22 Ocak 2022, Cumartesi 23:40

Kekik yağının 8 farklı kullanım alanı ve sağlığa faydaları

Son günlerde koronavirüse karşı bile etkili olduğu konuşulan kekik yağının birçok kullanım alanı vardır: Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir, ağrı kesicidir, sivilceye iyi gelir...İçeriğindeki karvakrol maddesi sayesinde virüslerle savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki kekik yağı nedir, faydaları nelerdir, nerelerde ve ne amaçla kullanılır?

Kekik yağının 8 farklı kullanım alanı ve sağlığa faydaları

Doğanın bize sunduğu en kıymetli bitkilerden biri de kekiktir. Kekik bitkisinin çiçek, yaprak ve tomurcuklarının damıtılmasıyla elde edilen kekik yağı sağlık için çok faydalıdır. Bitkisel ürünlerin değerinin her geçen gün fark edildiği bu zamanda evlerde mutlaka bulunması gereken esansiyel yağlardandır. Kekik yağı sağlık için kullanıldığı gibi, cilt ve saç bakımında da sıklıkla kullanılan bir üründür. Selülit tedavisi, sinirleri yatıştırma, ağrıları dindirme, böcekleri ve sinekleri uzaklaştırma da kekik yağının diğer kullanım alanlarındandır. Bu yağı aktarlardan veya baharatçılardan satın alabilirsiniz yahut evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Alternatif tıpta sağlık amaçlı tüketilen kekik yağı hakkında merak edilenleri araştırdık:

KEKİK YAĞININ KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Kekik yağının pek çok amaçla kullanılabilir: Bazı sağlık sorunlarını gidermek için içeceklere eklenerek tüketilebilir veya cilde sürülebilir . Kekik yağının kullanım alanları şunlardır:

  • Kekik yağını bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Bunun için bir fincan kaynamış suyun içerisine 2-3 damla kekik yağı damlatıp afiyetle içebilirsiniz. Günde 1 fincan içmek yeterli olacaktır.
  • Kekik yağı ciltteki yara, sivilce, egzama, mantar, sedef, selülit veya çatlakların geçmesi için kullanılabilir. Ancak cilde doğrudan sürülmemelidir. 2 damla kekik yağı 2 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı yahut badem yağı ile seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz.

  • Nezle, grip, sinüzit gibi üst solunum yolları için kekik yağı buhar soluma yoluyla kullanılabilir. Küçük bir tencereye su koyup kaynatın, içerisine 5-6 damla kekik yağı damlatın. Başınıza havlu geçirip tenceredeki buharı iyice soluyun.
  • Kekik yağının bir diğer kullanım alanı da aromaterapi yağı olarak kullanılmasıdır. Kekik yağı ile yapılan masaj sinirleri yatıştırır, hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir. Kekik yağını farklı yağlar ile seyreltilerek kullanabilirsiniz.
  • Kekik yağı saç sağlığı için kullanabileceğiniz en faydalı yağlardan biridir. Saç dökülmesini önlemek amacıyla kullandığınız şampuanın içerisine birkaç damla kekik yağı ekleyebilirsiniz.

  • Kekik yağı, ağız sağlığı için de kullanılır.1 bardak suya 4-5 damla kekik yağı damlatın. Bununla gargara yapın. Diş etlerini güçlendirerek ağız içi enfeksiyonu önler.
  • Böcekleri ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kekik yağını kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Cildinize kekik yağı sürerek pire, bit, böcek ve sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.
  • Kas ve eklem ağrılarında kekik yağını ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak kekik yağı sürdüğünüzde ağrılarınızın hafiflediğine şahit olacaksınız.

KEKİK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Kekik yağı içeriğinde yer alan etken maddeler, vitaminler ve bileşenler sayesinde şifa kaynağına dönüşüyor. Her derde deva kekik yağını düzenli ve kararında kullandığınızda etkilerinden faydalanabilirsiniz. İşte kekik yağının faydaları:

KİLO VERDİRİR

Kekik yağının metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunur. Böylece kilo vermek isteyenler tarafından sıkça kullanılır. Kekik yağının yanı sıra zayıflama kürlerinde kekik suyu da tercih edilmektedir.

BAĞIRSAK FLORASINI DÜZENLER

Kekik yağının bir diğer faydası da bağırsakları çalıştırmasıdır. Hazmı kolaylaştırır, mide şişkinliğini ve kramplarını giderir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR

Kekik yağının içeriğindeki etken maddeler idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İdrara çıkmayı kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak şişkinliği giderir. Böbreklerde kum ve taş dökülmesini kolaylaştırır. Ayrıca prostata da karşı da etkili olduğu düşünülmektedir.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Kekik yağı bakteri ve mikroplara karşı oldukça etkili bir yağdır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun direncini arttırır.

KALBE İYİ GELİR

Spazm önleyici özelliğiyle kalp üzerindeki baskıyı azaltır ve kalbin daha rahat çalışmasını sağlar. Ancak kalp ve tansiyon hastaları kekik yağı kullanmadan önce doktorlarından onay almalıdır. Aksi taktirde kekik yağı fayda yerine zarar verebilir.

YAŞLANMA KARŞITIDIR

Kekik yağının en son bahsedeceğimiz faydası bu yağın kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmasıdır: Düzenli kullanımda cilt hücrelerini yeniler, cildi derinlemesine nemlendirir,  kırışık oluşumunu engeller, cildi gençleştirir.

ADET AĞIRISINI GİDERİR

Kekik yağının en bilinen özelliklerinden biri de ağrı kesici olmasıdır. Adet döneminde meydana gelen kasılmalar ve kramplara iyi gelir. Kekik yağı sayesinde kaslar gevşer ve ağrı giderilir. Ağrısız ve daha rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlar.

AĞRI KESİCİDİR

Kan dolaşımı ve sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahip kekik yağı, kireçlenme gibi romatizmal hastalıklarda ağrının geçmesine yardımcı olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT