10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:24

Keçe gibi olmuş karışık saçı açmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Keçe gibi olmuş karışık saçı açmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Birbirine dolanmış, keçe görünümlü saçları açmak çoğu zaman can yakıcıdır. Saçlardaki karışıklığı acıtmadan ve saça zarar vermeden uygulayacağınız bazı yöntemlerle bakımlı saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

Saçlarımıza ne kadar iyi bakarsak bakalım bazen birbirine dolanmış karışık saçlarla karşılaşabiliyoruz. Özellikle de uzun ve kıvırcık saçlı kadınlar saç dolaşma sorununu çok sık yaşıyor. Öyle ki makasla kesip keçe görünümlü saçtan kurtulma fikri bile cazip geliyor. Ancak o an gafletle elinize makas alırsanız sonrasında pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle siz değerli okuyucularımız için yazımızın devamında düğümlenmiş saçı acıtmadan kolayca açma yöntemlerini hazırladık.

Düğümlenmiş Saçları Acısız Açma Yöntemleri

Saçlarınızı küçük bölümler halinde taramayı deneyin;

Saçınızın karışık olan yerini bir anda taramak yerine küçük bir parça alarak taramalısınız. Karışık saçın önce ucunu taramaktan başlayın ve her taradığınızda saçınızın kademeli olarak biraz daha üstünü taramaya çalışın. 

 Tarağın sıkı dişli değil geniş ve büyük dişli olması saçlarınızı daha iyi taramanızı sağlayacaktır. Bu esnada mutlaka saç kremi, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanın. Böylece düğümlenmiş saçınız nemlendikten sonra daha rahat ve acısız açılacaktır.

Şampuanla saç derinize masaj yapmalısınız;

Düğümlenmiş saçları açmanın bir diğer yöntemi ise banyoya girip saçları şampuanlamaktır. Saç derinizi nazik hareketlerle şampuanladıktan sonra düğümlenen saçınızı iki elinizin arasına alın ve yavaş yavaş açmaya çalışın.

Ardından saçınızı durulayın ve banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı kremleyin. Biraz kremli durduktan sonra kafanızı öne doğru eğin ve parmaklarınızla saçlarınızın arasından geçmeye çalışın. Daha sonra tarak yardımıyla saçlarınızı yavaşça tarayın. Böylece acı çekmeden birbirine dolanmış karışık saçlardan kurtulabilirsiniz.

Saç açıcı veya çözücü kullanabilirsiniz;

Dolaşmış saçlarınızı açmak için en etkili yöntemlerden biri de saç açıcı spreylerdir. Bu ürünler saçların daha kaygan olmasını sağlayacak böylece geniş fırçalı tarakla saçlarınızın daha kolay ve acımadan açılmasını sağlayacaktır.

Elma sirkesi keçe olmuş saçlar için harikadır;

Elma sirkesinin saçları yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Karışmış saçlarınızı açmak için banyoya girin ve maşrapayı su ile doldurun. Ardından 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Bu su ile saçlarınızı masaj yaparak yıkayın. Daha sonra saçın karışık bölümlerini geniş fırçalı tarakla açmaya çalışın.

Avokado maskesi ile saçlarınızı karışıklıktan kurtarabilirsiniz;

Avokado saçlar için doğal saç kremi görevi görür. Yani saçları nemlendirir ve dolaşan saçların kolayca açılmasını sağlar. Bunun için avokadoyu ortadan ikiye kesin ve çekirdeğini çıkarın. Yarım avokado saçlarınız için yeterli olacaktır.

Bir kasenin içerisine yarım avokadoyu koyun ve çatal yardımıyla veya blendrla ezin. Ardından saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçlarınız yıkayın.

Karışık saçtan kurtulmak için bitkisel yağlara başvurabilirsiniz;

 Birbirine dolanmış karışık saçları eski haline getirmek için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, amla yağı, badem yağı veya menekşe yağı gibi doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için saç derinize herhangi bir yağ ile masaj yapın. Ardından karışmış saçınızdan tutam tutam alarak, her karışık tutamı iki elinizdeki yağ ile aşağı doğru tarayın ve birbirinden ayırmaya çalışın. Bu yağlar sayesinde saçınızı acıtmadan karışıklıktan kurtulabilirsiniz.

Kullandığınız yastık kılıfını gözden geçirin;

Naylon yastık kılıfları sabah kalktığınızda saçlarınızın kabarmasına ve birbirine dolanmasına neden olur. Bu yüzden ipek yastık kılıfı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda saçlarınız salık yatmamalısınız. Bol bir örgü yapabilir yahut yumuşak bir şekilde tokayla toplayıp yatabilirsiniz

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT