06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:47

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir Nasıl Geçer Sirke ve Diğer Doğal Yöntemler

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir Nasıl Geçer Sirke ve Diğer Doğal Yöntemler

Pireler kanla beslenen haşaratlardır. Evcil hayvanlarda hatta insanlarda görülebilirler. Kediler yüksek ısıya sahip bir vücuda sahiptir ve bu da onları pireler için uygun bir yaşam alanı haline getirmektedir. Kedilerde pirelenme yalnızca sokağa

Pireler kanla beslenen haşaratlardır. Evcil hayvanlarda hatta insanlarda görülebilirler. Kediler yüksek ısıya sahip bir vücuda sahiptir ve bu da onları pireler için uygun bir yaşam alanı haline getirmektedir. Kedilerde pirelenme yalnızca sokağa çıktıklarında meydana gelmez aynı zamanda ev kedilerinde yani hiç dışarı çıkmayan kedilerde bile pirelenme görülebilir. Pirelenen kedilerlerde ise anormal kaşınma, aşırı kıpırdanma ve normalden farklı şekilde vücutlarını yalama gözlemlenir.

Kedi İnsana Geçer mi?

Kedilere bulaşan pireler insana geçebilir. Çünkü kedi pirelerinin kendi boyutlarının 2 katına kadar zıpladıkları ve dolayısıyla insana bulaştığı bilinmektedir. İnsanların çoğunlukla ayak bilek ve bacakların alt bölgelerini ısıran pireler insan vücudunda uzun süre barınamaz.Nadiren de olsa pire kediden insan saçına da geçebilir, ancak burda uzun süre yaşayamaz. Bazı pire türlerinin insan saçına sıçradığı zaman orada bir süre yaşadığı görülebilir. Pireler her ne kadar insan vücuduna geçseler de orada çoğalmalarını mümkün kılan bir ortamda olmazlar. Dolayısıyla insan vücutlarındaki ziyaretleri geçici ve kısa bir süre olur.

Kedilerde Pire Belirtileri Nelerdir?

Kedilere bulaşan pireler kedilerin kanlarıyla beslenirler. Bu durum yalnızca kedileri huzursuz etmekle kalmaz aynı zamanda sağlığına da zarar verirler. Bunun sebebi ise pirelerin ısırdıkları bölgede kaşıntı, kızarıklık ve buna bağlı olarak yaralar meydana gelir. Kedilerin sağlıklarının kötü etkilenmemesi için pirelerden temizlenmesi çok önemlidir. Pire ısırığı kedilerin derilerinde ağrıya yol açmaktadır.

Kedilerde pire  belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Çok şiddetli kaşınma.
  2. Huzursuzluk ve aşırı sinirlilik.
  3. Özellikle boyun ve sırtta küçük şişlik ve kabuklar görülmesi.
  4. Özellikle boyun arkası ve kuyruk altındaki deride tahriş oluşması.
  5. Başta yüz çevresi olmak üzere vücuttaki kaşıntının giderek artması.
  6. Tüyde yumakların oluşması.
  7. Tüylerin dökülmesi.

Kedideki Pireyi Yok Etme Yöntemleri

Elma Sirkesi

Kedilerde görülen pireleri yok etmenin en etkili doğal yöntemlerinden birisi elma sirkesidir. Bunun için bir sprey şişesi için eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bu karışıma tercihe bağlı olarak 2-3 damla kadar  lavanta ya da sedir ağacı yağı da koyabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı kedinizin en çok kaşıdığı bölgelere sıkın. Bu yöntemi her gün tekrarlamalısınız. Ek olarak bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise bu karışımın kedinin göz, kulak ve burun yani yüz bölgesine uygulamaktan kaçınılmasıdır.

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı ile kediniz bulaşan pirelerden kurtulabilirsiniz. Çünkü pirelere bulaşık deterjanı değdiğinde hemen ölürler. Bunun için kedinizi kafası hariç bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Alternatif bir yöntem olarak ise küçük bir kapta ılık su ve limon kokulu herhangi bir bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. Sonrasında bir tane pire tarağı edinin ve bu tarağı bu karışımda bir süre bekletin. Bunun ardından bu tarakla kedinizi bir süre tarayın. Tarama işlemini yaparken taraktaki pire yumurtası, larva ve pirelerini deterjanlı suya sürekli batırarak temizleyin ve kedinizi bir süre daha taramaya devam edin.

Kedi Pire Spreyi Kullanın

Kedilerdeki pirelerden kurtulmak için kedi piresi spreyi kullanabilirsiniz. Ancak bunun için kedinin 1 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu yöntemi uygularken dikkatli olmalısınız. Spreyi asla kedinin göz ve ağız bölgesine sıkmamalı, 20 cm uzaktan sadece vücut tüylerine sıkmalısınız. Kedilerde pire tüm vücutta olsa da spreyi kedinin özellikle boyun ve göbek kısmına sıkmalısınız. Kedi pire spreyini kedilere sıkmak onları huzursuz edip sinirlendirecektir. Bu yüzden tırmalanmamak için dikkatli ve sakın davranmanızda fayda var.

Limon

Limonun içeriğindeki sitrik asit doğal bir pire öldürücü ilaç niteliğindedir. Bu yüzden kedinizde pire olduğunda limonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Limon hem kedinin vücudunda halihazırdaki pireleri öldürür hem de büyümekte olan yumurtaları yok eder. Bunun için ilk olarak küçük bir tavaya su koyun ve içine 1-2 adet limonu ince ince doğrayıp ekleyin. Ardından ocağa aldığınız suyun kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp bir gece demlenmesini sağlayın. Ertesi sabah karışımı bir sprey şişesine dökün. Hazırladığınız karışımı kedinizin vücuduna derisini nemlendirmek için sıkın. Fakat mutlaka göz, kulak ve burun yani yüzüne sıkmaktan kaçının. Daha sonra spreyle nemlenen deriyi pire tarağı ile tarayın. Bu uygulamaya gereksinim oldukça devam edebilirsiniz.

Kedi Pire Damlası

Kedilerde pireyi geçirmek için genellikle kedi pire damlaları kullanılmaktadır. Bunun için ilk olarak kedinize pire olduğunu fark ettiğinizde hemen veterinerinize götürmeli ve onun tavsiyesine bağlı olarak bir kedi pire damlası alabilirsiniz. Ancak kendiniz almak isterseniz kendiniz de bir petshoptan kedi pire damlası temin edebilirsiniz. Kedi pire damlasını kedinizin sadece sırt kısmına sürmelisiniz. Çünkü kediler bu bölgelerini yalayamazlar. Buraya sürülecek az miktardaki damla pirelerin kedinin vücudundan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bu damlalar 3 ay gibi uzun bir süre etkisini gösteren etkili ilaçlardır.

Lavanta

Lavantalar güzel kokulu bitkilerdir. İnsana her ne kadar güzel gelse de lavanta kokusu pireler için dayanılmaz derecede rahatsız edicidir. Bu yüzden kedinizde pire olduğunda lavantayı tercih edebilirsiniz, bu sayede pireler kedinizin vücudundan uzak duracaktır. Buna ek olarak kedinize uygulayacağınız lavanta yağı kedinizin vücudunda pire ısırıklarının sebep olduğu rahatsızlığı da giderecek ve onu rahatlatacaktır. Bunun için bir cam kavanoza su koyup içine 1 salkım taze lavanta ekleyin. Ardından kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve bir gece demlenmesini bekleyin. Ertesi sabah elde ettiğiniz lavanta suyunu yapraklarından süzüp bir sprey şişesine aktarın. Son olarak spreyi kedinizin göz ve burunundan uzak tutarak tüylerine sıkın ve sonrasında kurumasını bekleyin. Bu yöntemi pireler yok olana dek düzenli olarak her gün uygulayın.

Kediler Pirelerden Nasıl Korunur?

Kedinize pire bulaşmasını önlemek için düzenli olarak veteriner ziyareti yapmalısınız. Veteriner uygun zamanda kediye uygun aşılar yapılmasının gerekli olduğunu söyleyecektir. Örneğin iç ve dış parazit aşılarının düzenli yapılması kediyi pire ve daha birçok probleme karşı koruyacaktır. Bu sayede pirelerin kontrolünü sağlayabilirsiniz  Ek olarak kedilerde pire tedavisi için piyasada pire karşıtı şampuanlar bulunmaktadır. Veterinere danıştıktan sonra kedinizi bu tür şampuanlar ile yıkayabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT