10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:02

Kekim kabarmıyor derdine son! kabarık kocaman kek yapmak için 7 tüyo

Kekim kabarmıyor derdine son! kabarık kocaman kek yapmak için 7 tüyo

Kek yapımı oldukça kolay gibi gözükse de püf noktalarına dikkat edilmediği taktirde kek güzel olmaz. Kekin kabarması için birkaç öneriye uyduğunuz taktirde lezzetli ve kabarık kekler yapabilirsiniz.

Biz kadınlar isteriz ki evin her yerini saran mis gibi kokusuyla kabarmış bir kek çıksın fırından. Ancak kek sönük çıktığında da hüsrana uğrarız. Kek yaparken tek bir hata bile kekin kabarmamasına neden olabilir. Yazımızın devamında her kek yaptığınızda kulaklarınızda çınlayacak kabarık kek yapmanın püf noktalarını bildirdik.

Kabarık Kek Yapmanın Püf Noktaları

1) Fırının Kapağını Açmayın

Kabarık kek yapmak istiyorsanız fırınınızın kapağını sürekli açıp kapatmayın. Çünkü fırının ısısıyla mutfağın ısısı aynı olmadığından, her fırının kapağını açtığınızda kek soğuk ısıya maruz kalacaktır. Keki fırına koyduktan sonra bilhassa 30 dakika fırının kapağını açmayın.

2) Un ve Kabartma Tozunu Eleyin

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız kekiniz içerisine katıtığınız un, kabartma tozu, şekerli vanilin gibi kuru malzemeleri muhakkak elekten geçirin.

3) Malzemeler Oda Sıcaklığında Olsun

Yapacağınız kekin malzemeleri oda sıcaklığında olmalı. Süt ve yumurta gibi malzemelerin soğuk olması kekin kabarmasının önüne geçer.

4) Kek Çırptığınız Kap Plastik Olsun

Kekinizi cam kase yerine plastik kapta çırpmayı deneyin. Birçok kişi plastik kapta çırpılan kekin daha çok kabardığını söylüyor.

5) Yumurta ve Şekeri Beyazlaşıncaya Kadar Çırpın

Kabaran bir kek yapmanın bir diğer yolu ise yumurta ve şekeri iyice çırpmaktan geçer. Şekerin iyice erimesi ve yumurta ile şekerin bembeyaz köpük köpük oluncaya dek çırpılması gerekiyor.

6) Kekin İçerisine Tuz Kat

Yumurta ve şekeri çırparken bir çimdik tuz atın, hem çok köpürdüğü için daha çok kabaracaktır hem de kek piştikten sonraki yumurta kokusunu giderecektir.

7) Fazla Karıştırma

Kekin kabarmasını sağlayacak bir diğer madde ise; un, kabartma tozu gibi kuru malzemelerden sonra mikser kullanmayı bırakın. Kekin havasını söndürmemek için spatula yahut karıştırıcı yardımıyla kuru malzemeleri harca yedirin.

Kekin Kabarmasını Engelleyen 5 Büyük Hata

1) Mikseri Yüksek Dozda Çalıştırmak

Kek yaparken yapılan hatalardan biri mikseri çok hızlı ayarda çalıştırmaktır. Yüksek ayarda çalışan mikserle kek çırparsanız kekinizin kıvamı çok sıvı olur ve hava kabarcıkları kaybolur. Ancak mikseri daha düşük ayarda kullanırsanız kekiniz tam kıvamında olur.

2) Fırını Önceden Isıtmamak

Kekin kabarmasını önleyen en büyük hatalardan biri de fırını önceden ısıtmamaktır. Direkt olarak fırına koyulan kek aniden yüksek sıcaklığa maruz kalır. Bu durum kekin çok hızlı pişmesine, içinin ıslak, yumuşak olmasına ve kekin kabarmamasına neden olur. Aynı zamanda içi hala pişmedi diye hala daha pişirmeye devam edip bu sefer de kekin dışını yakabilirsiniz . Bu nedenle kekinizi fırına atmadan evvel 10-15 dakika önce fırınınızı çalıştırın. Önceden ısıtılmış fırında pişen kek hem kabaracaktır hem de içi dışı eşit pişecektir.

3) Bayat Kek Malzemesi Kullanmak

Kek malzemelerinden birinin dahi bayat olması, kekin lezzetini ve kabarmasını önler. Bilhassa kullanılan yumurtanın bayat olması kekin kabarmasını öneyen en önemli faktördür. Bu nedenle kek yapmadan evvel malzemelerin son kullanma tarihine bakılmalı ve ona göre kek yapılmalıdır.

4) Pişip Pişmediğini Bıçakla Kontrol Etmek

Kekinizi fırına attıktan sonraki ilk 20-25 dakika fırının kapağını açmayın. Açarsanız bir anda kek sönebilir. Pişip pişmediğini kontrol ederken de bıçak yahut çatal gibi sert cisimle keki test etmeyin. Sert cisim ile keke bir anda dokunmak kekin sönmesine yol açar. Bunun yerine bir adet kürdanı birkaç kez keke batırın ve kekin pişip pişmediğini bu şekilde kontrol edin. Kek pişmediyse kürdana kek parçacıkları ve ıslaklık gelir, piştiyse de kürdan kuru bir şekilde çıkar.

5) Kek Harcını Bekletmek

Kekin kabarmasını önleyen en büyük hatalardan biri de kek harcının kenarda beklemesidir. Kekinizi çırptıktan sonra, kek kalıbınızı yağlarsanız kek kenarda beklemek zorunda kalır. Yine aynı şekilde keki çırptıktan sonra fırını çalıştırırsanız kek çırpılmış bir şekilde 15 dakika kenarda kalır. Bunun için kekinizi çırpmadan evvel kek kalıbınızı yağlamalı ve fırını çalıştırmalısınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT