26 Mayıs 2022, Perşembe 16:49

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır Ve Sağlığa 10 Faydası Nedir

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır Ve Sağlığa 10 Faydası Nedir

Kekik yağı kekik bitkisinin distilasyonu ile elde edilir. Kekik yağı sağlık için en faydalı yağlardandır. Sivilceye iyi gelir, ağrıları geçirir, kolesterolü düşürür, mantar hastalığına şifadır… Kekik yağı, suya birkaç damla içilip tüketilebilir veya

Dr. Feridun Kunak Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır Anlatıyor

Kekik yağı kekik bitkisinin distilasyonu ile elde edilir. Kekik yağı sağlık için en faydalı yağlardandır. Sivilceye iyi gelir, ağrıları geçirir, kolesterolü düşürür, mantar hastalığına şifadır… Kekik yağı, suya birkaç damla içilip tüketilebilir veya cilde uygulanabilmektedir.

Dr. Feridun Kunak’dan Evde Kekik Yağı Tarifi

Malzemeler

  1. 1 su bardağı kekik
  2. 1 litre zeytinyağı

1 su bardağı kekik ile 1 litre zeytinyağını cam bir kavanoza ekleyin ve ağzını kapatın. Tahta bir kaşıkla her gün karıştırın. Oda sıcaklığında 20 gün bekletin. 20 gün sonra bu karışımı tülbentle süzün. Oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

  1. 1 bardak suya 2-3 damla kekik yağı damlatıp bunu her gün içmede devam edebilirsiniz.
  2. 1 tatlı kaşığı zeytinyağına 2-3 damla kekik yağı damlatıp bunu cilde uygulayabilirsiniz.
  3. 1 fincan suya birkaç damla kekik yağı ekleyip bununla gargara yapabilirsiniz.
  4. Kekik yağını ağrı kesici, kas gevşetici olarak kullanmak için üç damla kekik yağı 2 çay kaşığı susam yağı ile karıştırın. Bu karışımı ağrıyan yere sürün.
  5. Buhar makinenize 2-3 damla kekik yağı damlatıp makineyi çalıştırıp kekik yağını soluyarak kullanabilirsiniz.

Kekik Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Depresyona İyi Gelir

Kekik yağı doğal antidepresandır. Psikolojiye iyi gelir, sinirleri rahatlatır. Brezilyalı araştırmacılar, farelere ağızdan kekik esansiyel yağı uyguladılar ve yağda karvakrol adı verilen bir maddenin anti-depresan etkileri olduğunu depresyona iyi geldiğini tespit ettiler.

Kanserle Savaşır

Kekik yağı kanserlere savaşan doğal yağlardandır. Birçok çalışmada; kekik yağında bulunan karvakrolün isimli maddenin kansede mücadelede önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir..Karvakrolün akciğer, karaciğer ve meme kanser hücrelerini azalttığı konusunda olumlu etkiler gözlenmiştir.

Cildi Güzelleştirir

Kekik esansiyel yağı, sivilce ve ciltteki lekelerden kurtulmada etkili olan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Birkaç damla kekik yağı ile birkaç damla su karışımını sivilcelere, cilt lekelerine sürebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürür

Yapılan bilimsel kekik yağının kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kekik yağının kolesterol düşürücü etkisinin; fenollerin, timollerin ve karvakrolün içermesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir

Serbest Radikallerle Savaşır

Serbest radikal hasarları; vücutta bazı hastalıklara, kansere ve kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Kekik yağı yüksek antioksidan içeriği ile serbest radikallere karşı vücudu korumaktadırlar.

Mantarları Yok Eder

Kekik yağı mantar enfeksiyonlarından kurtulmakta etkili olduğu bilimsel araştırmalarda tespit edilmiştir. Ağız ve vajinal enfeksiyonlara Candida albicans mantarı neden olur. Araştırmacılar, kekik esansiyel yağının, mantar büyümesini tamamen durdurduğundan ve aynı zamanda C.albicans hücrelerine saldırabildiği için Candida albicans ile savaşmada etkili olduğunu bulmuşlardır. En iyi sonuç için kekik yağını karanfil yağı ile karıştırabilirsiniz.

Saçlara Bakım Yapar

Kekik esansiyel yağı, saç bakım ürünlerinin çoğunda kullanılan önemli bir bileşendir. Sayısız sağlıklı besleyici madde içermesi sayesinde, kekik yağı içeren şampuanlar ve saç serumu, saçların uzamasına yardımcı olur, kepek ve bitleri tedavi eder ve saç dökülmesini önler. Kekik yağının anti-bakteriyel özelliği ayrıca kafa derisi enfeksiyonları nedeniyle baştaki kaşıntıyı önler.

Kekik Yağının Saç İçin Müthiş 7 Faydası Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT