06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:13

Kelle Paça, Ayak Paça Çorbasının Faydaları Ve Zararları Canan Karatay Bildiriyor

Kelle Paça, Ayak Paça Çorbasının Faydaları Ve Zararları Canan Karatay Bildiriyor

Paça çorbası, ayak paça çorbası olarak da bilinen kelle paça çorbası koyun, kuzu gibi küçük baş hayvanların kafa ve ayaklarının çeşitli işlemlerden geçirilip yapıldığı sağlık için çok faydalı bir çorbadır. Prof. Dr. Canan Karatay da bu çorbanın sık

Paça çorbası, ayak paça çorbası olarak da bilinen kelle paça çorbası koyun, kuzu gibi küçük baş hayvanların kafa ve ayaklarının çeşitli işlemlerden geçirilip yapıldığı sağlık için çok faydalı bir çorbadır. Prof. Dr. Canan Karatay da bu çorbanın sık sık tüketilmesi gerektiğini, hatta koronavirüse karşı da bağışıklığı güçlendirdiğini bildirmektedir.

Kelle Paça Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir orta boy kase, yani 1 porsiyon kelle paça çorbası ortalama 325 kaloridir. Kelle paça çorbasının kalori değeri diğer çorbalara nazaran oldukça yüksektir. Bu nedenle sık sık tüketilmesi kilo aldırabilir. Çorba olarak değil de ana öğün olarak tüketilmesi daha uygun olur.

Kelle Paça Çorbasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Prof. Dr. Canan Karatay'a kulak verelim:

Kelle paça çorbası binbir derde devadır. Kemik ağrılarını, eklem ağrılarını dindirir. Bağışıklık sisteminin gücüne güç katar, vücut direncini artırır. Yumurta, kelle paça ve doğal kırmızı et karaciğeri yağlandırmaz, kolesterolü yükseltmez ve kilo yapmaz. Kelle paça yemeyi alışkanlık haline getirmek lazım. Bu çorba mikropların bir numaralı düşmanıdır, Coronavirüse de engel olur. Coronavirüsten korunmak için sabah-akşam kelle paça tüketmelidir.

En iyi kollajenlerden biri kelle paça çorbasıdır. Bayanlar güzelleşeyim diye botoks yaptırıyorlar ya hani, oysa asıl botoks ve kollajen kelle paça içmektir. Tamamen doğal, katkısız ve faydalı. Daha ne olsun? Bu çorbada 'yok' yok. Bol bol yememiz gerek. Ne yazık ki çocuklar ve gençler kelle paça çorbasından habersiz. Annelerin de bu konuda hatası var. Küçüklükten itibaren çocuğu kelle paçaya alıştırmalı. Kelle paça deyip geçmemeli. Bu çorba hastalıklara karşı koruma sağlar, vücuda zindelik verir, yaşam kalitesini artırır. Coronavirüse yakalanmayı da önler. Hem sabah hem de akşam kelle paça çorbası tüketmeye devam etmeli.”

Kelle Paça Çorbasının Zararları Nelerdir?

 1. Sakatat grubunda yer alan kelle paça çorbası aşırı tüketilirse damar tıkanıklığına yol açar. Zira yağ ve kalori miktarı fazladır.
 2. Kelle paça çorbasının kalorisi yüksek olduğundan kilo sorunu yaşayanlar bu çorbayı sık aralıklarla tüketmekten kaçınmalıdır.
 3. Öte yandan kelle paça çorbasının kolesterol oranı hiç de düşük değildir. Kolesterol problemi olanlara tavsiye edilmez.
 4. Kelle paça çorbasını kontrolsüzce tüketmek kalp yağlanmasına sebebiyet verebilir.

Kelle Paça Çorbasının Sağlık İçin Muhteşem Faydaları

Kelle paça çorbasının diğer faydaları şunlardır;

 1. Yüksek kolajen içeriği ile cildi güzelleştirir, dolgunlaştırır, parlatır.
 2. Bağışıklığı güçlendirip korona virüsü, kanseri ve diğer hastalıkları önler.
 3. Eklem ağrılarını, diz ağrılarını giderir.
 4. Grip, nezle gibi soğuk algınlığına yakalanmanızı engeller.
 5. Kırık ve çıkıkların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 6. Kelle paça gripten kemik erimesine, kırıklardan kansere kadar pek çok hastalığa şifalıdır. Kelle paçanın sağlığa faydaları kısaca vücudun besin ihtiyaçlarını gidererek bağışıklığı güçlendirmesi ve hastalıklara karşı etkili olması şeklinde özetlenebilir. Bir kase kelle paça çorbası içmek vücuda bolca vitamin, mineral ve antioksidan yüklemesi yapmak demektir.
 7. Soğuk algınlığına birebir olan kelle paça grip ile mücadele eder, vücudun kısa sürede toparlanmasını sağlar.
 8. Kelle paça kırık çıkıklara iyi gelir. Kelle paça kalsiyum ve kollajen bakımından zengindir. Kalsiyumun ne kadar önemli bir mineral olduğunu herkes bilir, kollajen ise kemiklerin yapısında bulunan bir proteindir. Bu yüzden kelle paçanın kırık-çıkık gibi problemlere fayda sağladığı gözlemlenmektedir. Nitekim eskiden birinin başına böyle bir şey gelse büyüklerimiz hemen kelle paça kaynatırmış. Ancak kelle paçanın bu etkisi tıbbi olarak doğrulanmamıştır. Yine de kırık-çıkık tedavisine yardımcı olduğu bir gerçektir. Deneyenler bu çorba vesilesiyle şifa bulmaktadır.

Çorba Diyeti İle Haftada 5 Kilo Verdiren Acil Rejim Listesi Tıklayınız

3 Günde Hemen Zayıflatan Mercimek Çorbası Diyeti Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT