13 Ağustos 2022, Cumartesi 08:32

Kaz Yağının Faydaları Nelerdir, Kaz Yağı Ne İşe Yarar?

Kaz Yağının Faydaları Nelerdir, Kaz Yağı Ne İşe Yarar?

Kaz yağı, lezzetli olmasının yanı sıra diğer hayvansal yağlardan daha sağlıklıdır.

Kaz yağı, lezzetli olmasının yanı sıra diğer hayvansal yağlardan daha sağlıklıdır. Kalp dostu tekli doymamış yağlar açısından zengin özleriyle kandaki kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Kaz yağı kazların kesilip, boyun, etek iç kısımlarındaki yağlarından elde edilir.Bağışıklığı güçlendirir, yüksek enerji veren yapısıyla özellikle kış aylarında tüketilerek kişiyi soğuktan korur.

Kaz yağı dengeli bir beslenme programının önemli bir parçasıdır. Büyüme ve gelişme için gerekli olan yağda eriyen vitaminlerden A, D, E ve K ile vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmekte önemli rol oynayan esansiyel yağ asitleri içerir.

Solunum yolları rahatsızlıkları ve öksürükten kurtulmak için, göğüs bölgenize ve ayak tabanınıza günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde kaz yağı sürün. Kaz yağı kullanmak bilinen eski şifa yöntemlerindendir.

Kaz yağı, çatlak cildi yumuşatıcı etkiye sahiptir ve soğuğa karşı cildi korumak için de çok faydalıdır. Soğuktan korunmak için cilde kalın bir tabaka halinde sürebilirsiniz.

Öksürük için kaz yağlı soğanı da kullanabilirsiniz. Soğanı rendeleyip, kaz yağı ile karıştırın.Karışımı göğüs ve boyuna sürün. Bir bezi ütü ile biraz ısıtın, bu yağın üzerine koyun.

Tüm yağlar gibi, kaz yağı da iyi bir enerji kaynağıdır; 1 gram yağda 9 Kcal kalori vardır. Diyetisyenler günlük beslenmemizin üçte birinin yağlardan oluşmasını tavsiye ediyor. Kadınlar için günlük alınması gereken yağ miktarı 76 gr., erkekler içinse 100 gr.dır.

Hayvansal yağlar genellikle kötü yağlardan olarak kabul edilse de, kaz yağı bunun için istisnadır ve tereyağından daha az doymuş yağ içerir. 100 gram kaz yağı 32.7 gr. doymuş yağ içerirken, aynı miktardaki tereyağda ise 54 gr doymuş yağ bulunur. Doymuş yağlar yüksek miktarda tüketildiğinde kötü kolestrolü artırır, kalp hastalığı, obezite ve kanser için risk faktörü oluşturur. Kaz yağı, tereyağından daha az doymuş yağ içerdiğinden daha sağlıklıdır.

100 gr. kaz yağı, kalp dostu yağlardan olan tekli doymamış yağlardan 55 gr içerir. Tereyağında ise 19.8 gr tekli doymamış yağ bulunur. Kaz yağındaki çoklu doymamış yağ 10.8 iken tereyağında ise 2.6'dır.

Kaz yağı ayrıca Oleik asit C18.1 açısından zengin yapısıyla kolestrol düzeylerini düşürebilir.  Kaz Yağ, ortalama% 58 oleik asit içeriği ile diğer hayvansal yağlardan daha güçlüdür.

Kaz yağı yüksek ısıda bile yanmaz, ve sağlığa zarar vermez.

Kaz yağı, patates kızartması, böreklik yağ, yemeklik yağ gibi amaçlarla kullanabilmektedir.

Kaz Ciğeri ve Ördek Ciğerinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nereden Temin Edilebilir? Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

6 Yorum

 1. Hüseyin Usluer

  Doğal merada arpa mısır, beslenmiş kaz bulunur,,05373328249

 2. Gülseren uslu

  Yeni yapım yüzde yüz doğal bu senenin kaz yagi vardır 05467935644

 3. Gülseren

  Bende var ama fiyatını bilmiyorum 05467935644

 4. Gülseren

  Bende var ama fiyatını bilmiyorum

 5. Haşim Şepik

  Kaz yağını Nerede bulabilirim fiyatı ne kadar dır , yaz aylarında kullanılmasında bir sakıncası varmı. ?
  Saygılarımla

 6. yıldız kurt

  çok dogru nerde bulabiliriz

 
 
KAPAT