12 Ağustos 2022, Cuma 08:16

Kaynamış Sütten Yoğurttan Sirke İle Peynir Yapımı Peynir Altı Suyu Tarifi

Kaynamış Sütten Yoğurttan Sirke İle Peynir Yapımı Peynir Altı Suyu Tarifi

Peynir kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan, protein ve kalsiyum deposu sağlık için çok faydalı olan temel gıdalardandır.

Peynir kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan, protein ve kalsiyum deposu sağlık için çok faydalı olan temel gıdalardandır. Peyniri hazır almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu makalemizde beslenme uzmanı ve diyetisyenlerce tarifi verilen evde yağlı, az yağlı beyaz peynir, kaşar peynir, lor peyniri, süzme peynir ve peynir suyu yapımı tariflerine yer verdik.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’dan Evde Lor Peyniri Yapımı

Malzemeler

 1. 2 litre günlük süt
 2. 1 adet limon
 3. 1 tatlı kaşığı tuz,
 4. Taze kekik ve biberiye, tane karabiber

Yapılışı: Sütü derin bir tencerede kaynama noktasına getiriyoruz. Sonrasında tuz ve limon suyunu ekleyip alttan üste doğru karıştıra karıştıra sütün kesilmesine izin veriyoruz. Ardından temiz bir tülbent serilmiş süzgeç yardımı ile sütü suyundan ve peynirden ayırıyoruz. Aralara dilerseniz taze otlar da ekleyebilirsiniz. Son olarak peyniri güzelce tülbente sarın ve üzerine bir ağırlık koyup 3-4 saat kadar dinlendirin.

Evde Tam Yağlı Ve Az Yağlı Peynir Yapımı Tarifi (Trt TV’de yayımlanan Ana Ocağı Programından Alınmıştır)

Malzemeler

 1. 1,5 litre süt
 2. 1 tatlı kaşığı peynir mayası

Yapılışı: Süt, temiz süzme bezinden süzülüp serçe parmağınızla ılıklığı ölçülecek şekilde ocakta  ısıtılır. Yeterli ılıklığa ulaşınca içine sıvı peynir mayasından 1 tatlı kaşığı eklenir ve örtüyle sarılıp bir köşede 1,5-2 saat mayalanmaya bırakılır. Örtüsü açılan mayalı süt pelteleşmiş ve kıvama gelmişse mayalanma işlemi tamamlanmıştır. Bu süreç sonunda elde edilen pıhtı, tencerenin içinde tahta kaşık yardımıyla dörde bölünür ve bu şekilde tekrar ocağın üzerindeki ateşe konur. Karışım kaynamaya başlayınca ateşten alınıp süzme bezine dökülür. Süzme bezinin içinde kalan peynir düz bir zeminde baskıya alınır(üzerinde 2-3 kg ağırlık konur). 2-3 saat bekletilen peynir dilimlenir. Dilimlenen peynirler iri tuzla tuzlanır; bir gece bekletildikten sonra kavanozlara dizilir. Peyniriniz hazır, afiyet olsun

Not: Az yağlı peynir yapmak için sütünüzü kaynatıp buzdolabına koyun; sabah üzerinde oluşan kaymağı ayırın. Sütünüz şimdi daha yağsız olmuş olacak ve bu sütle peynirinizi yaparsanız az yağlı bir peynir elde edebileceksiniz

Evde Süzme Peynir Nasıl Yapılır? Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Özlem Akın Uzunhasanoğlu Tarifi

Malzemeler

 1. İki litre süt
 2. Bir bardak yoğurt

Yapılışı: Sütü derince bir tencerede kaynatın. İyice kaynadığında, yoğurdu içine döküp karıştırın. Bir sure sonra süt suyundan ayrılarak kesilecektir. Yirmi yada otuz dk kaynatın. Ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Soğuduğunda süzgeci boş tencere üzerine koyup üzerine tülbent yayıp içine peyniri dökün . Bir kaç saat beklemeye bırakın. Süzgeçteki peynir kalıplaşacaktır. Kapaklı cam bir kase ile dolaba kaldırın. Bir kaç ay bekleyecekse buzlukta muhafaza ediniz

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı  Yeşim Temel Özcan’dan Evde Peynir Suyu Ve Lor Peyniri Yapımı

1 kg sütü kaynatıyoruz.Kaynamaya başladığı anda  1 tahta kaşık taze limon suyu ilave ediyoruz.Biraz karıştırıp kaynamaya bırakıyoruz.Bir süre sonra kesilmeye başlıyor zaten. 7-8 dk kısık ateşte kaynattıktan sonra altını kapatıyoruz. Kesilen sütü soğumaya bırakıyoruz. Tülbent ya da süzgeç ile süzün. Tülbentin üzerinde kalan taze lor, süzülen su ise "peynir altı suyu"dur.Bütün fermente işlemlerinizde hızlandırıcı ve zenginleştirici olarak kullanabilirsiniz.

Dr. Feridun Kunak’dan Evde Sirke İle Peynir Yapımı

Malzemeler

 1. 1 litre süt.
 2. 1 çorba kaşığı sirke.
 3. 2 çorba kaşığı limon suyu.
 4. Dereotu,maydonoz,tuz,susam,çörekotu,ceviz.

Yapılışı: İsterseniz daha fazla yapmak isterseniz ölçüleri iki kat yapabilirisiniz. Eğer yağsız isterseniz sütün kaymağını alınız. Eğer çocuklarınıza da yedirmek isterseniz, kaymağını almayınız, içine de 1 çorba kaşığı tereyağı ilave ediniz. 1 litre süt kaynatılır.İçine sirke ve limon suyu ilave edilerek kestiriniz. Ocağın altını kapatın ve 10 dk.bekletin. Daha sonra tekrar ocağa koyun ve yeniden kısık ateşte kaynatın. Tahta kaşık kullanınız..10 dakika daha kaynatılır. Sonra süzülür. Kaynatırken yada bekletirken sakın tencerenin kapağını kapatmayın .İsterseniz peynir soğuyunca içine yukarda verdiğimiz malzemeleri yada kendi istediğiniz malzemeleri ilave edebilirisiniz.

Evde Kaşar Peynir Yapımı Tarifi

Malzemeler

 1. 5 litre çiğ süt
 2. 1 çorba kaşığı peynir mayası(eczanelerden temin edebilirsiniz)
 3. Tuz

Yapılışı: Çiğ sütü ocağa alıp ılıtıyoruz. Parmağınızı soktuğunuzda ısısına dayanabileceğiniz sıcaklığa getirip altını kapatıyoruz. Peynir mayasını ilave edip bir kere karıştırıp kapağını kapatıp 30 dk veya 45 dk bekletiyoruz. Süre dolunca ocağı tekrar açıp ılık hale getirene kadar tahta kaşık yardımıyla katılaşan sütümüzü parçalara ayırıyoruz. Ocağı kapatıyoruz. (Paket süt ile denerseniz bu sonucu elde edemezsiniz.Çünkü sütün pastorize olmaması gerekiyor). Katı halde olan sütü bir leğen ve tülbent örtü yardımıyla süzüyoruz. Elde ettiğimiz tortu halde olan peynirimizi tülbentle alıp üstüne ağırlık koyup yaklaşık 3 saat oda sıcaklığında bekletiyoruz. 3 saatin sonunda kalıp şeklinde oluşan peynirimizi robattan geçirip parça haline gelmesini sağlıyoruz. Ayrıca bu işlemi yaparken ayrı bir tencerede tuzlu su kaynatıyoruz. Robottan geçirdiğimiz peynirlerimizi tahta kaşık ve bir süzgeç yardımıyla tuzlu suyu parça parça koyup erimesini sağlıyoruz. Kasıkla peyniri sıcak tuzlu suda karıştırıp eritirken peynirimiz sakız gibi bir hal alıyor. Sakız halini alan peynirimizi bir kapta şekillendiriyoruz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Bizede nasip etsin Alla

  Allah bizlerede nasip etsin

 2. harika çok beğendim sağ olun

  harikA ÇOK BEĞENDİM TEŞEKKÜLER

 
 
KAPAT