2016-10-22 03:48:08 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:51

Kaz Ciğeri ve Ördek Ciğerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaz ciğeri, "foie gras" olarak da adlandırılan, ‘fua gra’ diye okunan, kaz veya ördeklerin zorunlu besleme yöntemiyle ciğerlerinin yağlanması sonucunda elde edilen lezzetli bir yiyecektir.

Kaz Ciğeri ve Ördek Ciğerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kaz ciğeri, "foie gras" olarak da adlandırılan, ‘fua gra’ diye okunan, kaz veya ördeklerin zorunlu besleme yöntemiyle ciğerlerinin yağlanması sonucunda elde edilen lezzetli bir yiyecektir. Kaz ciğeri fiyatı 550 gramı 156,60 TL’dir. Bazı kişiler bunun hayvanlara eziyet olduğunu düşünüp, kaz ciğerini yemeyi doğru bulmuyorlar. "American Veterinary Medical Association", kaz ciğerinin kazlara zarar vermeden yapılabilir olduğunu savunmasına rağmen, bu gıdanın üretim ve satışını azaltmak için şehirler ve devletler tarafından bazı girişimler gerçekleşmiştir. Tartışmalar ne olursa olsun kaz ciğerinin faydaları konusunda insanlar hemfikirdir.

Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van ülkemizde kaz yetiştiriciliğinin yapıldığı yerler olup, kaz ciğeri temin edebileceğimiz şehirlerdendir. Kaz ciğeri ve kaz eti için ideal aylar, Aralık ayının ilk haftası ve mart ayı ortalarıdır.

Kaz ciğeri "foie gras" yapılırken yağ oranı artırıldığından size günlük enerjinizi fazlasıyla verir, halsizlikten kurtarır.

Kaz ciğeri, b12 vitaminini bol miktarda içerir bu özelliği ile sinirleri güçlendirir, b12 eksikliğini giderir.

Kaz ciğeri, aşağıda yazan tüm vitamin ve minerallere sahip harika bir yiyecektir.

44 gram ördek ciğeri 59.8 gram kalori, 2 gram yağ içerir. Bu miktar yağ porsiyon başına yüzde 30 kalori içermektedir. Yağ miktarı, kazın sonda ile beslenme süresine bağlı olarak değişir. Sonda ile beslenme süreci ne kadar uzunsa, kazın ciğeri o kadar yağlı hale döner. Yağ ise biz insanların temel enerji kaynaklarındandır.

1 porsiyon ördek ciğeri 1.6 gram karbonhidrat içerir. Bu makrobesin vücudun temel enerji kaynaklarından olduğundan, günde 130 gram karbonhidrata ihtiyacınız vardır. Karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için beslenmenize ördek ciğerinden başka karbonhidrat açısından zengin gıdaları eklemeyi unutmayın.

44 gram ördek ciğeri 8.2 gram yüksek kalitede protein ihtiva eder. Ördek karaciğeri gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen protein, vücudunuzun protein durumunu etkileyen dokuz temel amino asit içerir. Proteinin temel işlevleri ise kas, doku ve hücreleri onarım, karbonhidrat ve yağlardan sonra ise ikincil enerji kaynağıdır.

44 gram ördek ciğeri, günlük önerilen bakırın %131.2'sini karşılamasıyla bakır için mükemmel bir kaynaktır. Demir ile birlikte - ördek karaciğerinin bir porsiyonu günlük demir ihtiyacının % 74.6'ünü içerir - bu durum kırmızı kan hücreleri için ördek karaciğerini süper yiyeceklerden yapar. Bakır ve demir bu hücrelerin oluşumunda etkilidir. Bakır ayrıca kan damarları, kemikler, sinirler ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasında önemli bir rol oynar. Ördek karaciğeri yemek selenyum alımını artırır; 1 porsiyon ördek karaciğeri günlük önerilen selenyum değerini yüzde 42.1 oranında sağlar. Vücudunuzun, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını savuşturmak ve antioksidan yapmak için selenyuma ihtiyacı vardır.

44 gram gramda bol A vitamini içeriği ile günlük beslenmenize ördek ciğeri dahil etmek, günlük A vitamini ihtiyacının %351.2'ını karşılar. A Vitamini göz sağlığı için çok önemlidir.

Ördek ciğeri ayrıca günlük B vitamini ihtiyacının %396'sını karşılar, bu vitamin, kırmızı kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi fonksiyonunda etkilidir.

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar? Tıklayınız

Kaz Yağı Neye İyi Gelir? Kaz Yağının Faydaları Tıklayınız

Deve Eti Nerede Satılır, Deve Etinin Faydaları Nelerdir Tıklayınız

Ördek Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…