Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-01-08 23:43:06 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:46

Kegel Egzersizleri Erkek Ve Kadın İçin Faydaları Pc Kası Egzersizleri

Google News

Her yaştan kadının yapması gereken bir egzersiz var ise o da kegel egzersizleridir. Hatta sadece kadınlar değil, erkekler de bu egzersizleri yapmaktan büyük

Kegel Egzersizleri Erkek Ve Kadın İçin Faydaları Pc Kası Egzersizleri

Her yaştan kadının yapması gereken bir egzersiz var ise o da kegel egzersizleridir. Hatta sadece kadınlar değil, erkekler de bu egzersizleri yapmaktan büyük fayda görebilirler. Kegel egzersizinin diğer adı pelvik taban egzersizleri ve pc kası egzersizleridir. Pelvik taban egzersizleri olarakta bilinen kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını sürekli kasıp gevşeterek kasları güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Birçok faydasının yanı sıra, idrar kontrolüne yardımcı olur ve cinsel ilişki sırasında alınan hazzı arttırır. Zamanla pelvik taban kaslarını zayıflatan birçok faktör vardır. Bunlara, hamilelik, doğum, ameliyatlar, yaşlanma, kabızlık sırasında fazla kasılma, kronik öksürme ve aşırı kilo gibi örnekler verilebilir. Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek size birçok fayda sağlayacaktır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Her yaştan insan bu egzersizleri yapabilir. Yalnızca doğru yaptığınızda kegel egzersizleri faydalarını gösterecektir. Kegel egzersizlerini yapmak oldukça kolaydır ve her yerde yapılabilir. Masada otururken, kırmızı ışıkta beklerken veya koltukta televizyon izlerken kolay bir şekilde bu egzersizleri yapabilirsiniz. Kegel egzersizi nasıl yapılır? Bunun en kolay tanımı şudur; Çok çişinizin geldiğini düşünün. Çok sıkıştığınız zaman idrar kaçırmamak için yapmış olduğumuz, idrarınızı tutup bırakma hareketine kegel egzersizi denir.

  1. Her yerde yapabileceğiniz gibi, eğer evdeyseniz sessiz bir oda bulup oturun veya yatın.
  2. Kegel kaslarınızı bulun. Bu kaslar, çiş yaparken durdurmak için kullandığınız kaslardır.
  3. Bu kaslarınızı belirledikten sonra 5 saniye boyunca bu kaslarınızı sıkın. Sıkarken normal bir şekilde nefes almaya dikkat edin.
  4. Daha sonra 5 saniye boyunca kaslarınızı sıkmayı bırakın ve bu şekilde tekrar etmeye devam edin. Bu egzersizi yaparken mide, sırt ve bacak kaslarınızın kasılmadığından emin olun.
  5. Her seans için 10 ila 20 defa tekrar edin.
  6. Bu egzersizi günde en az 3 defa yapın.

Etkilerini hissedebilmek için bu egzersizleri en az birkaç ay boyunca yapmalısınız.Aşağıda düzenli olarak kegel egzersizleri yapmanın faydalarından bahsedeceğiz.

İdrar Kaçırma Sorununu Önler

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarınızı güçlendirerek mesane kontrolünüzü arttırmanızı sağlar ve hem erkek hem de kadınlarda idrar tutamama sorununu ortadan kaldırır. Kegel egzersizi yaparak idrar kaçırma gibi sorunlara çözüm bulmak için pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kolay Orgazm Sağlar

Kegel egzersizleri yapmak vajinal kasların rahatlamasına yardımcı olarak, vajinal ıslanmayı arttırır ve kadınların orgazm olmasını kolaylaştırır. Ayrıca vajina etrafında kan dolaşımını hızlandırır.

Ereksiyon Olamama Sorununu Giderir

Kegel egzersizi yapmak erkeklerde ereksiyon olamama ve erken boşalma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kegel egzersizi yapmak, pelvik kaslarından birisi olan bulbocavernosus kasını geliştirmeye yarayarak bu kasın penise kan pompalama görevinini gerçekleştirmesini sağlar.

İç Organlarınıza Destek Sağlar

Bu egzersizler pelvik taban kaslarınızı hedef alır ve bu kaslarınızı güçlü ve sağlıklı tutar. Bu kaslarınız mesanenizi, ince bağırsağınızı, kalın bağırsağınızı ve hatta rahminizi yerli yerinde tuttuğu için oldukça büyük önem taşımaktadır. Hatta bu kaslar saydığımız organlar için bir hamak görevi görüyor diyebiliriz. Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmak bu organları güçlendirmeyi ve organlarınızın görevlerini doğru bir şekilde yapmasını sağlar. Ayrıca güçlü pelvik taban kasları omurganıza destek olarak duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur.

Normal Doğumun Sorunsuz Gerçekleşmesini Sağlar

Hamilelik boyunca yapılan kegel egzersizleri sizi normal doğum için hazırlar. Kegel egzersizleri mesane, vajina ve kalçanızı destekleyen kasları güçlendirir. Güçlü pelvik kasları kadınların doğum sırasında kasılmalarını azaltır. Ayrıca doğumun kısa sürmesini sağlayıp doğum kanalındaki yırtılmaların azalmasını sağlar. Bunlara ek olarak vajinal ve anal bölgede kan dolaşımını geliştirip doğum sırasında ve doğum sonrasında oluşacak ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Prostat Problemlerini Giderir

Kegel egzersizleri erkeklerde prostat bezinin sağlığını düzelterek, prostatın sebep olduğu sorunları azaltmaya yardımcı olur. Pelvik taban kaslarını geliştirmenin, büyümüş prostatın yol açtığı sorunları azalttığı bilinmektedir. Buna ek olarak prostat ameliyatı geçirmiş erkeklere, ameliyatın yol açacağı rahatsızlıkları azaltması amacıyla kegel egzersizi yapmaları tavsiye edilmektedir.

Menopoz Etkilerini Azaltır

Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmak kadın vücudunu menopoz için hazırlar. Menopoz, kadınlarda pelvik taban kaslarının zayıflamasına yol açar. Bunun nedeni östrojen miktarının azalmasıdır. Bu egzersizleri yaparak pelvik taban kaslarınızın gücünü koruyabilir ve vajinanızın sıkılığını geri kazanabilirsiniz. Ayrıca kegel egzersizleri vajina kuruluğu, gevşemesi ve cinsel isteğin azalması gibi menopozun yan etkilerini azaltmaya yardım eder.

Vajinada Rahimde Yanma Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?Bitkisel Tıklayınız

1 Haftada Göbek Karın Yağı Eritme Egzersizleri Kadın Ve Erkekler İçin Tıklayınız

Vajinada Ve Peniste Uçuk Neden Olur, Kaç Günde Geçer? Tıklayınız 

Kegel Egzersizleri Erkek Ve Kadın İçin Faydaları Pc Kası Egzersizleri

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.