07 Ağustos 2022, Pazar 22:04

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Kekik, hoş kokulu ve son derece faydalı bir bitkidir. İşte buhar damıtma tekniğiyle bu bitkinin çiçekli kısımlarından çıkarılan yağa kekik yağı denir. Zengin içeriğe sahip olan bu yağ, vücut sağlığı ve saç bakımı için kullanılır.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir Saça Nasıl Uygulanır?

Kekik, hoş kokulu ve son derece faydalı bir bitkidir. İşte buhar damıtma tekniğiyle bu bitkinin çiçekli kısımlarından çıkarılan yağa kekik yağı denir. Zengin içeriğe sahip olan bu yağ, vücut sağlığı ve saç bakımı için kullanılır. Kekik yağı saçlar için muhteşem faydalıdır.

Kekik Yağının Saça Faydaları

 1. Kekik yağı saç derisine daha fazla kan gitmesini sağlar. Böylece hem saç dökülmeleri azalır hem de saçların hızlı bir şekilde uzaması kolaylaşır.
 2. Saç derisinde bakteri ve mikropların üremesini önleyen kekik yağı, egzama ve kepeklenme gibi sorunlarla da mücadele eder.
 3. Saçınızın dökülmesinden şikayetçiyseniz kekik yağıyla bunu kontrol altına alabilir, kaybettiğiniz saçları geri kazanabilirsiniz.
 4. Kekik yağını günlük olarak kullanmaya devam ederseniz saçlarınız daha sağlıklı ve ışıltılı olacaktır.
 5. Saç derisini zararlı mikroorganizmalardan arındıran kekik yağı, kepeğe yol açan bakterilerin üremesini de engeller.
 6. Her yaş grubundan birçok insan saç dökülmesinden şikayetçidir. Bu problemin giderilebilmesi için ilk olarak saç dökülmesine sebep olan faktörler bir dermatolog tarafından tespit edilmelidir. Bu yapıldıktan sonra, altta yatan nedene göre bir tedavi rotası çizilecektir. Her şeyden önce doktorunuzun düzenlediği tedaviye uymanız büyük önem taşır. Fakat buna ilaveten yan uygulamalarla tedavi sürecinizi hızlandırmanız mümkündür. Tarifini vereceğimiz kekik yağı maskesi, size bu konuda yardım edecektir.
 7. Ayrıca kekik yağı, saç bitlerini de temizler. Ağır kokusuyla kekik yağı, bitlenmeye karşı oldukça etkilidir.

Saç Bakımı İçin Kekik Yağı Kürü Nasıl Uygulanır?

 1. Bir ampül E vitamini
 2. İki çorba kaşığı tatlı badem yağı
 3. Bir çorba kaşığı kekik yağı

Hazırlanışı

 1. Badem yağı ve kekik yağını cam bir kasede karıştıralım. 1 ampül E vitamini ilave edelim. İyice karıştırıp saç diplerimize masaj yaparak uygulayalım. Saçlarımızı streç filmle kaplayıp bone takalım.
 2. Saçımızda minimum 2 saat durması gerekir. Süre dolunca saçımızı şampuanlayıp yıkayabiliriz. Mutlaka saç kremi de sürmeliyiz.
 3. E vitamini yıpranan saçları canlandırır ve saç köklerini güçlendirir. Tatlı badem yağı ise saçlarımıza yumuşaklık kazandırır ve saçlarımızın daha çabuk uzamasını destekler.

Saça Kekik Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kekik yağının cildi tahriş etme riski vardır. Bu yüzden cilt üzerine doğrudan uygulanmayıp başka yağlarla birlikte kullanılması gerekir. Örneğin 5 damla zeytinyağına 1 damla kekik eklenip kullanılabilir. Eğer saçınız uzunsa bu ölçüyü baz alarak miktarı artırabilirsiniz. Mesela 10 damla zeytinyağına 2 damla kekik yağı koyabilirsiniz. Yağ karışımını saçınıza uyguladıktan sonra 1-2 saat bekletmeniz kafidir. Nazikçe masaj yaparak uygulamaya özen göstermelisiniz, böylece faydasını daha çabuk görürsünüz. Zira saç derimize masaj yaptığımızda, saç köklerini uyarmış, kan akışını harekete geçirip saç derimizin hava almasını sağlamış oluruz. Kekik yağı beyaz ve kırmızı olarak ikiye ayrılır. Kırmızı kekik yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır çünkü aşırı miktarda kullanılırsa cildi deforme edebilir. Bu nedenle saç için beyaz kekik yağı tercih etmek daha doğrudur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT