Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kendisi küçük ama etkisi büyük! Bu kara tohum kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor

Mavi Kadın>Diyet>Kendisi küçük ama etkisi büyük! Bu kara tohum kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor

İster salatalarda isterseniz hamur işlerinde kullanarak ya da kaşıkla tüketebileceğiniz minik tanelerden oluşan süper besin keten tohumu kalp sağlığınız için birebir etkilere sahip. Peki, nasıl tüketebilirsiniz?

Kendisi küçük ama etkisi büyük! Bu kara tohum kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor

Keten tohumu yüksek kolesterol dengelemede, kalp sağlığını korumada en etkili besinlerden biridir. Bütün taneleri kullanılabileceği gibi toz, yağ ve tablet olarak da tüketilebilen keten tohumunun faydaları bunlarla da bitmiyor.

Vücudunuzun sağlığını korumak için doğal beslenmeden yanaysanız, birçok faydası bulunan yiyecekleri göz ardı etmemelisiniz. Keten tohumu da birçok faydası olan bu yiyeceklerden biri. Peki, keten tohumunun faydaları neler, nasıl tüketilmeli?

KETEN TOHUMU FAYDALARI NELER?

Bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası bulunan keten tohumu, özellikle kolesterol düşürücü özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Fakat sadece kolesterol dengelemek ve kalbi korumak için değil, birçok fayda için tüketiliyor. Keten tohumunun faydaları neler diye merak ediyorsanız, sizin için konuya açıklık getirelim.

Kendisi küçük ama etkisi büyük! Bu kara tohum kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor

Keten tohumu faydaları bol olan sağlıklı besinlerden. Öyleyse bu faydaları sıralayalım. Sağlık sitesi olan memorial.com.tr’de geçen bilgilere göre keten tohumu şu yararlara sahip:

  • Kötü kolesterolü düşüren etkilere sahiptir.com.tr’ye göre keten tohumu, içinde bulunan fitosteroller sayesinde bağırsaklardaki kolesterol emilimine yardımcı olur. Bu da kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğunu gösterir. Ayrıca bazı bilimsel çalışmalarda da keten tohumu tüketmenin halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyelerini düşürülmesine katkıda bulunarak vücudun yağları atmasına yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Cildin genç görünmesi keten tohumu ile mümkün çünkü hücre yenilenmesi ve dokuları sıkılaştırmasıyla biliniyor.
  • Kan şekerini dengelemesiyle bilinir. Vücuttaki insülin dengesini sağlar ve böylece kan şekerini dengeler.
  • Tok tutucu etkilere sahiptir, böylece aşırı kilolara karşı önlemdir. İçeriğindeki lif yapısı ile jelleşerek tokluğu sağlar.
  • Sindirim sistemini destekler, bağırsak sağlığını korur. Diyetlerinizde mutlaka kullanmanız gereken doğal ve lifli bir yiyecektir.
  • Kabızlığa iyi gelir. 2 gram öğütülmüş keten tohumunu 150 ml suyla karıştırarak günde 2-3 kere tüketebilirsiniz.
  • Antioksidan etkilere sahiptir. Doymamış yağ oranı, omega 3 ve alfa-linolenik asit içeriğiyle vücudu serbest radikallere karşı korur. Ayrıca kansere karşı koruyucu etkileri de büyüktür.

Kendisi küçük ama etkisi büyük! Bu kara tohum kolesterolü dengeliyor, kalbi koruyor

Keten tohumu, küçücük yapısına rağmen belirli bir miktar tüketildiğinde birçok faydayı beraberinde getiriyor. İşte bu sebeple tüketilmesini öneririz. Peki, nasıl tüketebilirsiniz? Bunun için en etkili yöntemi de söyleyelim.

KETEN TOHUMUNU BÖYLE TÜKETİN

Bu besin farklı kullanımlara sahiptir. En etkili ve en çok tavsiye edilen türünü sizinle paylaşalım. Keten tohumundan en yüksek verimi almak istiyorsanız ıslatıp çimlenmeye bırakmanız önerilir.

Keten tohumu ıslatılıp bekletildiğinde, içeriğinde yer alan yararlı asitler ve mineraller açığa çıkar. Bunun için 10 dakika boyunca ılık suda ya da 2 saat soğuk suda bekletmeniz gerekiyor. Ardından süzerek tüketebilirsiniz.

Öğütmeden tüketmek mümkün olsa da keten tohumunu öğüterek kullandığınızda içerisindeki mineraller ortaya çıkacaktır. Keten tohumlarını öğüterek tüketmeniz tavsiye edilen tüketim şekline en yakın formdur.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...