısıyı sap kısmına doğru hafifçe bastırıp çekirdeklerin çıkması sağlanır. Tüm kayısıların çekirdekleri çıkarılıp, çekirdeksiz hale getirilir. Kayısılar suyunu emmeden çıkarmaya çalışırsanız içi dışına çıkar, suyu akar. Çekirdekleri çıkarmak için geç kalırsanız bu sefer de kurur, içine yapışır çıkmaz. 3. - 4. gün çekirdeğini çıkarmak için uygun süredir. Kayısıya bastığımızda suyu çıkıyorsa acele etmeyin, o tat içinde kalsın, çeke çeke kuruması lazım, ne zaman içi dışına çıkmadan çıkıyorsa o zaman çekirdekleri çıkarın.

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

3.Adım

Çekirdeksiz kayısıları tekrar çarşafa dizip, güneşlenmeye bırakın. Akşamları içeri almayın, yağmur yağmadıkça dışarıda kurusun. Böcek, sinek vs varsa, kayısıların üzerini incecik bir örtüyle örtebilirsiniz.

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

4.Adım

Bundan sonra yapmanız gereken kayısılar kuruyana kadar beklemektir. Ara ara gidip kayısıları ters yüz edip, güneş görmeyen yerlerin de kurumasını hızlandırabilirsiniz.

5.Adım

Kuruttuğunuz kayısıların rengi kuruyemişçilerde satılandan daha kolay olacaktır şaşırmayın, çünkü kuruyemişçilerde satılan kayısılar kurutulurken, kükürtleme yöntemi olan kimyasal işlem uygulanır.

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

6.Adım

Kayısılar kupkuru, taş gibi olana kadar kurutulmalıdır. Kayısıların kuruması havanın sıcaklığına göre yaklaşık 1 hafta sürecektir. Kurumuş olan kayısıları bez torbada veya cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

7.Adım

Kurutulan kayısılar sert olup yemesi güç olacağından, yemeden önce 5 dk suda bekletip suyunu süzün, ardından 1-2 saat biraz kendi haline bırakın, kayısılar yumuşayıp yenilecek kıvama gelecektir.

Kuru Kayısının Kalorisi, Kuru Kayısı Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Tıklayınız

Fırında kayısı kurutma yöntemi

1.Adım

Kayısıları yıkayın, ortadan kesip çekirdekleri çıkarın.

2.Adım

Fırın tepsisine fırın kağıdı serin, kayısıları kabuklu kısmı tepsiye gelecek şekilde dizin. 10-12 saat pişirin. 1-2 saatte bir alt üst çevirin.

3.Adım

Cam kavanozda kuru ve serin yerde muhafaza edin.

Kayısı Diyeti Diyet Listesi İle 4 Günde 4 Kilo Zayıflayın Tıklayınız

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Armut Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Nasıl Kurutulur Ve Nasıl Kavrulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.