Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
06-02-2022 10:54 | Güncelleme : 12-09-2022 16:56

Kayısı yağının saçlara 10 faydası ve saç için kullanım yöntemleri

Google News

Kayısı yağı kayısı çekirdeklerinin preslenmesi ile elde edilir ve saç için en faydalı uçucu yağlardandır. Saç derisini besler, nemlendirir, kepeği yok eder, saça parlaklık kazandırır, E Vitamini içeriği ile sağlıklı saç uzamasını destekler ve saç dökülmesini önler.

Kayısı yağının saçlara 10 faydası ve saç için kullanım yöntemleri

Çeşitli vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanlarla dolu olan kayısı yağı, saç bakım rutininize mutlaka eklemeniz gereken yağlardandır. Kayısı yağını saçlarınıza düzenli olarak uygulayarak gür, parlak ve bakımı saçlara kavuşabilirsiniz.

KAYISI YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Kayısı yağı linolyum, linolenik, palmitik, stearik ve oleik asitler (esansiyel yağ asitleri) bakımından zengindir. Yüksek yağ asidi içeriği onu tatlı badem yağına benzer kılar. Ayrıca A, C ve E vitaminlerini ve demir, bakır, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineralleri içerir. Tüm bu besinler saç sağlığında önemli rol oynar. Saçları güçlendirir, kepeği önler, saç dökülmesini durdurur, saçların uzamasına yardımcı olur.

  1. Kayısı yağı C vitamini içeriği ile saç köklerini uyarır, saçların uzamasına yardımcı olur.
  2. Kayısı yağı, saç dökülmesinin tedavisinde yardımcı olabilecek E vitamini içerir. E vitamini, saç derisindeki oksidatif stresi azaltan bir antioksidandır. Araştırmalar oksidatif stresin saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. Saç dökülmesinden muzdaripseniz saçlarınıza düzenli olarak E vitamini uygulamalısınız.
  3. Demir eksikliği saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Kayısı çekirdeğindeki demir demir eksikliğine bağlı saç dökülmesini durdurur.
  4. Kayısı yağı, saç derisi de dahil olmak üzere cilt sorunlarının tedavisinde çok etkilidir. Saç derisi kuruluğu, saç derisinde sedef hastalığı, kepek ve egzamadan şikayetçiyseniz kayısı yağı derdinize deva olacaktır. Sağlıklı bir saç derisi ve güçlü saçlar için sağlıklı bir ortam oluşturacaktır. Ayrıca omega-3 yağ asidi yüksek Omega 3 yağı içeriği ile saç derinizi de nemlendirir.

Kayısı yağının saçlara 10 faydası ve saç için kullanım yöntemleri

  1. Kayısı yağı linoleik ve linolenik asit içerir. Bu yağ asitleri saç diplerine yoğun nem verip, saç derisindeki kuruluğu giderir.
  2. Saçınız ne yaparsanız yapın kötü kokuyorsa bu kokuyu saçlarınıza düzenli olarak kayısı yağı uygulayarak yok edebilirsiniz!
  3. Bir omega-9 yağ asidi türü olan, kayısı yağında bulunan oleik asit, saç köklerine gerekli proteini ve ihtiyaç duyduğu esansiyel yağları sağlar. Saçları daha yumuşak ve esnek hale getirir.
  4. Yapılan araştırmalar, bu saç kepeği tedavisinde de kullanılabileceğini gösteriyor.

Kayısı yağının saçlara 10 faydası ve saç için kullanım yöntemleri

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç Derisi Masajı: Haftada 2 kez kayısı yağı ile saç derisine masaj yapmak kan akışını uyarmaya, saçları uzatmaya ve saç kalınlığını artırmaya yardımcı olabilir. 30 ila 40 dakika bekletin, şampuanlayın ve suyla durulayın.

Saç Maskesi: Kayısı yağını evde hazırladığınız saç maskelerine ekleyebilirsiniz. Örneğin 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı kayısı yağı ve 1 yumurtayı karıştırıp saçlarınıza, saç diplerinize sürün. 1 saat bekleyip saçlarınızı yıkayın.

Yağ Terapisi: Kayısı yağını cezveye koyup biraz ılıtın ve bu yağı saç derinize ve saçınıza uygulayın. Bu ılık yağ, saç derisine derinlemesine işleyip saçları güçlendirecektir.

Saç Ürünleri: Şampuan ve saç kremi gibi saç bakım ürünlerine kayısı yağı ekleyebilirsiniz. Bu yöntem, saçınıza ve saç derinize ekstra besin sağlayabilir.

Saç Bakım Ürünleri Kullanın: Kozmetikçilerde satılan kayısı yağı içeren saç bakım ürünlerini kullanarak da kayısı yağının saça olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kayısı yağının saçlara 10 faydası ve saç için kullanım yöntemleri

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Nisanur 09 Ekim 2023 - 23:24
Saç uzama