23 Ekim 2021, Cumartesi 14:46

Kemiklerim Ağrıyor, Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Kemiklerim Ağrıyor, Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Kemik ağrısı ve eklem ağrısı genellikle diz, sırt ve kalça olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Ağrıya eklemlerde şişme, uyuşma ve karıncalanma da eşlik edebilir. İşte kemik ve eklem ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler;

Masaj

Ağrıyan yere masaj yapılması, kan dolaşımını hızlandırarak iltihabı gidermeye ve ağrının geçmesine yardımcı olur. Uzmanlar tarafından yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar da masajın eklemleri rahatlattığını ve ağrının geçmesinde çok etkili olduğunu gösteriyor.

Ağrıyan bölgeye masaj yapmak için hindistan cevizi, zeytin, hardal, hint veya sarımsak yağı gibi yağları hafifçe ısıtıp kullanın ve masaj yaparken ağrıyan yere hafif baskı uygulayın.

Sıcak veya soğuk kompres

Vücutta ağrıyan yere sıcak yahut soğuk uygulamalar yapmak da ağrının giderilmesinde çok etkilidir. Isı tedavisi ağrıyı azaltmaya, kan akışını artırmaya, ağrıyan kasları ve eklemleri rahatlatmaya yardımcı olur. Soğuk terapi ise iltihaplanmayı azaltır ve ağrıyan yerleri uyuşturur. Bazı vücutlara soğuk kompres uygulaması iyi gelirken, bazı vücutlar ise sıcağı sever. Soğuk kompres yapmak için buzluktaki buz küplerini atlete sarıp ağrıyan yere tutun. Sıcak kompres için ise sıcak su torbası kullanın.

Toz acı biber 

Acı biber, kapsaisin adı verilen doğal ağrı kesici bir madde içerir. Tayland Tıp Birliği Dergisi'nde (The Journal of the Medical Association of Thailand) yayımlanan 2010 tarihli bir araştırmaya göre bilim adamları, diz ağrısından muzdarip olan kadınlara % 0.0125'lik kapsaisin içeren jel uygulamasının hafif ila orta şiddette ağrıların hafiflettiğini tespit ettiler. İnternetten katı Hindistan cevizi yağı satın alın. 1,5 su bardağı Hindistan cevizi yağını hafifçe ısıtın. İçine 2 yemek kaşığı toz biber katıp iyice karıştırın. Ağrı olan bölgeye sürün, 20 dakika bekletin ve su ile durulayın. Bu yöntemi ağrıdan kurtulana kadar günde birkaç kez uygulayın.

Epsom tuzu (İngiliz tuzu)

Epsom tuzu, bol miktarda magnezyum içeren maddelerdendir. Epsom tuzu ile yapılan banyo, cildin magnezyum emilimini kolaylaştırır. Eklem ağrısı genellikle magnezyum düşüklüğünden kaynaklanır. Ayrıca magnezyum, iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Küveti sıcak suyla doldurup 2 su bardağı Epsom tuzu katıp karıştırın. 20 dakika boyunca bu suda bekleyin. Eklem ağrısından kurtulana kadar haftada üç kez bu işlemi tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, iltihap giderici (anti-inflamatuar) ve antioksidan özelliklere sahip curcumin adı verilen aktif bir bileşen içerir. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, bilim adamları bu bileşiğin etkinliğini en sık kullanılan ağrı kesicilerden olan ibuprofen ile kıyasladılar, ve zerdeçaldaki curcumin'in, osteoartrit kaynaklı diz ağrısı olan hastalarda ağrıyı hafifletmek için ibuprofen kadar etkili olduğunu tespit ettiler.

Bir bardak ılık süte 1 tatlı kaşığa toz zerdeçal ve biraz bal katıp karıştırın. En azından birkaç gün boyunca her gün bunu içmeye devam edin.

Başka bir seçenek ise, sonuçtan memnun kalana kadar doktora danışıp günde üç kez 250 ila 500 mg zerdeçal kapsül almaktır.

Isırgan otu

Bilim adamları yaptıkları çalışmalarda ısırgan otunun kemik ve eklem ağrılarını gidermekte çok etkili olduğunu belirlemişlerdir. Isırgan otunun ağrıyı nasıl olup da hafiflettiğinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bu bitkinin iltihaplanmayı azaltacak aktif bileşikler içerdiği düşünülüyor. Ayrıca ısırgan otu, bor bakımından zengindir, bor ise sağlıklı kemikler ve eklemler için gerekli olan bir mineraldir.

1 bardak sıcak suya 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu atıp 10-15 dk demelemeye bırakın. Çayı süzüp için. Ağrı geçene kadar günde 3 kez ısırgan otu çayına devam edin.

Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar özellikleriyle  kemik, kas ve eklem ağrısı için mükemmel doğal bir çaredir. Zencefilin bu özelliğinden yararlanmak için zencefil çayı içebilir yahut günlük beslenmenize toz zencefili dahil edebilirsiiz. 1 su bardağı suya bir parça taze zencefil atıp 10 dk kaynatıp süzün. İçine biraz bal katıp içebilirsiniz.

Not: Doktorunuza danışmadan asla hiç bir yöntemi denemeyin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

16 Yorum

 1. Burhan AKKOL

  Yaradan razı olsun. Faydalı oldu. teşekkürler

 2. Yasemin kılıç

  Benim küçüjk kızım romatizma hastası kemikleri çok sızlıyor bunun için büyük kızimin satışı enway ürünleri var onları kullandık ve faydasını çok gördük size de tavsiye ederim emes hastasını bile tedavi ediyor bitkisel kesinlikle size de öneririm şimdi kızım çok mutlu hiç bir yerinde ne ağrı ne sızı var Amway ürünü alin

 3. Bahar mina

  Merhabalar benim bütün eklemlerim ağriyor el ve ayak parmaklarım bile ağrıyor sabah kalktığımda bütün eklemlerim kitleniyor fizik doktoruna gittim ve ortabedi doktoruna gittim ama bana hiçbir sonuç vermediler romatizma tahlili yaptım temiz çıktı omuzumun emari da çekildi oda temiz çıktı ne yapmalıyım nereye gitmeliyim bilmiyorum her geçen gün ağrılarim artıyor çaresizim neden ağırlıyor bilmiyorum yardım bekliyor sizden ve yaşım otuz

 4. Sema

  Benim sol diz kapagimin altı çok kötü ağrıyor ne yapabilirim

 5. Leman

  Benım kalçamda küçük fıtık var fakat benım sol bacağım sürekli agrıyor bunu için ne yapa bılırim

 6. Tugba

  Sağ kalçada kolumda boynumda sürekli şiddetli ağırı oluyor ayağımı uyuşturuyor

 7. Yağmur

  Belimde yıpranma var ne yapabilirim

 8. Filiz

  Kemiklerim ağrıyor özellikle iki ayağımın iki dizi neden olabilir acaba ayağımın diğer yerlerine de atıyor

 9. rozerin

  İnsallah butun hastalar sifa bulur

 10. Mahir

  Hani diyorsunuz ya, doktorunuza danışmadan hiç bir yöntemi kullanmayın diye, hiç bir doktor bu konuda tavsiyede bulunmaz. :)

 
 
KAPAT