10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:57

Kemik Gelişimi İçin Gerekli Ve Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemik Gelişimi İçin Gerekli Ve Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemik sağlığını korumak ve kemikleri güçlendirmek için doğru beslenme çok önemlidir. Özellikle içeriğinde Kalsiyum, D vitamini ve C vitamini bulunan gıdaları..

Kemik sağlığını korumak ve kemikleri güçlendirmek için doğru beslenme çok önemlidir. Özellikle içeriğinde Kalsiyum, D vitamini ve C vitamini bulunan gıdaları tüketmek, güçlü kemiklerde önemli rol oynar. İşte kemikleri güçlendiren besinler:

Kuru erik

"British Journal of Nutrition" (İngiliz Beslenme Dergisi)'nde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre, kuru erik yemek kemik yoğunluğunu artırıyor, kemik gelişimine katkıda bulunuyor, kemikleri güçlendirip osteoporozu ve kemik kırılmasını önlüyor. Beslenme Ve Diyet Uzmanı Lauren Graf, kuru eriğin özellikle polifenoller olmak üzere antioksidan açısından zengin bir besin olduğunu, kemikleri koruyan yiyeceklerden olduğunu bildiriyor. Kuru eriği ara öğünlerde yalın olarak tüketebileceğiniz gibi, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı yiyeceklere ekleyip, o şekilde yiyerek daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Ceviz ve Keten Tohumu

2007 yılında "Nutrion" isimli tıp dergisinde yayımlanan makalede, omega 3 yağ asitleri olarak da bilinen alfa-linolenik asitin kemikleri güçlendirdiği bildirilmiştir. Bu dergide yayımlanan çalışmaya göre, Penn State Üniversitesi araştırmacıları ceviz ve keten tohumunun kemiklerdeki problemleri onardığını ve kemik yoğunluğunu koruduğunu gözlemlemişlerdir.


C vitamini içeren yiyecekler

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, kemik kırıklarının, çatlaklarının ve hasarlarının iyileşmesine yardımcı olan bir vitamin türüdür. Oregon Eyalet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü, C vitaminin, kemik de dahil olmak üzere vücudun bir çok dokusunda da bulunan yapısal bir protein olan kolajen üretiminde etkili olduğunu bildiriyor. Kolajen ise güçlü kemiklerde önemli rolü olan lifli proteindir. C vitamini vücudun kolajen üretimini artırır, kemiklerin, tendonların, bağların yapımında görev alır. Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller, domates, dolmalık biber, ananas, kivi, karnabahar ve çilek en önemli C vitamini kaynaklarıdır.

 

D vitamini içeren yiyecekler

D vitamininin vücutta pek çok farklı görevi vardır, fakat asıl işlevi kemik sağlığını korumaktır. D vitamini, kemik oluşumu için gerekli bir mineral olan kalsiyumun sindirim sistemince absorbe edilmesinde vazifelidir. D vitamini ayrıca kemik yapımında sorumlu hücreleri de uyarır. Balık, yumurta, karaciğer, tofu, soya sütü, patates, süt ve süt ürünleri, mantar, D vitamini açısından en zengin besinlerdir. 85 gr. Somon balığı, günlük D vitamini ihtiyacınızın %90'ını karşılar.


Kalsiyum içeren yiyecekler

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kalsiyumun insan vücudunda en yüksek miktarda bulunan mineral olduğunu, güçlü kemikler ve dişler için bu vitamine ihtiyaç duyduğumuzu bildiriyor. Kalsiyum, vücut tarafından üretilmediğinden yiyecekler tarafından temin edilmelidir. Günlük kalsiyum ihtiyacı 1000-1300 mg. arası değişir. Soya fasulyesi, lahana, brokoli, badem, badem ezmesi, peynir, süt ve süt ürünleri, susam, tofu ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda kalsiyum içerirler.


K vitamini

K vitamini de kemik gelişimine yardımcı vitaminlerdendir. Oregon Eyalet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsü, K vitamininin, protein dahil kemik gelişimiyle ile bir dizi mineralle etkileşim halinde olduğunu bildiriyor. K vitamini özellikle kemik mineralizasyonunu teşvik eden bileşiklerin aktivitesini düzenlemede yardımcı olmakla görevlidir. Zeytinyağ, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler, K vitamini açısından zengin içeriğiyle kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

Suna Dumankaya Kemik Ağrısını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Bir süredir kemiklerim çok ağrıyor. Öyle ki geceleri ağrıdan gözüme uyku girmediği oluyor. Bu sorunu en kısa zamanda aşmak için yararlanabileceğim bir formülünüz var mı?

CEVAP
Öncelikle kemiklerinizin neden ağrıdığını anlamak için zaman kaybetmeden bir doktora görünün ve onun size uygulayacağı tedaviye harfi harfine uyun. Ayrıca her gece yatmadan önce bir bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı tarçın ve bir tatlı kaşığı bal katıp, bu karışımı yavaş yavaş için. Bu etkili karışım, kemiklerinizdeki ağrıyı hafifletecek ve uykularınızın çok kısa zamanda düzene girmesini sağlayacaktır.

Kemik Kırılmasına İyi Gelen Besinler, Kemik Kaynaması İçin Ne Yemeli? Tıklayınız

B17 Vitamini Ne İşe Yarar, B17 Vitamininin Sağlığa Faydaları Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Mustafa

  Oglum kemik yası geri cıktı ne öneriniz

 2. Gülsüm

  Annemin kaburgası çatlamış hiç uyuyamıyor ağrısı dinmiyor ne önerirsiniz

 3. Hacer simsek

  Mavi kadın sınav notumuz kurtardın

 4. Mavikadın sitemize her zaman bekleriz Haticecim:)

 5. Merhaba

  Çok teşekkür

 
 
KAPAT