15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:21

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

Kayısı Kurusu (Gün Kurusu) Nasıl Yapılır Ve Nasıl Saklanır? Resimli

Gün kurusu olarak da bilinen kuru kayısı hem lezzetli hem de vitamin dolu bir besindir. (Kayısı nasıl kurutulur, gün kurusu nasıl yapılır?) isimli bu makalemizde

Gün kurusu olarak da bilinen kuru kayısı hem lezzetli hem de vitamin dolu bir besindir. (Kayısı nasıl kurutulur, gün kurusu nasıl yapılır?) isimli bu makalemizde fırında ve güneşte kayısı kurutma yöntemini resimli olarak anlattık. Potasyum, vücut için önemli bir elektrolittir. Nabzı düzenler ve kemik yoğunluğunda azalma ve böbrek taşı riskini azaltabilir. Yarım su bardağı kuru kayısı 755 mg potasyum içeriği ile en zengin potasyum kaynaklarındandır. Yine yarım su bardağı kuru kayısıda 117 mg A vitaminin bir türevi olan beta karoten bulunur. A vitamini göz sağlığında çok önemlidir.

Lifli yiyeceklerin tok tutma özelliği ile kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yarım su bardağı kuru kayısı, 4,7 gram lif, 157 kalori ve nerdeyse sıfır yağ içerir.

Güneşte kayısı kurutma yöntemi

1.Adım

Kayısıları yıkayıp, süzün. Bol güneş alan yere çarşaf serin, kayısıları hafif aralıklı olarak yan yana dizin. Balkonunuz iyi güneş alıyorsa orada da kurutabilirsiniz.

2.Adım

2-3 gün sonra sıra kayısıların çekirdeklerinin çıkarılması işlemine gelir ki, halk arasında buna "pırtlama" denir. Bu işlem oldukça basittir. Kayısıyı sap kısmına doğru hafifçe bastırıp çekirdeklerin çıkması sağlanır. Tüm kayısıların çekirdekleri çıkarılıp, çekirdeksiz hale getirilir. Kayısılar suyunu emmeden çıkarmaya çalışırsanız içi dışına çıkar, suyu akar. Çekirdekleri çıkarmak için geç kalırsanız bu sefer de kurur, içine yapışır çıkmaz. 3. - 4. gün çekirdeğini çıkarmak için uygun süredir. Kayısıya bastığımızda suyu çıkıyorsa acele etmeyin, o tat içinde kalsın, çeke çeke kuruması lazım, ne zaman içi dışına çıkmadan çıkıyorsa o zaman çekirdekleri çıkarın.

3.Adım

Çekirdeksiz kayısıları tekrar çarşafa dizip, güneşlenmeye bırakın. Akşamları içeri almayın, yağmur yağmadıkça dışarıda kurusun. Böcek, sinek vs varsa, kayısıların üzerini incecik bir örtüyle örtebilirsiniz.

4.Adım

Bundan sonra yapmanız gereken kayısılar kuruyana kadar beklemektir. Ara ara gidip kayısıları ters yüz edip, güneş görmeyen yerlerin de kurumasını hızlandırabilirsiniz.

5.Adım

Kuruttuğunuz kayısıların rengi kuruyemişçilerde satılandan daha kolay olacaktır şaşırmayın, çünkü kuruyemişçilerde satılan kayısılar kurutulurken, kükürtleme yöntemi olan kimyasal işlem uygulanır.

6.Adım

Kayısılar kupkuru, taş gibi olana kadar kurutulmalıdır. Kayısıların kuruması havanın sıcaklığına göre yaklaşık 1 hafta sürecektir. Kurumuş olan kayısıları bez torbada veya cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

7.Adım

Kurutulan kayısılar sert olup yemesi güç olacağından, yemeden önce 5 dk suda bekletip suyunu süzün, ardından 1-2 saat biraz kendi haline bırakın, kayısılar yumuşayıp yenilecek kıvama gelecektir.

Kuru Kayısının Kalorisi, Kuru Kayısı Zayıflatırmı Yoksa Kilo Yaparmı? Tıklayınız

Fırında kayısı kurutma yöntemi

1.Adım

Kayısıları yıkayın, ortadan kesip çekirdekleri çıkarın.

2.Adım

Fırın tepsisine fırın kağıdı serin, kayısıları kabuklu kısmı tepsiye gelecek şekilde dizin. 10-12 saat pişirin. 1-2 saatte bir alt üst çevirin.

3.Adım

Cam kavanozda kuru ve serin yerde muhafaza edin.

Kayısı Diyeti Diyet Listesi İle 4 Günde 4 Kilo Zayıflayın Tıklayınız

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Armut Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Armut Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kabak Çekirdeği Nasıl Kurutulur Ve Nasıl Kavrulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Misafir

  Aynı yöntemle güneşte kurutmak için serdim ancak 3 günde çürümeye başladı ne yapabilirim.Daha elimde 50 kg kadar yaş kaysı olacak.Bu deneme iyi sonuç vermedi.

 2. Şehit

  Kaç derecede fırına koymamız gerekiyor

 3. aslan

  ÇOK FAYDALI BİLGİLER TEŞEKKÜR EDERİZ GÜNEŞTE KURUTULMUŞ KAYISIYI DİYET YAPANLAR ARA ÖĞÜNLERDE KESİNLİKLE TÜKETSİN AYRICA SİNDİRİM SİTEMİNE ÇOK FAYDASI VAR

 4. Mehmet Çakır

  Malatya da kayısı ve gün kurusu kayısı ürünlerinin en doğal ve en lezzetli hali

 5. Ferhat

  Kayısı yağı cilt tarafından hızlı emilir ve emildikten sonra cildi yağlı bırakmaz. Egzama kaşıntısı gibi cildi tahriş eden sorunlara karşı kayısı yağı kullanabilirsiniz.<br><br>Kayısının ateş düşürücü etkisi vardır ve soğuk algınlığı gibi ateşli hastalıkların tedavisine yardımcı besinler arasındadır.<br><br>1 adet kayısı 17 kalori içerir. Kalorisi en düşük meyve değil belki ancak besin lifi bakımından zengin olduğu için öğün aralarında 2-3 adet kayısı yiyerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.<br><br>Kayısı yağı kullanarak hazırlayacağınız yüz maskeleri cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur ve kırışıklık oluşumunu geciktirir.<br><br>Hassas bir cildiniz varsa ve kimyasal maddeler içeren nemlendirici kremler kullanamıyorsanız A ve C vitaminleri içeren, aynı zamanda etkili bir nemlendirici olan kayısı yağını deneyebilirsiniz.<br><br>Saça pek çok faydası bulunan oleik ve linoleik asitler bakımından zengin kayısı yağını yıpranmış saçları yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

 6. serpil

  Ben denedim çürüdüler
  Yazik oldu kayısılara

 7. Yusuf Gün

  Ben aynısını yaptım. Simsiyah oldular.

 
 
KAPAT